Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

FAN-CY-HOUSE - dom w Łodzi inspirowany wiatrakiem

Redakcja Pressland

Ten geometryczny i ekstrawagancki dom inspirowany jest kształtem wiatraka. Jego oryginalna bryła zdecydowanie wyróżnia się na tle typowej zabudowy jednorodzinnej.

FAN-CY-HOUSE w Łodzi, dom jednorodzinny, dom o nowoczesnym kształcie, nowoczesny dom
FAN-CY-HOUSE w Łodzi.
Fot. mat. prasowe 3DPROJEKT architektura

FAN-CY-HOUSE powstał na jednym z łódzkich osiedli domów jednorodzinnych. Za projekt odpowiada pracownia 3DPROJEKT architektura. Zadanie, przed którym stanęli architekci nie było łatwe. Z jednej strony mieli stworzyć oryginalny, awangardowy, parterowy dom jednorodzinny. Z drugiej jednak strony, bryła obiektu miała współgrać z sąsiednimi budynkami mieszkalnymi, w których dominowały tradycyjne, płaskie dachy. Inwestorom zależało na wyraźnym wydzieleniu stref funkcjonalnych.

Dom na trapezowej działce

Łodzcy architekci inspiracje znaleźli w trapezowym kształcie działki. Powstał trójskrzydłowy rzut inspirowany wiatrakiem. Każdą strefę domu (dzienną, nocną i garażową), wpisano w kształt wydłużonego trapezu o krawędziach równoległych do boków działki.

-Szukając zależności przestrzennych, powieliliśmy geometryczny kształt rzutu każdego skrzydła również w trzecim wymiarze, wieńcząc poszczególne elewacje domu skośnymi gzymsami.Konsekwentnie ukształtowana kalenica dodała całej bryle dynamizmu

- mówi arch. Izabela Markowska, 3DPROJEKT architektura.

Nietypowe rozwiązania konstrukcyjne

Tak skomplikowana bryła wymagała nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych. Wykorzystano m.in. wielkoformatowe prefabrykaty keramzytobetonowe. Każdą ścianę dostarczono na budowę, jako gotowy element ze zintegrowanym zbrojeniem, przygotowanymi otworami i rozprowadzeniem instalacji elektrycznej.

Na fasadzie budynku wykorzystano rdzewiejącą blachę Cor-Ten. To stal o podwyższonej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, która zmienia swój kolor stopniowo pokrywając się rudym nalotem. Cor-Ten użyto również na wrotach garażowych, zlicowanych z zewnętrzną płaszczyzną fasady. Właśnie tutaj stworzono reprezentacyjną strefę wejściową, która jest osią całego założenia kompozycyjnego.

FAN-CY-HOUSE, dom jednorodzinny, nowoczesny dom jednorodzinny
FAN-CY-HOUSE - elewacja zachodnia i wschodnia.
Fot. mat. prasowe 3DPROJEKT architektura
FAN-CY-HOUSE, dom jednorodzinny, nowoczesny dom jednorodzinny
FAN-CY-HOUSE - elewacja północna i południowa.
Fot. mat. prasowe 3DPROJEKT architektura
Skomentuj:

FAN-CY-HOUSE - dom w Łodzi inspirowany wiatrakiem