Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Architekt nazywany był "polskim Gaudim"

Redakcja Pressland/WG
Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Proj. Stanisław Niemczyk - Fot. Olerys - Praca własna, CC BY-SA 3.0, wikimedia.commons.org

Stanisław Niemczyk nazywany był polskim Gaudim. Jego projekty były odważne, inne, wyjątkowe. Tak jak kataloński artysta, architekt nie dokończył swojego ostatniego dzieła - kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach, nad którym pracował ponad 20 lat.

13 maja 2019 roku, w wieku 76 lat, zmarł Stanisław Niemczyk, śląski architekt nazywany przez wielu "polskim Gaudim". Zasłynął przede wszystkim jako twórca niezwykłych budowli sakralnych - projektowane przez niego obiekty były nietypowe. Wyprzedzały czas.

Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Ukończył studia na Wydziale Architektury Krakowskiej (pisząc pracę dyplomową u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego) w 1968 roku. Był związany z Miastoprojektem w Tychach. Tworzył domy, zespoły mieszkaniowe i pawilony handlowe.

Jego najbardziej znane prace to przypominający olbrzymi namiot kościół Ducha Świętego w Tychach (z polichromiami Jerzego Nowosielskiego), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach, kościół Bożego Miłosierdzia (os. Oficerskie w Krakowie) czy zbudowany z cegły kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.

Kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. Proj. Stanisław Niemczyk - Fot. Notpyrk - Praca własna, Domena publicznna; commons.wikimedia.org

Niw wszystkie jego prace zostały ukończone. Nadal trwa budowa kamiennego kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach. Architekt pracował nad tym projektem od 1978 roku. Surowa bryła kościoła ma mieć 5 wież symbolizujących rany Chrystusa. Do tej pory powstały cztery wieże. Ciągle w budowie jest również nawiązujący do dawnych romańskich świątyń kościół w Pszczynie (pw. św. Jana Pawła II).

Jestem człowiekiem dotykającym, człowiekiem patrzącym i obserwującym. Tak też postrzegam architekturę. Architektura służy nam do tego, żeby lepiej widzieć świat i wszystko to, co staramy się na tym świecie przeżyć w ciągu swojego życia

- mówił Stanisław Niemczyk w rozmowie z Anną Dudzińską z Polskiego Radia Katowice w programie "Dobrze zaprojektowane".

Stanisław Niemczyk  w 1998 roku otrzymał honorową nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jan Paweł II przyznał mu w 2000 roku odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice a rok później Papieska Rada ds. Kultury uhonorowała go medalem Per Artem ad Deum. W 2013 został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i orderem Ecce Homo.

Kościół pw. Ducha Świętego w Tychach. Proj. Stanisław Niemczyk - Fot. James562, Domena publiczna, commons.wikimedia.org
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Nie żyje Stanisław Niemczyk. Architekt nazywany był "polskim Gaudim"

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej