Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Białystok będzie miał zielone przystanki

Redakcja Pressland/WG
Projekt zielonych przystanków w Białymstoku - Mat. prasowe

Obrośnięte roślinnością wiaty przystankowe, pojawią się już na przełomie czerwca i lipca w Białymstoku. Porośnięte trawami, sukulentami i innymi odpornymi roślinami przystanki to dodatkowa, tak bardzo potrzebna zieleń w przestrzeni miejskiej.

Już na przełomie czerwca i lipca, na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku powstaną dwa zielone przystanki komunikacji miejskiej. Trzeci przystanek powstanie w jeszcze jednej lokalizacji, którą w późniejszym terminie wskażą władze miasta. Obsadzone roślinnością wiaty znakomicie wpisują się w realizację Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Białegostoku.

Zielone przystanki, dodatkowa zieleń w przestrzeni miejskiej, to ponad 10 m kw. zielonego dachu i 9 m kw. roślinnej ściany z pnączy. Na przystankowych wiatach pojawią się trawy. Na dachach posadzone zostaną sukulenty i inne rośliny odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Zielone przystanki w Białymstoku - Wiz. mat. prasowe

W słoneczny, upalny dzień, temperatura wewnątrz tradycyjnej wiaty przystankowej może wynosić nawet 45 st. C. Roślinny dach będzie dawał cień, a oczekiwanie na autobus stanie się nieco przyjemniejsze. Dodatkowo poprawi się jakość powietrza - rośliny posadzone na przystankach mogą produkować rocznie nawet 10 kg tlenu i zmniejszać ilość pyłów i innych zanieczyszczeń. Pod przystankiem ma być gromadzona deszczówka, która będzie wykorzystywana do nawadniania zieleni.

Pod koniec maja władze Białegostoku ogłosiły przetarg na postawienie wiat, obsadzenie ich roślinnością oraz pielęgnację zieleni. Miasto na realizację tego projektu chce przeznaczyć 150 tys. zł.

Tak teraz wygląda przystanek na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku. - Fot. screen Google Maps
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom z kontenerów - tania i estetyczna alternatywa od TRS Studio
Dom z kontenerów - tania i estetyczna alternatywa od TRS Studio
Spacer w koronach drzew pod Warszawą, czyli Park Dolina Wkry w Pomiechówku

Skomentuj:

Białystok będzie miał zielone przystanki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej