Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Ekrany akustyczne w Łodzi będą porośnięte bluszczem?

Redakcja Pressland/WG
Czy ekrany w Łodzi zostaną obsadzone bluszczem? - Fot. kolaż bryla.pl (z lewej: Pixabay CC0; z prawej: Goodstuff82 - wikimedia commons CC0)

Co zrobić ze szpecącymi ekranami akustycznymi? Łódzcy radni chcą obsadzić je bluszczem. Zielone ściany miałyby nie tylko poprawić estetykę miasta, ale przede wszystkim pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Ekrany akustyczne o wątpliwej estetyce, to prawdziwa zmora polskich miast. Z jednej strony konstrukcje te zmniejszają hałas, ale z drugiej po prostu szpecą otoczenie. Kilkumetrowe ściany zasłaniają puste trawniki, pola wzdłuż autostrad, domy w centrach miast, a nawet prestiżowe inwestycje i zabytki.

Na ciekawy pomysł wpadła trójka łódzkich radnych. Antonina Majchrzak, Maciej Rakowski i Marcin Hencz proponują, aby obsadzić bluszczem znajdujące się na terenie Łodzi ekrany dźwiękochłonne. Taka inwestycja miałaby nie tylko poprawić estetykę miasta, ale również w znaczący sposób pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

Miasto powinno radzić sobie z tym kłopotem podejmując także mniejsze przedsięwzięcia, podczas których można wykorzystać naturę. Mamy pomysł, aby ekrany drogowe w Łodzi obsadzić bluszczem. Jest to roślina, której 1 m² powierzchni pochłonie do 6g pyłów w ciągu jednego dnia. W mieście orientacyjna powierzchnia ekranów wynosi około 25 tys. m², gdyby obsadzić je bluszczem, to powietrze na pewno uległoby poprawie. Roślina szybko rośnie, łatwo się pnie, nie wymaga dużej pielęgnacji. W innych krajach Europy Zachodniej takie rozwiązanie już funkcjonuje. Łatwa i niedroga propozycja może zapewnić lepszy komfort życia mieszkańcom Łodzi i poprawić także estetykę miasta

– mówi radna KO, Antonina Majchrzak.

Dodatkowo zieleń porastająca ekrany, mogłaby stanowić dodatkową naturalną barierę ochronną. Co sądzicie o tym pomyśle? Czekamy na Wasze komentarze!

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Budki dla jerzyków na wyremontowanych budynkach komunalnych na warszawskiej Pradze. Brawo!
Zielone przystanki w Siemiatyczach. Miasto postawiło je w 2017 roku
Dom z recyklingu od MAZM. Surowy i autentyczny

Skomentuj:

Ekrany akustyczne w Łodzi będą porośnięte bluszczem?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej