Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

VII edycja Festiwalu Designu dla dzieci Ene Due De

red

Concordia Design zaprasza na VII edycję Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De, który potrwa od 18 do 23 września 2017 w Poznaniu. Centralnym punktem, jak co roku, stanie się interaktywna wystawa. Zaprojektowali ją Jola Starzak i Dawid Strębicki.

Festiwal Designu i Kreatywności Ene Due De - VII edycja rozpocznie się 18 września i potrwa do 23 września 2017.
Festiwal Designu i Kreatywności Ene Due De - VII edycja rozpocznie się 18 września i potrwa do 23 września 2017.
fot. Maciej Zakrzewski

Ekspozycja przyjmie formę wielkich klocków, z których dzieci tworzyć będą plac zabaw. Będą mogły też wziąć udział w kilkunastu specjalnie na tę okazję przygotowanych warsztatach projektowych. Tego roku tematem festiwalu jest właśnie swobodna, nieskrępowana zabawa, której jedyne granice znajdują się w wyobraźni i kreatywności dzieci.

Design z dla najmłodszych i z najmłodszymi

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2011 roku i była pierwszym tak szeroko zakrojonym wydarzeniem z obszaru designu zaprojektowanym z myślą o dzieciach i ich potrzebach, o pobudzaniu i rozwijaniu ich kreatywności. Kolejne edycje udowadniały, że dzieci umieją i lubią projektować, a nawet w ciekawy sposób rozumieją i realizują cały proces twórczy. Podczas ostatniej, VI edycji w 2016 roku festiwal odwiedziło ponad 2500 dzieci, z czego aż 500 wzięło udział w kreatywnych warsztatach. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia jest znaczenie nieskrępowanej, twórczej zabawy, na którą dzieci paradoksalnie często mają coraz mniej czasu.

Program festiwalu ewoluuje

Ene Due De to każdego roku inna, interaktywna wystawa poświęcona konkretnemu tematowi – dzieci mogą ją nie tylko oglądać, ale także, a może przede wszystkim, doświadczać, zmieniać i tworzyć. Wokół tematu i wystawy podczas każdej edycji dzieci mogą brać udział w warsztatach projektowych. Do tej pory najmłodsi tworzyli gry planszowe, własne książki, programowali roboty, gotowali regionalne dania, majsterkowali z swoimi rodzicami, czy uczyli się kaligrafii. Także tym razem Concordia przygotowała repertuar warsztatów dla dzieci od 3-13 lat. Każdego roku na najmłodszych i ich rodziców czeka też kiermasz zabawek, ubrań i gadżetów od młodych, polskich marek. Festiwal współpracuje z lokalnym biznesem, co umożliwia tworzenie szerokiego programu warsztatów, rozbudowanej wystawy i pozostałych aktywności. Partnerem strategicznym VII edycji Ene Due De jest marka NIVEA realizująca na co dzień program budowy kreatywnych placów zabaw, na których diagnozuje i rozwija dziecięce talenty.

Wystawa czy zabawa? Po co wybierać!

Czy możliwe jest dzisiaj stworzenie dzieciom przestrzeni do zabawy, która nie stawiałaby im żadnych granic? Przestrzeni, w której dzieci mogą być sobą i w której swobodnie korzystają ze swojej wyobraźni, ucząc się jednocześnie budowania relacji z rówieśnikami? „Wystawa – Zabawa”, centralny punkt VII Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci EneDueDe ma stać się właśnie takim miejscem. Jej projektanci – Jola Starzak i Dawid Strębicki – zaprojektowali ponad 20 lekkich modułów przypominających kształtem drewniane klocki, którym to dzieci nadadzą finalne znaczenie i funkcję. Wystawa stanie się polem do eksperymentowania, badania, wymyślania i przestawiania, a gdy dzieci będą zmęczone, również do odpoczynku. Wszystkie elementy wykonane są z przyjaznej dzieciom pianki i można je z sobą dowolnie łączyć. „Wystawa – Zabawa” pozwala wyrażać emocje, angażuje i wciąga do zabawy. I co najważniejsze, to właśnie dzieci będą decydowały o tym, jak wystawa będzie wyglądała każdego dnia!

Miasto z wyobraźni

- Od niedawna za oknami Concordii pojawiła się całkiem nowa rzeczywistość – wyrósł biurowiec Bałtyk, a co za tym idzie, powstała nowa przestrzeń publiczna w Poznaniu – Przystań.  Pomyśleliśmy więc, by również z Festiwalem Ene Due De wyjść poza swoje mury i „wziąć na warsztat” temat swobodnej, kreatywnej zabawy w przestrzeni miasta. Poprosiliśmy więc dwoje zaufanych projektantów znanych z tworzenia rozwiązań właśnie do przestrzeni publicznej, o stworzenie takiego placu zabaw, który będzie mógł być „używany” w pomieszczeniach, ale będzie stwarzał tak samo wiele możliwości do nieskrępowanej zabawy, co przestrzeń miasta i który zapewni dzieciom wolność kreowania i konstruowania nowych rozwiązań. Zależało nam, żeby „Wystawa-Zabawa” nie narzucała dzieciom konkretnej interpretacji, lecz pozwalała im na samodzielne nadawanie znaczeń i angażowanie poszczególnych elementów. Podczas działań z dziećmi, które inicjujemy, wiele razy mogliśmy się przekonać, że wyobraźnia dzieci jest nieograniczona, a zabawy o otwartej formule najbardziej rozwijające i przez to najciekawsze. W przypadku „Wystawy- Zabawy” jest jeszcze  jeden ważny element czyli stymulowanie dzieci do nawiązywania relacji między sobą, umawiania się na wspólny „projekt” i wspólną realizację, współpraca i komunikacja. Wydaje mi się, że Jola z Dawidem, projektanci instalacji, trafnie odpowiedzieli na wszystkie te potrzeby. Dzięki poszczególnym modułom wystawy uda się zapewnić dzieciom nieskrępowaną i naturalną zabawę. My nie możemy się już doczekać jej efektów i momentu, kiedy dzieci rozpoczną tworzenie swoich wymarzonych baz, domków i schronień – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, właścicielka Concordii Design.

Zaprojektuj, zbuduj, odkryj, czyli kreatywne warsztaty

VII edycja Ene Due De to starannie skomponowany repertuar kreatywnych warsztatów. Część z nich bezpośrednio wiąże się z tematem wystawy, wszystkie uczą kreatywnego myślenia i projektowania. Każda z propozycji przystosowana jest do zainteresowań i wieku dzieci, każda pobudza twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów. Przedstawiamy kilka przykładowych warsztatów dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Szczegółowy program festiwalu na stronie: www.concordiadesign.pl/dla-dzieci/festiwal-eneduede

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

VII edycja Festiwalu Designu dla dzieci Ene Due De