Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kontrastowa harmonia miasta [WYSTAWA]

red.
Kaprys architektoniczny. Forum Romanum albo Dwa Światy I projekt scenografii piórko, pędzel, tusz chiński, akwarela, papier do akwareli na krośnie, 2013 - Sergei Tchoban

Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie gościć wyjątkową wystawę prac na papierze autorstwa Siergieja Tchobana.

Na ekspozycji zatytułowanej "Kontrastowa harmonia miasta" zobaczymy wybór jego rysunków, fantazji architektonicznych, pomysłów scenograficznych i różnorodnych kompozycji obrazujących harmonię kontrastów w architekturze.

Siergiej Tchoban studiował na wydziale architektury Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, gdzie urodził się i wychowywał przed wyjazdem do Niemiec w 1991 roku. Jego najbardziej znaczące prace zostały zrealizowane w Berlinie, Moskwie i Petersburgu. W 2009 roku założył Fundację Tchobana – Muzeum Rysunku Architektonicznego w Berlinie. Jest znany nie tylko jako architekt, lecz także jako kolekcjoner, kurator, wykładowca, autor rysunków architektury oraz projektant wystaw i scenografii teatralnych.

Wystawa kładzie akcent na rysunki architektury, w których motywy historyczne łączą się z elementami futurystycznymi, tak jak w Kaprysach architektonicznych i kompozycjach z cyklu Miejskie warstwy. Z kolei wykonane węglem rysunki ruin stanowią zapis romantycznej atmosfery. Sergiei Tchoban często porusza w swoich pracach problem współistnienia współczesnej architektury z zabytkowymi obszarami miejskimi, a także znaczenia nowych warstw w tworzeniu dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

W ostatnim czasie Sergiei Tchoban zaprojektował dekorację sceniczną do sztuki Svetlyj put’ 19.17 (Świetlisty szlak 19.17) w Moskiewskim Teatrze Artystycznym. Spektakl, którego scenarzystą i producentem jest Alexander Molochnikow, jest jednym z głównych wydarzeń obchodów 100-letniej rocznicy Rewolucji Październikowej w 1917 roku. Rysunkowe i pastelowe projekty dekoracji scenicznej z serii Dead End obrazują relację między architektem a sowiecką przeszłością jego kraju.

Na wystawie zostały ze sobą zestawione zarówno wyobrażone, jak i zrealizowane koncepcje utrwalone na papierze. Rysunek architektoniczny jest zasadniczym elementem używanego przez Sergieia Tchobana środka komunikacji, który pozwala nam na chwilę zajrzeć do świata fantazji.

ZOBACZ WYBRANE PRACE Siergieja Tchobana >>>

W czasie wernisażu bedzie miała miejsce promocja najnowszej książki Sergieja Tchobana zatytułowanej 30:70 Architecture as an Act of Balance.

Wystawa czynna od 27 stycznia do 18 marca 2018 roku. 

Kuratorki wystawy: Esenija Bannan, Jolanta Gromadzka

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Foro Boca: niczym skała z betonu. Nowa filharmonia w Meksyku
Domu Zofii i Oskara Hansenów stał się nowym oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Nowe szyldy dla praskich rzemieślników [METAMORFOZY]

Skomentuj:

Kontrastowa harmonia miasta [WYSTAWA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej