Konkurs KOŁO 2019 - znamy wyniki! Zwyciężył projekt toalety dla Olsztyna z owalną platformą widokową
Poznaliśmy wyniki XXI edycji Konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2019". W tym roku zadaniem, z którym mierzyli się młodzi architekci było przygotowanie projektu koncepcyjnego urządzenia ogrodu zabaw wraz z budynkiem toalety publicznej nad jeziorem Długim w Olsztynie.
Na konkurs zgłoszono 250 projektów, z czego prawidłowo opublikowano 170 prac (uczestnicy samodzielnie wstawiali prace na stronę konkursową).
Nagrodę Grand Prix (20 000 zł) zdobyli Kinga Grzybowska, Michał Hondo, Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki. Zaprojektowali oni oryginalny, estetyczny pawilon z owalną platformą widokową. Budynek toalety połączono funkcjonalnie ze strefą ogrodu zabaw dla dzieci, tworząc w ten sposób główny element atrakcyjnej przestrzeni publicznej zlokalizowanej przy ulicy Leśnej. Młodzi architekci zaprojektowali również strefy tematyczne dostosowane do różnych potrzeb mieszkańców. Jury doceniło zastosowanie materiałów naturalnych (tj. drewno czy liny żeglarskie) i ekologiczne rozwiązania (np.zbiornik na wodę deszczową, wodę szarą, energooszczędność i właściwości termiczne). Co ważne, zaprojektowane obszary rekreacyjne minimalnie ingerują w otaczającą przyrodę, odpowiadając jednocześnie na potrzeby mieszkańców.
Oto pozostali laureaci:
Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) - Paweł Bussold
Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) oraz Nagroda specjalna - Eko myślenie (3 000 zł) - Małgorzata Wyszyńska i Marta Szczepańska
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3 000 zł) - Janusz Patalas-Poślednicki
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3 000 zł) - Konstanty Mikołajczak i Anna Bukowy
Wyróżnienie równorzędne III stopnia (3 000 zł) - Michał Poziemski, Magdalena Mularzuk, Milena Jeronim, i Katarzyna Fuszara
Wyróżnienie Internautów (2 000 zł) - Adrianna Żukowska, Urszula Dachnij i Tomasz Parchański
Konkurs „Debiut Roku” wygrała Anna Świętkowska. Nagrodą jest staż w pracowni Kuryłowicz & Associates.
Jury doceniło zaprojektowanie naturalnego ogrodu zabaw o niepowtarzalnym charakterze, którego elementy oparte są na motywie przewodnim – drzewie. Układ ścieżek edukacyjnych dostępnych z głównego, istniejącego ciągu pieszego i rowerowego jest co prawda obcy w układzie topograficznym terenu jednak nie tworzy konkurencyjnego ciągu zapraszając w głąb terenów zielonych w celach poznawczych tylko zainteresowanych mieszkańców.
Ogłoszenie wyników odbyło się 18 czerwca w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta w Olsztynie. Krzysztof Brzeziński, dyrektor marketingu Geberit mówił "Nasz konkurs ma już 21 lat. Na początku miał charakter bardziej koncepcyjny - z założenia projekty trafiały do szuflady. Przełom nastąpił w 2007 roku, kiedy projektowana była toaleta dla Kazimierza Dolnego. Ten budynek powstał. I to jest właśnie esencja konkursu - dążenie, żeby to co na papierze ziściło się. Nigdy nie jest to warunek, ale dobierając odpowiedniego partnera sprawiamy, że zwiększa się prawdopodobieństwo realizacji projektu. Świata ne naprawimy, ale mamy świadomość że dokładamy naszą małą cegiełkę do lepszego życia mieszkańców miast".
Gratulujemy wszystkim laureatom. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli Wam pokazać zrealizowany projekt zwycięzców nagrody Grand Prix 2019!
Wszystkie nagrodzone prace możecie zobaczyć na stronie konkursu: www.konkurskolo.pl
- Więcej o:
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym
BIM - wykorzystanie w praktyce
Systemy fotowoltaiczne – jak stworzyć domową elektrownię?