Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

artykuł zewnętrzny

W dobie rekordowo drogich źródeł energii - prądu, gazu, węgla - wiele osób zastanawia się, jaki sposób ogrzewania domu jest najbardziej ekonomiczny. W tym kontekście duże zainteresowanie wzbudzają pompy ciepła. Czy faktycznie warto je montować, czy może są tylko modnym gadżetem? Sprawdź, jak działa pompa ciepła, jakie są jej zalety i czy wciąż można kupić ją z dofinansowaniem.

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Immergas

Późne lato i jesień to czas, gdy coraz dotkliwiej dokuczają poranne i wieczorne chłody. We wrześniu temperatury w nocy spadają poniżej 10 stopni Celsjusza, w październiku przymrozki nie są niczym nadzwyczajnym. Jest to też czas, gdy należy zacząć myśleć o nadchodzącym sezonie grzewczym. Zaleca się, aby przed uruchomieniem instalacji po letniej przerwie wykonać przegląd i ewentualny serwis. Przez kolejne miesiące sprzęt będzie przecież intensywnie eksploatowany. Jest to też ostatni dzwonek, jeśli chce się wymienić dotychczasową instalację.

Trzeba też pamiętać, że ogrzewania wymagają również domy w budowie. Jest ono potrzebne, aby kontynuować prace wykończeniowe w budynku, który jest w stanie surowym zamkniętym. Nieogrzewanie niezamieszkanego domu w czasie zimy może poskutkować np. grzybem na ścianach i sufitach. Aby nie przepłacać za dogrzewanie budynku chociażby grzejnikami konwektorowymi, lepiej od razu pomyśleć o docelowej instalacji grzewczej. Dobrym rozwiązaniem będzie np. pompa ciepła.

Jak działają pompy ciepła?

Wydaje się to paradoksem, ale pompa ciepła aby ogrzewać dom nie potrzebuje węgla, gazu czy oleju opałowego. Wystarczy powietrze, woda lub geotermia zgromadzona w ziemii. Co więcej - powietrzne pompy ciepła działają efektywnie nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi -25 stopni Celsjusza.

Jest to możliwe za sprawą specjalnego czynnika chłodniczego wewnątrz pompy. Jego temperatura jest niższa, niż temperatura otoczenia. Gdy temperatura rośnie, czynnik zmienia stan skupienia na gazowy. Gdy gaz trafi do sprężarki, podnosi się jego temperatura i ciśnienie. Zanim poczujemy w pomieszczeniu przyjemne ciepło, uruchomiony musi zostać kolejny element pompy - skraplacz. To w nim podgrzany czynnik chłodniczy pod postacią gazu jest skraplany i oddaje ciepło. Pozyskana energia podgrzewa wodę, która trafia do instalacji grzewczej. Tym sposobem ciepło z dolnego źródła czyli powietrza, przenoszone jest to górnego źródła, np. grzejników albo ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła. Koszty

Wiedząc już jak działa pompa ciepła, można zapytać gdzie jest haczyk - przecież pompa nie pracuje bezkosztowo na powietrze. To prawda - do zasilania pompy potrzebny jest prąd. Jednak nowoczesne urządzenia mają zwykle najwyższą klasę efektywności energetycznej. Dla przykładu: powietrzne pompy ciepła typu split z oferty Immergas mają klasę efektywności A+++. Można nadmienić, że kotły elektryczne oznaczone są najczęściej klasą energetyczną D, a więc pobierają kilkukrotnie więcej prądu.

Ponadto na koszty pompy ciepła składa się głównie koszt samego urządzenia i jego instalacji.  Biorąc pod uwagę żywotność pompy, która może wynosić nawet kilkadziesiąt lat, okazuje się, że w przeliczeniu na rok użytkowania, nie jest to kwota wyższa, niż np. w kotłów gazowych czy węglowych. Ponadto w kosztach eksploatacji nie trzeba uwzględniać rachunków za gaz czy węgiel. Z kolei koszty przeglądów i serwisu nie różnią się znacząco od tych, jakie trzeba ponosić mając w domu chociażby instalację gazową.

Czyste Powietrze 2023. Pompa ciepła z dofinansowaniem

Koszt zakupu i instalacji pompy ciepła można zmniejszyć, korzystając z programu Czyste Powietrze. Nowoczesne pompy Immergas spełniają warunki programu, można więc otrzymać na nie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania. Obserwując statystyki dotyczące wnioskowanych źródeł ciepła w programie Czyste Powietrze w latach 2022/2023 można dostrzec, że pompy ciepła są bezapelacyjnym liderem. O dopłaty do nich co miesiąc ubiega się ponad połowa wnioskodawców[1].

Ekonomiczność to nie jedyna zaleta pompy ciepła

Zalety ogrzewania domu pompą ciepła to także:

  • oprócz ogrzewania wody na potrzeby CO, możliwość przygotowywania ciepłej wody użytkowej,
  • montaż powietrznej pompy ciepła trwa ok. 2-3 dni i nie wymaga ingerencji w otoczenie jak montaż pompy gruntowej,
  • pompa ciepła nie wymaga dużego pomieszczenia, jak kotłownia. Może być ustawiona w piwnicy, garażu lub niewielkim pomieszczeniu technicznym. Nie trzeba też martwić się o to, gdzie składować opał na zimę.
  • urządzenie działa niemal bezobsługowo. Wystarczy ustawić preferowane parametry dotyczące temperatury w pomieszczeniach, a pompa automatycznie będzie ich pilnowała.
  • w pompach ciepła nie zachodzi proces spalania, jak w kominku albo kotle gazowym. Nie ma więc ryzyka zaczadzenia.
  • pompa ciepła to najbardziej ekologiczny spośród dostępnych systemów ogrzewania.
  • koszty użytkowania pompy ciepła można jeszcze bardziej zminimalizować przez połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną.
  • do wyboru są urządzenia typu split i monoblok: różnią się one konstrukcją, ale oba pozwalają efektywnie ogrzewać pomieszczenia.

Czy warto montować pompę ciepła?

Pompy ciepła montuje się zarówno w nowych domach, jak i tych starszych. W doborze najlepszego urządzenia dopasowanego do konkretnego budynku pomagają specjaliści, którzy  wyliczają zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą i na tej podstawie określają optymalną moc urządzenia. Dobrze dobrana pompa przyniesie nie tylko oszczędności finansowe, ale pozwoli też oszczędzić czas i da poczucie bezpieczeństwa.

 

[1] Źródło: https://www.czystepowietrze.gov.pl/, dostęp: 24 sierpnia 2023 r.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?