Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dawna fabryka pomp w Lesznie zyska nowe życie

mat. architektów/red. WG

W historycznych obiektach XIX-wiecznej fabryki pomp w Lesznie mają postać lofty z prawdziwego zdarzenia. Nad koncepcją czuwa ArchiTeka. Projekt wnętrz przygotował prof. Jan Sikora z pracowni Sikora Wnętrza.

Dawna fabryka pomp w Lesznie. Proj. ArchiTeka i Sikora Wnętrza
Dawna fabryka pomp w Lesznie. Proj. ArchiTeka i Sikora Wnętrza
Mat. prasowe

W II połowie XIX wieku żydowski przedsiębiorca Philipp Hannach założył fabrykę pomp w Lesznie. Wówczas był to najnowocześniejszy tego typu zakład w zaborze pruskim. Niestety, nieczynne od wielu lat budynki z cegły i stali niszczały, powoli zamieniając się w ruinę.

Rewitalizacja terenu dawnej fabryki pomp w Lesznie to pomysł lokalnego działacza Michała Biegajskiego. W historycznych obiektach mają powstać lofty z prawdziwego zdarzenia oraz część usługowa. Nad finalną formą koncepcji czuwa Mariusz Popiołek z pracowni ArchiTeka.

Przy projektowaniu dużą wagę stawiamy na najwyższej jakości materiały aby mieć pewność, że budynki zachowają swój charakter i walory historyczne, które są dużym atutem tego miejsca. Kompleks usytuowany jest przy dawnych wałach fortyfikacyjnych – Al. Juliusza Słowackiego, które idealnie okalają zielenią ceglane mury fabryki, którą chcemy również przenieść do wnętrza kompleksu poprzez m.in. zielone dachy.Projektowanie w istniejącej poprzemysłowej tkance nie jest proste – należy wsłuchać się w głos minionych epok, nie tracąc przy tym świadomości dotyczącej oczekiwań dzisiejszego świata. Należy zrównoważyć i wprowadzić harmonię między starym a nowym

mówi Mariusz Popiołek z pracowni ArchiTeka

By dopełnić projekt potrzebował on jeszcze jednego specjalisty – profesora Jana Sikorę właściciela pracowni Sikora Wnętrza, cenionego architekta wnętrz z Gdańska, który w przeszłości przywracał do życia takie obiekty jak Stacja Kultura w Rumi (za które otrzymał m.in. Bryłę Roku).

Uwielbiam takie projekty i działania. Podczas pierwszego spotkania w Lesznie zobaczyłem, że zespół prowadzony przez Inwestora – Pana Michała Biegajskiego – to prawdziwy dream team. Ludzie nie bojący się odważnych rozwiązań, pełni energii i szukający intensywnej pracy na rzecz rewitalizacji. Zafascynowała mnie ta energia i ze swoim zespołem ruszyliśmy dynamicznie do pracy. Zaprojektowany przez nas loft w Kuźni pokazuje potencjał miejsca – tu nic nie jest udawane. Przyszli użytkownicy tej przestrzeni znajdą tutaj rzadki produkt: autentyczność połączoną z bezkompromisową jakością. Nie mogę się doczekać tej realizacji!

mówi Jan Sikora z Sikora Wnętrza.

Na otwarcie pierwszych przestrzeni w dawnej fabryce Pomp w Lesznie przyjdzie nam czekać niecały rok.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dawna fabryka pomp w Lesznie zyska nowe życie