Design Anatomy z nowym projektem biura na szczycie Olivii Star w Gdańsku
Minimalizm zapewniający komfort i otwartość na zachwycający widok za oknami najwyższego piętra Olivii Star. Tak w skrócie można opisać realizację gdańskiego biura firmy Deribit spod kreski Design Anatomy.
Główną ideą projektu było stworzenie przestrzeni zapewniającej dostęp do widoku za oknami biura. Już w pierwszym momencie, po wejściu do siedziby firmy oczom ukazuje się przepiękna panorama za oknem, dzięki której przenosimy siędo lasu nad morzem. To unikalny widok, z którym wnętrze wręcz musi współgrać, dlatego projektowana przestrzeńzostała tak przygotowana, aby nic nie przesłaniało horyzontu oraz żeby z każdego miejsca można było swobodnie podziwiać naturę i położone u stóp budynku miasto.
Projekt biura objął zróżnicowane przestrzenie. Znajduje się tutaj welcome area, pełniąca funkcję serca całej społeczności firmy, pokoje do kameralnych spotkań, open space i private roomy, służące do indywidualnej lub grupowej pracy w skupieniu. Design Anatomy zaprojektowało również firmową kuchnię, pełniąca funkcję przestrzeni integracyjnej, w której codziennie w trakcie lunchy spotykają się wszyscy pracownicy firmy.
Ideą projektu było nie tylko połączenie widoku z wnętrzem biura, ale także taka aranżacja przestrzeni, aby zapewnić zachwycający widok i dostęp do światła dziennego każdemu pracownikowi. Na sufitach i podłodze zastosowaliśmy drewno, które wywołuje wrażenie wciągania do wnętrza biura, a dzięki spójności estetycznej projektu i zachowaniu ciągłości linii uzyskaliśmy efekt jednej, dobrze korespondującej ze sobą przestrzeni. Dzięki przeszkleniom między poszczególnymi strefami biuro stanowi jedną całość i sprzyja integracji, nie izolując żadnej ze stref.
W biurze Deribit architekci postawili na czerpanie z natury pełnymi garściami. Na podłodze i ścianach zaproponowali żywe rośliny, jasne naturalne drewno, błękity nieba, morskie turkusy, ciepłe szarości i dodającą elegancji czerń. Jak podkreśla Justyna Biłat, w tak wyjątkowej przestrzeni także wysokość ma znaczenie: Aby nie ograniczać widoków specjalnie unikaliśmy zastosowania podwieszanych sufitów, a jedynymi zwieszanymi elementami są delikatne belki oświetleniowe i lampy akustyczne nad strefą modułowych mebli – puf i kanap. Dodatkowo każda wolna powierzchnia jest wykorzystana w grze o komfort akustyczny. Na ścianach i we wnękach meblowych znajdziemy akustyczne materiały, które również wizualnie dodają głębi całej przestrzeni.
Jednak to nie wszystkie zabiegi zapewniające komfort przestrzeni, które Design Anatomy zastosowało w biurze. Uzupełnia je akustyczna powłoka natryskowa na suficie, podwieszane lamele, frezowane panele akustyczne PET, zieleń, tapicerowane meble oraz dywany – wszystkie te elementy pracują na wysoki komfort akustyczny.
Sercem biura jest welcome area, w której znajduje się jedynie filigranowa lada, za którą znalazła się podświetlona ściana zieleni. W ten sposób nie została wytworzona bariera i wrażenie niedostępności pomiędzy community menagerem a pracownikami i gośćmi biura. Welcome area to także centralne miejsce biura, w którym codziennie odbywają sięspotkania całego zespołu firmy. W jego pobliżu znajduje się minimalistyczna kuchnia, gdzie przygotowana została wyspa. To wokół niej na wyniesionych w górę fotelach na wysokich nogach odbywają się spotkania pracowników w trakcie lunchu. Zastosowane w niej oryginalne oświetlenie zapewnia miękkie i ciepłe światło, dzięki czemu wszyscy mogą się tu poczuć jak w ulubionej kawiarni, hotelowym lobby czy w restauracji.
Znajdujące się w biurze pokoje spotkań zdają się czerpać prosto z morza i nieba, widocznych za oknami biura. Pokoje te są wypełnione odcieniami błękitu i szarości, poprzez co tworzą wrażenie zlewania się z niebem i widokiem na Zatokę Gdańską. Ich funkcją jest zapewnienie intymności i akustycznego komfortu, zatem zastosowano w nich okładziny ścienne i lampy o wysokich parametrach pochłaniania dźwięków, a przeszklenia zdobione są koronkowymi szronieniami, co zapewnia uczestnikom spotkań warunki do skupienia i efektywnej pracy.
Biurko, sofa, a może modułowe pufy z widokiem na las? Także część open space pełna jest nieoczywistych rozwiązań: architekci zapewnili jej szeroki wybór opcji do wyboru miejsca pracy. Pufy nie tylko pełnią funkcję dowolnie modyfikowanych i ustawianych siedzisk, ale również akustycznych totemów. Wspólnie z kanapami zestawy te są idealnymi miejscami do pracy w skupieniu, pozwalają zmienić pozycję, oderwać się od biurka i spędzić czas w komfortowych warunkach także w czasie wspólnej pracy nad projektem.
Mobilne pufy pełnią jeszcze dodatkową funkcję. Ich grube szwy i naturalne tkaniny z widocznymi splotami nadają przestrzeni domowego charakteru. Uzupełniają je mobilne blaty, które można swobodnie wsuwać pod siedziska. Wspólnie tworzą praktyczny zestaw do dowolnej aranżacji wg potrzeb pracowników. One także kreują subtelną przegrodę od otwartej przestrzeni spotkań.
Istotnym akcentem całości biura są rośliny. Wszystkie stanowiska pracy są oddzielone od wspólnych przestrzeni donicami z zielenią. Wprowadzono je z myślą o zwiększeniu prywatności i podniesieniu komfortu pracowników.
- Więcej o:
Biuro Coca-Cola HBC w Warszawie projektu BIT CREATIVE. Czołowe produkty zostały użyte jako elementy wystroju wnętrza
W samym centrum Rzeszowa powstanie biurowiec CORNER POINT
Zieleń w roli głównej. Niewielkie biuro projektu PRW Design
Biuro Hilti Polska od AKA Studio. Przestrzeń niezbyt techniczna
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu