„Dla każdego coś ładnego” – różnorodne wzornictwo blachodachówek panelowych
Renoma blachodachówek jako materiału pokryciowego, wynika głównie z ich właściwości technicznych i pozytywnych cech, które zapewniają dachowi. Do tego dochodzi oferta estetyczna, dostępna obecnie na rynku budowlanym, dzięki której możemy z ich pomocą stworzyć wymarzony budynek w tradycyjnym i awangardowym stylu.
Wśród prywatnych inwestorów niezwykłą popularnością cieszą się teraz blachodachówki panelowe. Zjawisko to możemy przypisać wytrzymałości zrobionego z nich pokrycia oraz szeregowi dodatkowych zalet, czyli na przykład przystępnej cenie, prostemu i sprawnemu montażowi, a także łatwości przechowywania i transportowania tego materiału. Z uwagi, że możemy wybierać z wielu różnych rodzajów, kolorów i kształtów – nietrudno jest znaleźć idealne pokrycie dachowe.
Rozmaitość stylów blachodachówek panelowych
Aby zorientować się na jak wiele różnych blachodachówek panelowych możemy się zdecydować, wystarczy spojrzeć na jednego producenta, w naszym przykładzie przeanalizujemy ofertę Blachy Pruszyński. Już ilość samych wzorów jest spora – od najprostszych form (blachodachówka PŁASKA PLUS), przez bardziej niestandardowe kształty (blachodachówka REN lub LOARA), aż do inspiracji skandynawską architekturą (oryginalna blachodachówka FIORD) oraz wzorowaniu się na wyglądzie drewnianych gontów (blachodachówka REGLE). Ogólnodostępne są także rozmaite kolory, najpopularniejsze szarości znajdziemy równie łatwo jak niestandardowe odcienie np. niebieski, zielony albo żółty. Dlatego nietrudno o ciekawy projekt domu z wykorzystaniem blachodachówek panelowych – niezależnie czy będzie to nowoczesny budynek czy odwrotnie – nawiązujący do tradycyjnej stylistyki. Wszystko zależy od naszej wizji. Równie łatwo osiągniemy dach spójny z całokształtem domu i otaczającymi go budynkami, jak i bez trudu zaburzymy tę harmonię, w celu skontrastowania domu z okolicą. Techniczne wymagania blachodachówek panelowych nie są wygórowane. Oczywiście świetnie nadają się na jedno- i dwuspadowe dachy, ale pokrycie wielopołaciowych dachów o skosie większym niż 17o, też osiągniemy bez trudu. Jeśli niektóre fragmenty połaci są pionowe, co ma miejsce na przykład na dachach mansardowych, je też możemy pokryć blachodachówką, podobnie jak elewację domu.
Właściwości techniczne blachodachówek panelowych
Gwarancja techniczna blachodachówki panelowej waha się pomiędzy 25 a 50 lat. Firmy oferują inny czas, ponieważ ich produkty różnią się materiałem i sposobem produkcji. Z parametrów technicznych przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na grubość stalowego rdzenia, gdzie podstawową wartością dla blachodachówek powlekanych to 0.5 mm, przyjrzyjmy się też powłokom ochronnym i wykończeniowym. Warstwy ochronne minimalizują oddziaływanie korozji, promieniowania ultrafioletowego i gwałtownych zmian temperatur na blachodachówki panelowe, oprócz tego chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoki zwiększają też odporność pokrycia na wilgoć i ułatwiają ześlizgiwanie się wody i śniegu z dachu.
Oczywiście nienaganną jakość pokrycia dachowego możemy uzyskać tylko od renomowanych producentów, jak na przykład Blachy Pruszyński. Produkty pochodzące od znanych firm będą pewnie trochę droższe, niż te pochodzące od lokalnych dostawców, ale to stosunkowo niewielki wydatek, a za nim idzie wysoka jakość pokrycia dachowego, potwierdzona wieloma testami i badaniami na wszystkich etapach produkcji. Wtedy wystarczy poprawnie przeprowadzony montaż, abyśmy mogli cieszyć się wytrzymałym i eleganckim dachem przez wiele spokojnych lat.
Ułatwienia modułowych blachodachówek
Forma arkuszy, w których sprzedaje się blachodachówki panelowe, pozwala na łatwe wyznaczenie potrzebnej ilości, mając do dyspozycji jedynie informację o powierzchni dachowej. Materiały zostają wysłane od razu po zamówieniu, więc nie musimy się martwić, że prace budowlane opóźnią się z tego powodu. Jeżeli pomylimy się w wyliczeniach, możemy łatwo dokupić brakujący arkusz albo zwrócić nadwyżkowy. Transport arkuszy jest łatwy – przechowuje się w paczkach ułożonych na europaletach, gdzie standardowa paleta mieści wystarczająco materiału na pokrycie dachu o przeciętnej powierzchni. Niewielki ciężar blachodachówek pozwala na szybki montaż, do którego nie potrzeba więcej niż dwóch osób. Układanie pokrycia przyspieszają też otwory montażowe. Mimo swojej lekkości, blaszane pokrycie jest sztywne i wytrzymałe, więc nie ma obawy, że odkształci się na jakimkolwiek etapie przesyłki. Wybierając blachodachówki zmniejszamy też ilość odpadów budowlanych, zwykle jest to około 5% materiału, ale niektóre przycinki możemy ominąć po prostu nasuwając na siebie sąsiadujące moduły.
- Więcej o:
Magia rąbka stojącego
Cegła klinkierowa w budownictwie - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Najnowsze trendy w budownictwie mieszkaniowym – co proponują deweloperzy w 2024 roku?
Z jakich materiałów powstają domy prefabrykowane?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
HIT dekoracji wnętrz – panele ryflowane
Czar elewacji z blachy
Czy wełna skalna nadaje się na elewację? Wszystko, co musisz wiedzieć