Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom Ambona w Cekcynie. Można go postawić w kilka dni

mat. architektów/red. WG

Architekci z pracowni Interurban stworzyli projekt oryginalnego domu jednorodzinnego w Borach Tucholskich. Dom Ambona to nowoczesna wieża mieszkalna wykonana z konstrukcyjnych płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT).

Dom Ambona. Proj. Interurban
Dom Ambona. Proj. Interurban
Wiz. mat. Interurban

Dom Ambona – dom jednorodzinny o niebanalnej formie, to najnowszy projekt architektów z pracowni Interurban. Wszystko zaczęło się od działki w Cekcynie, dużej wsi na terenie Borów Tucholskich, w pobliżu jeziora Mętnego.  To właśnie niezwykły kontekst, bliskość lasu, rozległe pola uprawne  jak i bezpośredni dostęp do jeziora miały duże znaczenie na sposób ukształtowania obiektu.

Architekci zaproponowali wertykalny układ domu – to alternatywa dla typowego budownictwa jednorodzinnego w regionie. Poszczególne poziomy tworzą otwarcia widokowe wykorzystując tym samym walory krajobrazowe działki.

Dom, o powierzchni 240 m kw., jest w formie wieży. Od razu nasuwa się skojarzenie z ambonami, których sporo można zobaczyć w okolicy. Każde piętro odpowiada innym potrzebom mieszkańców, przez co typowy podział na część dzienna, nocną, przestrzeń pracy relaksu czy wypoczynku został tu zachowany. Taki podział powoduje, że otrzymujemy niezależne funkcjonalnie przestrzenie w ciekawej, niespotykanej formie.

Dom Ambona. Proj. Interurban
Dom Ambona. Proj. Interurban
Wiz. Interurban

Podstawowy układ konstrukcyjny tworzą wstępnie prefabrykowane elementy ścian i stropów z litego drewna w technologii CLT (Cross Laminated Timber). Całość montowana jest na budowie w zaledwie kilka dni. Powoduje to dużą oszczędność czasu, a co za tym idzie również optymalizację kosztów. Jako materiał elewacyjny zastosowano deskę modrzewiową impregnowaną naturalnym olejem.

---

Dom Ambona

Lokalizacja: Cekcyn

Data: 2016

Inwestor: prywatny

Powierzchnia: 240 m2

Status: projekt koncepcyjny

Zespół:Interurban - Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski

Skomentuj:

Dom Ambona w Cekcynie. Można go postawić w kilka dni