Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Bielsku-Białej inspirowany architekturą krajów Beneluxu

Mat. prasowe

Ten oryginalny dom, zaprojektowany przez architektów z pracowni Wiewióra i Golczyk Architekci, powstaje w willowej dzielnicy Bielska-Białej. Trzypiętrowa willa na skarpie inspirowana jest architekturą krajów Beneluxu.

Dom w Bielsku-Białej
Dom w Bielsku-Białej
Fot. mat. prasowe

Wszystko zaczęło się od marzenia. Inwestorzy podróżując po Europie, zachwycili się architekturą Beneluxu - charakterystycznymi holenderskimi domami z cegły, bogatymi w detale willami i rezydencjami z przestronnymi oknami, otwierającymi się na urokliwe ogrody. Właśnie o takim domu marzyli. Projekt zlecili architektom z pracowni Wiewióra i Golczyk Architekci.

Dom położony jest w malowniczej części Bielska-Białej - w historycznej, willowej dzielnicy. Znajdziemy tu nie tylko domki w stylu cottage czy wille z charakterystycznymi wieżyczkami, ale także obiekty nawiązujące swą architekturą do alpejskich pensjonatów i pałacyków. Obok rezydencji utrzymanych w secesyjnym klimacie okresu międzywojennego, wyrosły tu budynki w duchu architektury modernistycznej. Nowy dom świetnie wpisał się w klimat dzielnicy.

W prostej i czytelnej bryle trzypiętrowej willi usytuowanej na skarpie, uwagę zwraca elewacja, która nadaje budynkowi charakter tradycyjnej architektury krajów Beneluxu.

Dom w Bielsku-Białej
Dom w Bielsku-Białej
Fot. mat. prasowe

Wzorowaliśmy się na charakterystycznych, małych budynkach w ludzkiej skali. W projekcie sięgnęliśmy po cegłę klinkierową, powszechnie stosowaną jako trwały i estetyczny materiał elewacyjny używany w Belgii czy Holandii

mówi Maciej Wiewióra z pracowni Wiewióra i Golczyk Architekci, odpowiedzialnej m.in. za projekt elewacji.

Pracownia wykonała również projekt geometrii i wykończenia dachu, a także nadzorowała jego wykonanie wraz z obróbkami i detalami. Architekt zróżnicował sposób układania cegły klinkierowej na elewacji, układając ją naprzemiennie metodą tradycyjną oraz w przestrzeniach międzypilastrowych w tzw. jodełkę.

Uzupełnieniem klinkieru są proste materiały jak naturalny kamień i beton elewacyjny, z którego wykonane są mury i ściany oporowe. Stal na balustradach, schodach czy w elementach konstrukcyjnych szklanego daszku nad wejściem, a także obróbki blacharskie, które wykonano z blachy tytanowo - cynkowej to starannie dopracowane elementy nadające budynkowi ponadczasowy szlachetny charakter. Ich grafitowy kolor współgra z ciemnymi, eleganckimi szpaletami okiennymi.

Dom w Bielsku-Białej
Dom w Bielsku-Białej
Fot. mat. prasowe

Część okien zyskała subtelne szprosy, pasujące stylistycznie do koncepcji elewacji. Duże okna – na których zależało inwestorom - wpisują się w pojęcie funkcjonalnej architektury bliskiej człowiekowi. Spełniają potrzebę otwarcia na otoczenie i piękny ogród. Po rozsunięciu okien, taras staje się przedłużeniem części mieszkalnej

mówi Maciej Mazgaj z firmy Multiko Architektura Okien, odpowiedzialnej za projekt i wykonanie przeszkleń.

W całej willi zamontowano w sumie 22 konstrukcje szklane, w tym HS, rozwierno – uchylne okno z ukrytymi klamkami, zawiasami i okuciami oraz balustrady.

Willa ukazuje swoje detale – frontony, gzymsy, boniowania, stając się wizytówką stylu. Obok nowoczesnych okien osadzonych w prostych, współczesnych ramach, są tu też bardziej tradycyjne wykusze okienne, które wzbogacają formę elewacji.

Dom w Bielsku-Białej
Dom w Bielsku-Białej
Fot. mat. prasowe

Architekturę czytamy najpierw z daleka, gdzie wrażenie może robić forma, kształt i proporcje. A gdy widzimy dom z bliska, wówczas dostrzegamy szczegóły oraz detale i doceniamy użyte tam szlachetne materiały

przekonuje Maciej Wiewióra.
    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w Bielsku-Białej inspirowany architekturą krajów Beneluxu