Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom na skraju od 77 studio architektury. Pawilon zanurzony w lesie

Mat. architektów/red. WG

Najnowszy projekt pracowni 77 Studio architektury „Dom na skraju" to wyjątkowy przykład harmonii architektury i przyrody.

Dom na skraju. Proj. 77 Studio architektury
Dom na skraju. Proj. 77 Studio architektury
Fot. Piotr Krajewski

Dom stanął na przestronnej działce położonej w sąsiedztwie lasu pod Warszawą. Pokryty drewnianą elewacją obiekt w formie rozłożystego pawilonu cechuje prostota i niezwykła oszczędność środków wyrazu.

Dom na skraju: szlachetny minimalizm

Luksusową willę zaprojektowano ze szczególnym poszanowaniem dla kontekstu miejsca – w pobliżu rozciąga się rezerwat przyrody Bukowiec Jabłonowski, z pięknym starodrzewem. Dom ustępuje miejsca naturalnym walorom otoczenia, dyskretnie zanurzając się w gęstwinie lasu. Budynek wydaje się być częścią leśnej scenerii. Od strony ulicy pozbawiony jest ogrodzenia, a to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się drewnianym parkanem, to w rzeczywistości fasada budynku. Dyskretnie skrywa ona główne wejście, z bramami garażowymi widocznymi dopiero wówczas, gdy automatyczne skrzydła rozchylą otwory w monolicie budynku.
Natomiast od strony lasu granica pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem została zatarta taflami szkła. Przenikanie się jednej przestrzeni z drugą potęguje zastosowanie tych samych materiałów wykończeniowych wewnątrz i na elewacji. Dodatkowo posadzki wypuszczono na zewnątrz poza obrys budynku, a do wnętrza wnika roślinność. Pojawia się za szklaną ścianą w holu, salonie i toalecie.

Dom na skraju: na leśnej polanie

Aby jednak nie dopuścić lasu pod sam dom, w ogrodzie powstało pośrednie piętro, które oddziela dziką, leśną gęstwinę z wiekowymi dębami od starannie dobranych, przydomowych roślin. Tworzą je małe drzewa i leśne krzewy kaliny, trzmieliny i miłorzębu. Bliżej domu nasadzono paprocie, runo leśne i różne gatunki bylin zimozielonych. W ten sposób udało się osiągnąć efekt rozświetlonej leśnej polany. Sceną gry światła (promieni padających ze świetlików, cieni rzucanych przez otaczające drzewa i światłocieni tworzonych przez ażurowe pergole na tarasach) staje się także idealnie gładka płaszczyzna ścian i posadzek z wielkoformatowych spieków kwarcowych w jednolitej, jasnej kolorystyce. W najbardziej nasłonecznionym miejscu ogrodu, które znajduje się obok basenu i tarasu, wygospodarowano miejsce na funkcjonalny trawnik.

Dom na skraju: luksusowa rezydencja

O tym, że jest to luksusowy obiekt, świadczą szczegóły i wysokiej jakości materiały. Dom o powierzchni użytkowej 560 mkw. posiada najnowsze rozwiązania technologiczne i wyposażenie. Wewnątrz znajduje się basen, którego ściany w letnie dni można rozsuwać, strefa spa, sala do ćwiczeń, a na zewnątrz jacuzzi. Oryginalnym elementem jest zwieszający się z sufitu centralny kominek. Willa jest uzbrojona w system inteligentnego sterowania oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem, przesuwem zasłon, audio itp.

„Dom na skraju” to komfortowe miejsce do życia, pozostające jednak w symbiozie z otoczeniem. W okolicy zdominowanej przez masywne, dwukondygnacyjne domy, parterowa rezydencja w postaci prostych pudełek z szarzejącego, niezabezpieczonego drewna, dopełniona wyrafinowanymi detalami jest niezwykle elegancka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom na skraju od 77 studio architektury. Pawilon zanurzony w lesie