Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Milanówku - minimalistyczna i elegancka bryła od Z3Z ARCHITEKCI

mat. architektów/red. WG

Ten dom jednorodzinny w podwarszawskim Milanówku ma ciekawą, modernistyczną bryłę. Zobaczcie nowy projekt architektów z pracowni Z3Z ARCHITEKCI.

Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Mat. Z3Z ARCHITEKCI
Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Mat. Z3Z ARCHITEKCI

Milanówek (wraz z Podkową Leśną i Brwinowem) należy do tzw. podwarszawskiego trójmiasta ogrodów. Powstał na przełomie XIX i XX wieku w wyniku parcelacji leżących wzdłuż Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej dóbr Michała Lasockiego. Początkowo Milanówek był letniskiem dla zamożnych mieszkańców stolicy. Szybko jednak doceniono wyjątkowy urok miejsca i na zalesionych działkach zaczęły powstawać całoroczne wille.

To właśnie w Milanówku - na działce porośniętej wysokimi drzewami ma stanąć dom zaprojektowany przez architektów z warszawskiej pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Dom miał być otwarty w kierunku ogrodu i osłonięty od strony drogi. Były to główne przesłanki w procesie projektowania układu funkcjonalnego oraz formy architektonicznej.

Minimalistyczna bryła

Powstała koncepcja zakładająca stworzenie minimalistycznej bryły składającej się z dwóch przecinających się prostopadłościennych elementów ułożonych na sobie. Trwałość i dosadność elewacji frontowej zostały uzyskane przez zastosowanie jednolitego materiału wykończeniowego z jedynie minimalnym, horyzontalnym oddzieleniem brył w postaci stalowego dwuteownika. Układ funkcjonalny piętra wymusił znalezienie się na elewacji frontowej jednego okna, które stanowi kluczowe doświetlenie na osi korytarza. Jednak aby zachować intymność, projektanci zdecydowali się na przysłonięcie go perforowaną płytą włókno-cementową. Aby jeszcze wyraźniej oddzielić strefę ogrodu od drogi, jako przedłużenie elewacji została zaprojektowana ściana, na której oparła się bryła piętra. Dzięki tym zabiegom dom zyskał trwałą, mocną barierę w postaci elewacji frontowej, przełamaną liniami podziału płyt włókno cementowych oraz ciepłym odcieniem drewna w zgłębieniu przy wejściu do budynku.

Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Mat. Z3Z ARCHITEKCI

Dom otwarty na ogród

Decyzją projektantów dom został usytuowany możliwie najbliżej wschodniej granicy działki, pozostawiając tym samym znaczną część terenu od strony południowej i zachodniej na zagospodarowanie ogrodu. Potrzeba nieskrępowanego widoku i otwarcia w kierunku ogrodu dyktowała kolejne kroki w procesie projektowania. Dolna kondygnacja mieszcząca salon i jadalnię otwartą na kuchnię została poprzerywana wielkoformatowymi przeszkleniami i zyskała dostęp do dużego tarasu z naturalnym zadaszeniem utworzonym przez nadwieszenie górnej kondygnacji. Przesuwne okna sprawiają, że po ich otwarciu zieleń ogrodu wchodzi do wnętrza. Tym samym najbardziej uczęszczana strefa dzienna rozszerza się wówczas na teren całej działki.

Inwestorom zależało na wyeksponowaniu lekkiej konstrukcji klatki schodowej, która schodzi również do poziomu piwnicy. Projektanci zdecydowali się na całkowite otwarcie przestrzeni schodów z dodatkowym wejściem z zewnątrz prowadzącym do piwnicy.  Tym samym przestrzeń użytkowa piwnicy, w której mieści się m.in. siłownia, zyskała źródło naturalnego światła. Aby zyskać jeszcze więcej przestrzeni zrezygnowano ze stropu, tworząc dwukondygnacyjny salon z wysokim, wertykalnym oknem potęgującym cały efekt. Od strony północnej został zaprojektowany drugi, bardziej techniczny taras tworzący połączenie ogrodu z piwnicą.

Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Dom w Milanówku. Proj. Z3Z ARCHITEKCI
Mat. Z3Z ARCHITEKCI

Na piętrze zgodnie z wytycznymi inwestorów najważniejszą strefą miała być główna sypialnia z towarzyszącą jej łazienką oraz garderobą. Dwa dodatkowe pokoje mają być użytkowane tylko okresowo. Stało się jasnym, że sypialnia musi znaleźć się w zachodniej części domu, aby móc całkowicie otworzyć się na ogród. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji było zastosowanie w sypialni dużego, narożnego okna. Pozostałe pomieszczenia zostały rozmieszczone odpowiednio po dwóch stronach korytarza, zakończonego wcześniej wspomnianym oknem przysłoniętym perforowaną płytą. Pomieszczenia otwierające się w kierunku północnym, z wyjątkiem wysokiego okna łączącego się ze szklanymi drzwiami wejściowymi do piwnicy, posiadają w miarę standardowe okna.

Bryła piętra została podcięta tworząc dodatkowy balkon przy sypialni. Podcięcia w całym budynku zostały podkreślone fornirowanymi płytami, które dodatkowo ocieplają odbiór całości.

Skomentuj:

Dom w Milanówku - minimalistyczna i elegancka bryła od Z3Z ARCHITEKCI