Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dzieciniec pod Słońcem - pierwszy ogród jordanowski w Poznaniu po renowacji

mat. architektów/red. WG

Wybudowany w latach 1927-1928 Dzieciniec pod Słońcem, był pierwszym ogrodem jordanowskim w Poznaniu. Latem ubiegłego roku zabytkowy kompleks został zrewitalizowany. Inwestorem było Miasto Poznań, a wykonawcą spółka DEMIURG

Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu
Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu
Fot. Maciej Lulko

Dzieciniec pod Słońcem to pierwszy ogród jordanowski, wybudowany w latach 1927-1928 w Poznaniu. Powstał on na terenach nadwarciańskich, na osiedlu samorządowym Wilda, w niewielkiej odległości od centrum Poznania. Autorem założenia był Sylwester Pajzderski. Budynki w stylu dworkowym zaprojektował Jerzy Tuszowski. Centralna część Dziedzińca pod Słońcem z kolumnowym gankiem, połączona jest podcieniami z pawilonami. Na terenie Dziecińca pod Słońcem znajdują się także dawne budynki dozorcy i kierownika ogrodu jordanowskiego.  Od południa, w sercu francuskiego ogrodu stanęła rzeźba Edwarda Haupta – Macierzyństwo.

Podczas II wojny światowej obiekt został wypalony. Po wojnie budynek przebudowano, zamurowano jeden rząd podcieni. Przez wiele lat działał tu Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Dzieciniec pod Słońcem - rewitalizacja

Niedawno wszystkiego obiekty Dziedzińca pod Słońcem przeszły gruntowną rewitalizację. Budynki zostały przystosowane do osób z niepełnosprawnościami. Powstał także nowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia techniczne. Zadbano o nową nawierzchnię ścieżek i odnowiono schody prowadzące do ogrodu.

Prace obejmowały również rewitalizację małej architektury i ogrodu Dziecińca pod Słońcem, założonego w stylu francuskim. Eksperci DEMIURG odnowili rzeźbę „Macierzyństwo”, autorstwa polskiego rzeźbiarza Edwarda Haupta, a także odtworzyli zabytkową fontannę, zlokalizowaną w centrum ogrodu.

Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu
Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu
Fot. Maciej Lulko

Zabytkowe budynki „Dziecińca pod Słońcem” wraz z wszystkimi jego atrakcjami, w tym rozległym parkiem, przez dekady stanowiły miejsce zabaw i wypoczynku, chętnie odwiedzane przez poznaniaków. Rewitalizacja Dziecińca była zatem dla Miasta ważnym przedsięwzięciem, które dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich podmiotów bezpośrednio zaangażowanych w proces inwestycyjnych zostało zakończone. Pozwoliło to na wznowienie działalności Młodzieżowego Domu Kultury z początkiem 2020 r., na co wielu mieszkańców z nieukrywanym zadowoleniem czekało

mówi Dyrektor Grzegorz Kamiński, Miasto Poznań.
Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu
Dzieciniec pod Słońcem w Poznaniu
Fot. Maciej Lulko

Po modernizacji Dzieciniec pod Słońcem nadal pełni funkcję rekreacyjną, a zlokalizowany tu Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Dzieciniec pod Słońcem - pierwszy ogród jordanowski w Poznaniu po renowacji