Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fasada Roku 2020 – znamy wyniki jury. Gdzie znajdują sie budynki o najpiękniejszych fasadach?

Mat. prasowe/red. WG

Poznaliśmy werdykt jurorów konkursu Fasada Roku 2020. Biała koło Częstochowy, Gdańsk, Gdynia, Kożuchów, Kraków, Kwirynów, Leszno, Lublin, Poznań, Stalowa Wola, Toruń, Wola Kopcowa, Wrocław – to te miejscowości w swoich granicach administracyjnych skrywają zwycięzców i wyróżnionych.

Barka Cieślika. Proj. FW Anta Studio Architektoniczne
Barka Cieślika. Proj. FW Anta Studio Architektoniczne
Fot. mat. Baumit

Niedawno pokazywaliśmy Wam wyniki głosowania internautów w konkursie Fasada Roku 2020 (zobaczcie tu>>). Tradycyjnie już po internautach swój głos zabrało profesjonalne jury, w którym zasiedli architekci i branżowi eksperci. W tym roku do konkursu zgłoszono 275 obiektów wykończonymi materiałami firmy Baumit. Oto laureaci polskiej edycji konkursu Fasada Roku 2020.

Kategoria: Budynek jednorodzinny nowy

Biała to niewielka miejscowość oddalona niespełna 10 km od Częstochowy. To tutaj „zacumowała” Barka Cieślika, uhonorowana tytułem Fasada Roku 2020 w kategorii nowych budynków jednorodzinnych. Dom zaprojektowany przez architekta Daniela Cieślika, właściciela FW Anta Studio Architektoniczne otrzymał nagrodę główną za bardzo dobre wpisanie się bryły budynku w istniejące otoczenie (naturę). Jury doceniło ciekawą formę, uzyskaną przez zastosowanie różnych materiałów oraz interesujące ukształtowanie dachów i ścian, zwracając przy tym uwagę, że pomimo prostych kształtów budynek tworzy przyjazną atmosferę do zamieszkania.

Więcej o Barce Cieślika przeczytacie tu>>

Poza nagrodą główną jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwszym z nich, za „czytelną bryłę” budynku z bogatą tektoniką przesunięć ścian podkreśloną zmianą kolorów, odznaczono prywatny dom jednorodzinny JAK House w Kwirynowie (woj. mazowieckie), za którym stoją biuro projektowe Beczak/Beczak/Architekci oraz Firma budowlano-remontowa Mariusz Sobczyk.

Natomiast drugie wyróżnienie wędruje do Woli Kopcowej koło Kielc, gdzie swój adres ma Dom Kopcówki, wysoko oceniony za dobre, proste wpisanie się bryły w otaczającą naturę, wręcz w strukturę lasu, a także za umiejętny dobór zastosowanych materiałów, uwzględniający warunki klimatyczne panujące w lesie. Projekt spod kreski MFA Biuro Architektoniczne Architekt Włodzimierz Tracz urzeczywistnił Zakład Budowlany Stanisław Jaćwiąg.

Kategoria: Budynek wielorodzinny nowy

W kategorii "Budynek wielorodzinny nowy" mierzyło się 136 obiektów. Ostatecznie zwyciężył kameralny kompleks mieszkaniowy Nowe Kolibki w Gdyni autorstwa Roark Studio, położony w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Inwestorem i zarazem wykonawcą jest Invest Komfort S.A. Projekt otrzymał nagrodę główną za umiejętne wpisanie się budynku w otaczający krajobraz oraz ciekawe zestawienie wykorzystanych materiałów. Jurorzy docenili także odpowiednie gabaryty brył budynków.

Zobacz także: Osiedle Nowe Kolibki z nagrodą European Property Awards. To projekt Roark Studio>>

Wyróżnienie przyznano Rezydencji Chwaliszewo w Poznaniu. Projekt opracowany i zrealizowany przez CDF Architekci odznaczono za nawiązanie do zabytkowej części miasta i ciekawe połączenie zastosowanych materiałów Baumit.

Z kolei budynek TBS Nowe Żerniki przy ul. Tadeusza Brzozy we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie za utrzymanie czystości formy przy pomocy zastosowanej kolorystki, nawiązującej do zabytkowego osiedla WuWa oraz próbę zamknięcia całego kwartału mieszkaniowego. Uwagę oceniających zwróciły także interesujące zamiany struktury budynku, osiągnięte poprzez „wyciągnięcie” balkonów i loggii. Efekt to owoc współpracy Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. (inwestora), Major Architekci Wrocław (biuro projektowe) i Pre-Fabrykat Sp. z o.o. (wykonawca).

Kategoria: Budynek po termomodernizacji

Nagrodę Fasada Roku w kategorii "Budynek po temomodernizacji" otrzymał budynek mieszkalny przy ul. Ks. Popiełuszki 29 w Stalowej Woli. Jurorzy nagrodzili w ten sposób zachowanie pierwotnego charakteru i proporcji bryły budynku oraz stonowaną kolorystykę. Remont na zlecenie Miejskiego Zakładu Budynków zrealizowała firma Nowax Mateusz Nowak według projektu przygotowanego przez Pracownię Projektową Inwestplan Marek Perlich.

Oceniających urzekła także pieczołowicie przeprowadzona termomodernizacja budynku KSN Sanel w Krakowie projektu Biura Architektonicznego Piotr Kosydar i realizacji firm Teem-Bud Sp.z o.o. oraz Pyrz-Bud Adrian Pyrz. Projekt otrzymał wyróżnienie za zachowanie bryły architektonicznej oraz ożywienie elewacji. Uwadze jurorów nie umknęły również skala przedsięwzięcia i dobrze przeprowadzone prace.

Kategoria: Budynek niemieszkalny nowy

Zwycięzcą kategorii "Budynek niemieszkalny nowy" został Akademik Student Depot w Gdańsku. Projekt autorstwa 22Architekci Sp. z o.o. zrealizowany przez Device Sp. z o.o nagrodzono za utrzymanie elewacji budynku w reżimie teksturowym i kolorystycznym oraz umiejętne zastosowanie materiałów Baumit. Obiekt doceniono za prostą bryłę pasującą do funkcji obiektu oraz jego otoczenia.

Zastosowanie prawidłowego systemu ocieplenia budynku oraz zachowana tektonika bryły, podkreślona przez zastosowane materiały zaprocentowały wyróżnieniem dla pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Grunwaldzkiej w Lesznie, który powstał w miejscu dawnej „Piątki”. Inwestor – Adam Goliński do współpracy przy projekcie zaprosił biuro architektoniczne Filar Projekt Mariusz Michalski oraz firmę budowlaną Real Leszno.

Jurorzy docenili także Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, dostrzegając w nim interesujący, wzbudzający ciepłe emocje budynek i nagradzając w ten sposób podjęte ryzyko działania z kolorami. Projekt na zlecenie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne opracowało 4105.Eu Biuro Architektoniczne Simon Gregson, a jego realizacji podjęła się spółka budowlana Myz-Bud.

Kategoria: Budynek zabytkowy po renowacji

 

Kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie. Proj. renowacji Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka
Kamienica Pod Aniołem w Kożuchowie. Proj. renowacji Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka
Fot. mat. Baumit

Zwycięzca kategorii "Budyne zabytkowy po renowacji" stoi w Kożuchowie. To tutaj, przy ul. Traugutta 11 wznosi się Kamienica Pod Aniołem, która zyskała drugie życie dzięki pracom renowacyjnym zrealizowanym przez Mazbud Łukasz Mazur zgodnie z projektem, który opracowała Pracownia Projektowa Renowacja Dorota Krupka. Jury nagrodziło wielką staranność, z jaką odtworzono detale architektoniczne oraz harmonię wszystkich elementów fasady, akcentując przy tym perfekcyjne wykonawstwo, przeprowadzone z wyjątkową dbałością o niezwykłą sztukaterię budynku.

Kamienica przy ul. Wielopole 15 w Krakowie. Proj. renowacji Arch-Icon Studio Architektury
Kamienica przy ul. Wielopole 15 w Krakowie. Proj. renowacji Arch-Icon Studio Architektury
Fot. mat. Baumit

Wyróżnienie za estetykę wykonanych prac, dopracowany detal oraz ciekawe połączenie budynku z nowoczesnymi świetlikami w patio przyznano za renowację kamienicy przy ul. Wielopole 15 w Krakowie. Projekt na zlecenie Kamienice Czynszowe Sp. z o.o. opracowało Arch-Icon Studio Architektury, a jego urzeczywistnieniem zajął się Zakład Budowlany Janusz Powroźnik.

Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie
Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie
Fot. mat. Baumit

Z kolei Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Michała Archanioła w Lublinie wyróżniono za przywrócenie świetności budynku znanego architekta Oskara Sosnowskiego, podkreślając dbałość o detale i precyzję wykonania płaszczyzn płaskich elewacji oraz bogate wykorzystanie produktów renowacyjnych Baumit. Za wykonanie prac renowacyjnych odpowiedzialna była firma GIPSTYNK Bogusław Telecki.

---

Realizacje, które zajęły w swojej grupie pierwsze miejsce za zwycięstwo w polskiej edycji konkursu będą reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Wraz z uczestnikami z innych krajów, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit, będą rywalizować w ramach Baumit Life Challenge 2022 o tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze wyższe nagrody finansowe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Fasada Roku 2020 – znamy wyniki jury. Gdzie znajdują sie budynki o najpiękniejszych fasadach?