Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Forum Romanum

Red./C
Ruiny Forum Romanum - Marco Rubino/Shutterstock

W samym sercu Rzymu znajduje się miejsce równie starożytne, jak samo Wieczne Miasto - to Forum Romanum. Seria starożytnych kolumn i zrujnowane sklepienia świątyń świadczą o dawnej świetności Cesarstwa Rzymskiego.

Forum Romanum - lokalizacja

Forum Romanum to obszar archeologiczny między Piazza Venezia a Koloseum i przecina Via dei Fori Imperiali. Znajduje się w samym centrum Rzymu. Forum skupia praktycznie wszystkie główne budowle publiczne i sakralne w starożytnym Rzymie. Niektóre z nich to najstarsze świątynie rzymskie, takie jak świątynia saturna, świątynia westy lub sanktuaria Dioscuri. Łatwo jest tu trafić, bo forum znajduje się w samym, centrum miasta.

Aż do VIII wieku pne. podmokły teren służył jako cmentarz dla mieszkańców stolicy. Sytuacja zmieniła się za panowania Tarquiusa Priscusa. Władca rzymski wprowadził zakrojony na szeroką skalę system melioracyjny, który umożliwił osuszenie gleby nizinnej. W VII-VI wieku równina metropolitalna stała się miejscem, na którym wyrosły pasaże handlowe i platforma do wystąpień publicznych. W ten sposób powstało forum romanum. W latach swojej świetności było centrum życia starożytnego Rzymu.

Ruiny Forum Romanum - Tomasz Kotarski/Shutterstock

Świątynia Wenus

Pierwszą znaczącą budowlą na rynku była Świątynia (Venus Cloacina). To sanktuarium nie przetrwało do dziś, ale starożytne legendy mówią, że świątynia służyła do oczyszczenia rzymskich żołnierzy i pojmanych dziewic Sabinek. W czasach cesarstwa forum miało jeszcze jedno legendarne miejsce - marmurowy obelisk „Czarny Kamień” (Lapis Niger). Datowany na VI wiek p.n.e., pomnik, według starożytnych rękopisów, oznaczał miejsce śmierci Romulusa na terenie forum, jednego z założycieli Rzymu.

Ruiny Forum Romanum - Lukasz Szwaj/Shutterstock

Świątynia Saturna

Na południowym zachodzie znajduje się majestatyczna budowla - Świątynia Saturna (Templum Saturni). Okazała świątynia została wzniesiona na cześć zwycięstwa Rzymian nad etruskim władcą Tarkwiniuszem. Przez długi czas świątynia Saturna pełniła funkcje służby skarbowo-podatkowej, zwanej Erarius od łacińskiego słowa „aerarium” – „pensja, skarbiec”.

Zwiedzanie Forum RomanumZwiedzanie forum romanum, warto zacząć od Kapitolu. To miejsce obrad Senatu, centrum władzy Republiki Rzymskiej. Naprzeciwko tego budynku znajduje się Comice, czyli plac, na którym odbywały się spotkania przed erą Cezara, na Polach Marsowych. Mieszkańcy Rzymu mogli tu zgłosić swoje postulaty i skargi do rządzących. To forum magnum, najstarszy plac tego typu we Włoszech. Dalej dojdziemy do wspaniałego „Łuku Septymiusza Sewera”, zbudowanego na początku III wieku n.e. dla zobrazowania ważnych zwycięstw tego cesarza nad Partami żyjącymi w starożytnej Persji.

Za łukiem, prawie opartym o podnóże Kapitolu, znajdują się pozostałości innych ważnych budowli, takich jak Świątynia Zgody, zbudowana przez Furio Camillo w 367 pne, aby uczcić porozumienie między patrycjuszami i plebejuszami, Świątynia Wespazjana oraz Świątynia Saturna. W południowo wschodniej części znajduje się świątynia Kastora lub raczej Kastora i Polluksa. Tu też zlokalizowana jest świątynia Cezara, która przyciąga największe kolejki.

Ruiny Forum Romanum - Pfeiffer/Shutterstock

Na zboczach Palatynu

Na dłuższym boku od strony Palatynu znajdują się pozostałości bazyliki Giulia i łuk Augusta. Bezpośrednio za łukiem Augusta do świątyni Westy i za nią znajduje się Dom Westalskich Dziewic, które są kapłankami świątyni. Naprzeciwko znajduje się Świątynia Antonina i Faustyny. Wzgórze palatyn to też bazylika Maksencjusza - budynek zbudowany na początku IV wieku przez A.D. Teren Foro Romano kończy się, od strony Koloseum, łukiem Tytusa, zbudowanym w czasach Domicjana dla upamiętnienia zwycięstw Wespazjana i Tytusa nad Żydami. Słynne jest przedstawienie triumfu Tito, z legionistami niosącymi na ramionach menorę, siedmioramienny kandelabr. Niedaleko jest Tabularium, czyli dawne archiwum państwowe.

Ruiny Forum Romanum - Manamphoto/Shutterstock

Jak dojechać, godziny otwarcia, bilety

Prowadzone systematycznie pracę archeologiczne, pozwalają dziś zwiedzać większość zabytków, a niektóre z nich pełnia dziś nawet funkcje handlowe jako muzea. Bilet wstępu na Forum Romanum za 12 EUR obejmuje również wstęp do Koloseum i na Palatyn. Będąc więc w Rzymie, nie trzeba stać w dwugodzinnej kolejce do kasy Koloseum, tylko przejść 100 metrów w bok i kupić ten sam bilet w kasie Forum. Warto zaplanować wspólne wejście, można wówczas skorzystać z usług przewodnika.

Do forum Romanum najłatwiej dostać się komunikacją miejską - metrem do stacji „Colloseo”, linia B, tramwajem nr 3 lub autobusami nr 60, 75, 84, 85, 87, 117, 175, 271, 571, 810, 850 do przystanku „Colloseo”. Godziny otwarcia: od 08:30 do 17-18, w zależności od sezonu.

Ruiny Forum Romanum - ueuaphoto/Shutterstock
Ruiny Forum Romanum - wscieszka98/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Poznań: Skarbiec przy Placu Wolności 15. Apartamenty w dawnym gmachu Banku Wschodniego
W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
Maszt w Konstatynowie przez 17 lat był najwyższym obiektem na świecie. Runął w 1991 roku

Polecane

Wood City w Sztokholmie - największa drewniana inwestycja na świecie. Rendery stworzyło polskie studio ELEMENT
Podparyski letni dom Marii Skłodowskiej-Curie. Dominika Kulczyk tworzy tu Dom Siostrzeństwa
Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…

Skomentuj:

Forum Romanum

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej