Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fundacja Centrum Architektury potrzebuje pomocy. Jak można ją wesprzeć?

WG

Kryzys spowodownay pandemią koronawirusa dotknął również branżę wydawniczą. O wsparcie apeluje Fundacja Centrum Architektury, od lat popularyzująca wiedzę o architekturze XX i XXI wieku.

Książki wydane przed Fundację Centrum Architektury
Książki wydane przed Fundację Centrum Architektury
Fot. WG

Fundacja Centrum Architektury powstała w 2011. Od samego początku jej celem była popularyzacja wiedzy o architekturze XX i XXI wieku, poprzez wydawanie publikacji, organizacje wystaw, wykładów, spacerów i targów.

Z biegiem czasu głównym nurtem działalności Centrum Architektury stało się wydawanie książek. Fundacja wydała serię Fundamenty - książki klasyków współczesnej architektury m.in. Kiedy katedry były białe.Podróż do kraju ludzi nieśmiałychLe Corbusiera, Ornament i zbrodnia. Eseje wybrane Adolfa Loosa czy Wielkie małe plany Jane Jacobs. Centrum Architektury zawdzięczamy też pięknie wydane ilustrowane atlasy architektury warszawskich dzielnic (SAS, OCH, ŻOL, MOK itd.).

Jak możemy przeczytać na oficjalnym facebookowym profilu Centrum Architektury, w 2020 rokuu mają/mieli/mieć będą w planach:

 • kolejną edycję Festiwalu Budynków
 • premierowe słuchowisko architektoniczne realizowane na żywo
 • wydanie komiksu o Robercie Mosesie i Jane Jacobs w przekładzie Tomasza Swobody
 • wydanie wspomnień Jerzego Sołtana w przekładzie Grzegorza Piątka
 • wydanie „PRA. Ilustrowanego atlasu architektury Pragi" Magdy Piwowar z tekstem Macieja Czeredysa i Ewy Ziajkowskiej + wykład, spacery z autorami
 • serię spotkań pod hasłem „Płeć architekta", w tym wizytę i wykład autorki książki „Gdzie są architektki?" Despiny Stratigakos
 • nowe, uzupełnione wydanie „SAS. Ilustrowanego atlasu architektury Saskiej Kępy" Magdy Piwowar z tekstami Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia + spacer z autorami
 • seminarium + wydanie „Zasad społecznych projektowania osiedli mieszkaniowych" Barbary Brukalskiej
 • rozwijanie projektu dźwiękowego – architektura do słuchania

To tylko niektóre plany, a jest jeszcze całe mnóstwo innych projektów. Niestety, kryzys spowodowany pandemią koronawirusa dopadł również branżę wydawniczą - Fundacja w dużej mierze działa dzięki sprzedaży książek. Wiele z powyższych przedsięwzięć nie będzie miało szansy powstać.

Jak możemy pomóc Centrum Architektury? Przede wszystkim kupować książki i e-booki bezpośrednio od Fundacji lub wpłacić pieniądze na konto Centrum Architektury (numer można znaleźć na stronie internetowej). Zachęcamy do śledzenia profilu Fundacji na FB.

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Fundacja Centrum Architektury potrzebuje pomocy. Jak można ją wesprzeć?