Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Galeria handlowa w Gwanggyo od OMA już otwarta. Kamień i szkło

WG/Red. Pressland

Ciężki kamień poprzecinany lekkim szkłem - tak wygląda nowa galeria handlowa w Korei zaprojektowana przez architektów z OMA. Budynek to wizualna kotwica, łącząca miejski krajobraz z pobliskim parkiem.

Galeria handlowa w Gwanggyo. Proj. OMA
Galeria handlowa w Gwanggyo. Proj. OMA
Fot. Hong Sung Jun/ własność OMA

Gwanggyo to utworzone kilkanaście lat temu miasto w Korei Południowej, położone zaledwie 25 km na południe od Seulu. Niedawno otwarta galeria handlowa, zaprojektowana przez architektów z pracowni OMA, położona jest w samym sercu młodego miasta.

"Galleria" - filia pierwszej i największej sieci ekskluzywnych domów towarowych w Korei, znajduje się między Gwanggyo Lake Park (popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta) a wysokimi budynkami mieszkalnymi. Architekci z OMA chcieli, aby bryła galeri była "wizualną kotwicą" łączącą miejski pejzaż z pobliskim parkiem. Galeria handlowa przypomina kamień, który wyłonił się z ziemi. Fasada pokryta jest mozaiką w różnych odcieniach brązu. Rozrzeźbione okna ułożone są w formie żył przecinających kamień.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się jeszcze jedna, prosta bryła należąca do całego kompleksu. Połączona jest ona z budynkiem centrum handlowego kładką zawieszoną nad jezdnią. Znajduje się tu przestrzeń zarezerwowana na wystawy i spektakle teatralne. Na dachu zaprojektowano tarasowe, ogólnodostępne ogrody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Galeria handlowa w Gwanggyo od OMA już otwarta. Kamień i szkło