Fabryka zaklęta w diament
Obiekty poprzemysłowe często bywają przedmiotem kreatywnych metamorfoz. Jednej z takich przemian dokonano w pekińskiej dzielnicy DongCheng, gdzie architekci z Chiasmus Partners zaadaptowali na potrzeby teatru tańca Red Diamond stare zabudowania fabryczne.
Nazwa Red Diamond może niewiele mówić o funkcji placówki (teatru tańca), lecz z całą pewnością, w bardzo obrazowy sposób, przedstawia założenia architektoniczne przebudowy. Centralnym elementem koncepcji jest bowiem metamorfoza starej hali produkcyjnej w "ogromny czerwony diament", mieszczący scenę i sale ćwiczeń.
Ten nowoczesny w swojej formie budynek powstał jednak w bardzo prosty sposób. Do istniejących murów fabryki dołączono szkielet, utrzymujący "płaszcz" z metalowych listew. Nieregularna powierzchnia tej czerwonej skorupy ma przypominać linie diamentowego szlifu. Jedynym elementem, który nie został zakryty nową elewacją drzwi wejściowe. Mają one stanowić odwołanie do przeszłości budynku. Luka jaka została w ten sposób wytworzona w jednolitej, czerwonej powierzchni elewacji powoduje, że budynek od frontu przypomina zewnętrzną scenę, prezentującą swoją dramaturgiczną przemianę.
Publiczny plac przed wejściem do teatru został zrekultywowany. Stanowi on punkt centralny kompleksu, łączący przestrzeń teatru z sąsiadującym hutongiem. W opozycji do budynku teatru zlokalizowana została kawiarnia, mieszcząca się w nieznacznie uniesionym nad ziemię, przeszklonym prostopadłościanie. W sensie metaforycznym stanowi ona publiczność dla wspomnianej sceny w froncie budynku teatralnego, gdzie zasiadający goście stają się jednocześnie widzami.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?