Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla artystów w Muzeum Warszawy

mat. prasowe

W Muzeum Warszawy powstało nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza wystawa, przygotowana we współpracy z kolektywem Sputnik Photos, to pokaz "Jak powraca las" Sayama Ghosha, o historii Puszczy Kampinoskiej. Projekt wystartował 22.09.2021 r.

Jak powraca las?
Jak powraca las?
mat. prasowe

Muzeum Warszawy otwiera sień jednej z kamienic przy Rynku Starego Miasta na nowe. Galeria Rynek 30 będzie polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączyć będzie świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesną miejskością. Galeria Rynek 30 ma być miejscem spotkania i łącznikiem pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne. Galeria Rynek 30 będzie także przestrzenią współpracy z NGOsami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.

mówi Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.

Działalność Galerii Rynek 30 inauguruje wystawa "Jak powraca las". Jej twórca, Sayam Ghosh, urodził się i dorastał w Kalkucie, a w Polsce mieszka od ośmiu lat. Warszawę i jej okolice wybrał na temat swojej twórczości fotograficznej. Zafascynowany działaniami w Puszczy Kampinoskiej poświęcił jej projekt, który podsumowuje prezentowana wystawa. "Jak powraca las" to opowieść o unikalnym eksperymencie, który trwa nieprzerwanie od 60 lat: w Puszczy Kampinoskiej udało się odtworzyć leśną biosferę na wyjątkową skalę. W dobie kryzysu klimatycznego takie działania pokazują możliwość radykalnej ekologicznej zmiany i warto przyglądać się im również z perspektywy sztuki.

"Jak powraca las" to wynik dogłębnego researchu i bliskiej współpracy Sayama Ghosha z naukowcami z Kampinoskiego Parku Narodowego. W pierwszej części wystawy zobaczymy zdjęcia autorstwa Ghosha oraz zdjęcia archiwalne Romana Kobendzi, inicjatora utworzenia KPN. Druga część to instalacja przestrzenna, łącząca utwór muzyczny na podstawie nagrań terenowych w Puszczy i wizualizacje badań naukowych nad aktualnym stanem lasu.

Kampinos to popularny las mieszkańców Warszawy, ale jego historia społeczna i ekologiczna nie jest tak dobrze znana szerszemu odbiorcy. Publikacje poświęcone lasom mają głównie charakter naukowy i edukacyjny, są przeznaczone przede wszystkim dla specjalistów. Chcę opowiedzieć szerszej publiczności w przystępny i artystycznie wartościowy sposób wyjątkową historię powstania i rozwoju Kampinosu. Człowiek i natura współistnieją, przenikają się, a zaplanowane działania mogą pomóc przyrodzie się rozwijać.

mówi Sayam Ghosh.

Artystę interesują zagadnienia wychodzące z nauk ścisłych, które rozwija, wykorzystując różnorodne media – fotografię, tekst czy grafikę komputerową. Projekt "Jak powraca las" powstał w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos, pod opieką mentorską Adama Pańczuka. Kuratorem wystawy jest Jan Brykczyński.

Wystawa "Jak powraca las" potrwa od 22 września 2021 r. do 30 stycznia 2022 r. w Galerii Rynek 30, przy siedzibie głównej Muzeum Warszawy. Wejście na wystawę w kamienicy nr 32 przy Rynku Starego Miasta.

Wystawa jest czynna we wtorki, środy, piątki i niedziele w godzinach od 11:00 do 18:00, a w czwartki i soboty od 11:00 do 20:00.

Bilety: 1 zł/do 3.10.2021 i od 17.11.2021 łączony z biletem na wystawę czasową, w czwartki wstęp bezpłatny.

W czasie trwania wystawy odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących: oprowadzania, warsztaty, wykłady i wycieczki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla artystów w Muzeum Warszawy