Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Gotowy projekt domu - metamorfoza. Katalogowiec w Dolinie Kluczwody zmienil się w oryginalny, nowoczesny dom

mat. architektów/red. WG
Gotowy projekt domu - metamorfoza. Katalogowiec w Dolinie Kluczwody zmienil się w oryginalny, nowoczesny dom Emil 2.0. Proj. Agnieszka Brzostek z pracowni AB Concept Design i Wojciech Gawinowski z Vostok Design - Fot. Paweł Ulatowski

Ten dom w malowniczej Dolinie Kluczwody powstał na bazie gotowego projektu. Architekci "zafundowali" mu metamorfozę, dzięki której katalogowiec zyskał zupełnie nowe oblicze.

Gotowy projekt domu - metamorfoza katalogowca

Czy dom zrealizowany na podstawie projektu katalogowego może być oryginalny, zaskakujący i jedyny w swoim rodzaju? Tak! Wystarczy tylko wprowadzić kilka zmian. Metamorfozę gotowego projektu domu w Dolinie Kluczwody przeprowadzili Agnieszka Brzostek z pracowni AB Concept Design i Wojciech Gawinowski z Vostok Design.

Dolina Kluczwody (nazywana również Doliną Wierzchówki) to malownicza dolna na Wyżynie Olkuskiej, rozciągająca się na długości ok 6 km. W górnej części doliny znajdują się największe na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jaskinie. Dom powstał na działce o powierzchni 24 ar. z pięknym widokiem na okolicę.

Bazę stanowi gotowy projekt domu o nazwie identyfikacyjnej Emil o powierzchni 220 m kw. Elewacje oczyszczono ze zbędnych elementów i pokryto gontem z drewna modrzewiowego. Frontową lukarnę zmieniono na duże, trójkątne przeszklenie. Dzięki temu rozwiązaniu pomieszczenia na piętrze są odpowiednio doświetlone. Na tyłach domu od strony ogrodu, gdzie rozpościera się najpiękniejszy widok na Dolinę Kluczwody, w miejscu niewielkiego tarasu, powstał całoroczny, przeszklony ogród.

Zobacz także: Jak poprawić dom z katalogu? [METAMORFOZA]>>

Oryginalne wnętrza domu z katalogu

Pierwotne wnętrze katalogowca, podzielone ścianami, gubiło przestrzeń. Po metamorfozie wygląda on zupełnie inaczej. Otwarty plan parteru uzyskano usuwając wszystkie ściany parterowej części budynku. Zastąpiono je stalowymi, malowanymi na czarno belkami, wspartymi na żelbetowych słupach podtrzymujących konstrukcję. W starym wnętrzu znaleziono nowe miejsce na saunę, rowerownię, pokój dla gości, siłownię czy gabinet.

Wnętrza są połączeniem nowoczesności i ludowej architektury. Kontrast ten widać w podziale domu. Parter jest chłodny i nowoczesny. Dominują tu beton, biel i szarości. Są świetnym tłem do eksponowania obrazów oraz sztuki użytkowej.
Strefa prywatna, czyli piętro ma zupełnie inny charakter - jest tu ciepło i przytulne. Króluje drewno świerkowe. Ozdobę stanowią odkryte elementy konstrukcji dachu. Detale – gryfy, wzory ostrozębu, fazy i zdobione obramowania drzwi i okien, kozieratki zaczerpnięto wprost z góralskiej ornamentyki występującej m.in. z Willi Oksza w Zakopanem. Drewno zestawiono z czernią podłóg, które przełamują jednolitą kolorystykę wnętrz. Całość dopełnia łazienka z kamiennych, granitowych płyt, która przypominać ma górska grotę.

Te dwa światy połączone zostały lewitującymi schodami.

Zobacz także: Willa w Kościelisku - nowoczesny dom z szacunkiem do tradycji i miejsca>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?

Polecane

Dom jednorodzinny w Bielsku-Białej pokryty modrzewiowym gontem
Biedronka w Zakopanem od Karpiel Steindel Architektura
Dom w Kościelisku inspirowany tatrzańskim schroniskiem. Powrót do korzeni

Skomentuj:

Gotowy projekt domu - metamorfoza. Katalogowiec w Dolinie Kluczwody zmienil się w oryginalny, nowoczesny dom

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej