Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Icon Sea w Ustce. Zespół apartamentowo-usługowy spod kreski MTA Architekci

Mat. prasowe / red. WG

Przy ulicy Wczasowej w Ustce, w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i sosnowego lasu, powstaje zespół apartamentowo-usługowy Icon Sea. W inwestycji, zaprojektowanej przez pracownię MTA Architekci, powstaną łącznie 233 apartamenty posiadające bezpośredni widok na morze, duży balkon lub taras oraz panoramiczne przesuwne okna.

Icon Sea w Ustce - pawilon SPA. Proj. MTA Architekci
Icon Sea w Ustce - pawilon SPA. Proj. MTA Architekci
Wiz. mat. prasowe

Inwestycja Icon Sea zostanie zlokalizowana przy ul. Wczasowej,  na wyjątkowej działce otoczonej sosnowym lasem i położonej w pierwszej linii brzegowej, w bezpośrednim sąsiedztwie piaszczystej usteckiej plaży.

Ze względu na wielkość tego obszaru jedną z kluczowych decyzji projektowych dotyczących proponowanego układu urbanistycznego było podzielenie zabudowy na kilka mniejszych budynków oraz otwarcie całego obszaru na naturalne otoczenie. Takie działanie zostało podyktowane z jednej strony chęcią otwarcia zespołu na okoliczne wydmy i lasy, z drugiej zaś koniecznością uniknięcia zmian w istniejących warunkach aerologicznych i zmniejszeniem ryzyka osłabienia istniejącego drzewostanu na szkody od wiatru. 

Zespół apartamentowo-usługowy Icon Sea w Ustce - widok z drona
Zespół apartamentowo-usługowy Icon Sea w Ustce - widok z drona
Fot. mat. prasowe
Icon Sea w Ustce. Proj. MTA Architekci
Icon Sea w Ustce. Proj. MTA Architekci
Wiz. mat. prasowe

Icon Sea w Ustce - architektura

Zaproponowana architektura nowych budynków jest lekka, jasna i nowoczesna. Wszystkie obiekty posiadają proste i sprawdzone rozwiązania, natomiast nawiązaniem do otaczającej natury jest umieszczenie na elewacjach dodatkowych nieregularnych podziałów oraz przesłon zewnętrznych chroniących przed silnym wiatrem w formie szklanych kostek, z wykorzystaniem przesuwnych paneli. Prostokątne i aluminiowe ramy niejako burzą zastany porządek nawiązując swoją dynamiczną kompozycją do pobliskiej natury. Dodatkowo zastosowane duże fragmenty szkła odbijają światło powodując liczne refleksy zbliżone do tych występujących na morskich falach.

Dodatkową atrakcją dostępną dla przyszłych użytkowników zespołu jest 2-kondygnacyjny nowoczesny pawilon SPA, w którym zlokalizowano wydzieloną strefę wypoczynku, strefę saun, wanny z masażem, siłownię oraz liczne gabinety zabiegowe. Południowa elewacja pawilonu zaprojektowana została jako całoszklana z dodatkiem poziomych przesłon ograniczających ilość słońca w jego wnętrzu, natomiast od strony północnej budynek zostanie porośnięty winobluszczem przez co niejako wtopi się w leśny krajobraz.

Icon Sea w Ustce - budowa.
Icon Sea w Ustce - budowa.
Fot. mat. prasowe

Icon Sea - założenia proekologiczne

1. Aby nie zaburzać stosunków hydrologicznych na siedlisku leśnym poprzez roboty ziemne zmieniające układ wód gruntowych nie projektuje się kondygnacji podziemnych.
2. Aby nie ingerować w warstwy wodonośne i nie zmieniać warunków hydrologicznych budynki posadowiono na płycie fundamentowej.
3. Aby nie wprowadzać nowych warunków aerologicznych i zmniejszyć ryzyko osłabienia drzewostanu na szkody od wiatru nowa zabudowa została rozczłonkowana i podzielona na 4 mniejsze i niższe obiekty.
4. Aby nie zmieniać cyrkulacji powietrza powodującej przesunięcie procesów wydmotwórczych w głąb lądu oraz nie zmieniać usłonecznienia siedliska przyrodniczego projektowana wysokość nowej zabudowy została ograniczona do 7 kondygnacji nawiązując tym samym do istniejącej zabudowy sąsiedniej.
5. Aby ograniczyć spadek terenów biologicznie czynnych i nie dopuścić do zaburzenia ciągłości pokrywy zielnej nie projektuje się kondygnacji podziemnych zwiększając tym samym projektowaną powierzchnię biologicznie czynną wynoszącą ponad 55% terenu inwestycji (wymagania stawiane przez MPZP to min. 40%).
6. Aby ograniczyć negatywny wpływ inwestycji na powierzchnię leśną oraz siedlisko przyrodnicze, obumieranie i zanik powierzchni o funkcji lasu ochronnego projektowana zabudowa została znacząco odsunięta od granicy lasu znajdującego się po zachodniej stronie terenu inwestycji.

 

 

 

 

Icon Sea w Ustce -  plan
Icon Sea w Ustce - plan
Mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Icon Sea w Ustce. Zespół apartamentowo-usługowy spod kreski MTA Architekci