Kameralna inwestycja Smolna Sopot
Smolna Sopot oferuje bliskość natury i ciekawe rozwiązania architektoniczne.
Deweloper Invest Komfort przedstawia najnowszą inwestycję, zlokalizowaną blisko Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Osiedle zapewnia dostęp do sopockich atrakcji, jak molo i plaża, a także do infrastruktury miejskiej. Ustronne położenie sprawia, że mieszkańcy mogą cieszyć się bliskością natury i oddaleniem od centrum kurortowego życia – leśne tereny rekreacyjne zaczynają się już na ulicy Smolnej.
Niezwykle rzadko zdarza się, by spokój oraz sąsiedztwo morza i lasu łączyły się z bliskością metropolii oraz najwyższej klasy architekturą tak harmonijnie, jak tutaj. To zdecydowanie klimatyczne miejsce, które karmi wszystkie zmysły.
Deweloper wybrał ponadczasowy skandynawski minimalizm, który zestawił z japońską filozofią wabi-sabi, czyli celebracją niedoskonałości świata natury. W rezultacie mieszkańcy otrzymują osiedle utrzymane w oszczędnym formalnie designie.
Połączenie wpływów Wschodu z Zachodem znalazło swoje odzwierciedlenie również w wykorzystanych materiałach. Dominują tu ekologiczne materiały elewacyjne, naturalna kolorystyka i klarowne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Na budynkach zastosowano rzadko spotykaną w europejskiej kulturze elewację oraz wykończenie ścian w częściach wspólnych z drewna palonego tradycyjną japońską metodą Shou Sugi Ban.
Za projekt Smolnej odpowiadają projektanci z KD Kozikowski Design, za część elewacji Potearchitekci, za wnętrza części wspólnych - KUOO i TAMIZO Architects. Aranżacją zieleni zajęło się doświadczone Studio Krajobraz.
Aby wzmocnić kontakt z naturą, osiedle Smolna Sopot zostało wyposażone w zielone płaskie dachy oraz liczne naturalne materiały i detale wykończeniowe – np. w klatkach schodowych zastosowano kamień, beton i szlachetne drewno. Zrezygnowano z elementów dekoracyjnych na rzecz gry monochromatycznych faktur. Duże przeszklenia klatek schodowych umożliwiają naturalne doświetlenie, co wpłynie na oszczędność energii elektrycznej.
Naszym celem było harmonijne zespolenie osiedla z sąsiadującym parkiem krajobrazowym, tak aby stworzyć silne asocjacje pomiędzy miejscem do życia a otaczającą je naturą. Zaproponowana forma architektoniczna, charakter wykończenia oraz rozwiązania funkcjonalne dopełniają dialogu z otoczeniem.
W centralnej części osiedla zlokalizowano zielone patio pełniące funkcję strefy wypoczynkowej. Specjalną część rekreacyjną przygotowano też dla dzieci. Z kolei teren między budynkami, zgodnie z konceptem "15-minutowego miasta", został wyłączony z ruchu samochodowego – wjazd do garażu podziemnego znajduje się na niższej kondygnacji. W ten sposób przestrzeń osiedla pozostaje oazą spokoju i bezpieczeństwa, służąc rozwojowi lokalnej społeczności.
Wszystkie wnętrza wspólne przenikają się z terenem zewnętrznym, który tonie w zimozielonej zieleni, stanowiącej tło dla traw i bylin. W centrum znalazły się również ozdobne odmiany drzew owocowych. Bliskość terenów trekkingowych oraz rowerowych zainspirowała nas do stworzenia strefy warsztatowej oraz myjni rowerowej, gdzie zamontowano również specjalną wannę dla czworonogów.
Osiedle składa się 6 budynków. Każdy z nich posiada od czterech do pięciu kondygnacji nadziemnych; ich wysokości wynoszą od 13 do 16 m. Oferują 97 mieszkań o powierzchni od 43 do 121 m kw. Mieszkańcy do dyspozycji mają parking podziemny na 124 samochody oraz komórki lokatorskie. Mieszkania wyposażone są w balkony, tarasy (górne kondygnacje) lub ogródki na parterach. Priorytetem projektu inwestycji Smolna Sopot był kontakt z przyrodą poprzez przemyślane planowanie przestrzeni.
- Więcej o:
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji
Odchodzimy od grodzonych osiedli, ale nie wszędzie. Tak zmieniają się standardy w polskim mieszkalnictwie
W technologii VR zaprojektowano wizję przyjaźniejszych dla dzieci ulic w Warszawie. Jak mogłaby wyglądać bezpieczniejsza droga do szkoły?
Ciepłe światło i miękkie linie – aranżacja przestrzeni na planie otwartym
Polski rynek biurowy zaczyna się polaryzować. Zapotrzebowanie na biura wzrasta tylko w Warszawie
Żyrandol Odyssey 12 od Schwung. Łączy przeszłość z teraźniejszością