Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Sagrada Familia w Barcelonie ma zostać ukończona w 2026 roku. To inspirujący przykład stosowania niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie

Mat. prasowe
Sagrada Familia w Barcelonie - Fot. basiczto / shutterstock

Bazylika Sagrada Familia Antoniego Gaudiego w Barcelonie ma zostać ukończona już za dwa lata, sto lat po śmierci swojego twórcy. 14 marca w Warszawie Tristram Carfrae, inżynier kierujący zespołem Arup, pomagającym ukończyć Sagradę Familię, opowiadał o niskoemisyjnych rozwiązaniach zastosowanych w świątyni.

Środowisko budowlane odpowiada aż za 38 proc. emisji CO2 na świecie i jest jednym z najbardziej emisyjnych obszarów. W związku z tym stosowanie niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie staje się coraz istotniejszą kwestią.  Dotyczy to nie tylko obiektów współczesnych, ale też takich, przy których prace trwają nawet od XIX wieku. Najlepszym na to przykładem jest katedra Sagrada Familia w Barcelonie, w której od dłuższego czasu wprowadzane są rozwiązania mające zredukować emisyjność.

W momencie, gdy Sagrada Familia została zrealizowana w ok. 60 procentach, do prac dołączyła firma Arup, znana z takich pereł architektury jak Opera w Sydney, Centre Pompidou w Paryżu czy najdłuższy na świecie most Hongkong-Zhuhai-Makau. Dzięki rozwiązaniom, które pomógł stworzyć Arup udało się opracować efektywniejszy sposób budowy pozostałych sześciu wież.

Niskoemisyjne rozwiązania

14 marca br. w Warszawie o niskoemisyjnych rozwiązaniach zastosowanych w katedrze opowiedział Tristram Carfrae, wiceprezes firmy Arup kierujący zespołem pomagającym ukończyć Sagradę Familię oraz inżynier stojący za wieloma nagradzanymi budynkami, w tym Water Cube na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2008 r. Wprowadzone w budynku rozwiązania zmniejszające emisyjność obrazują rozwijający się trend w budownictwie, który już teraz możemy obserwować także w wielu innych ważnych obiektach, jak most Van Brienenoord w Holandii, gdzie w trakcie renowacji uda się wykorzystać ponownie aż 3200 ton stali czy The Burrell Collection w Glasgow, w którym podczas modernizacji odzyskano ponad 16 ton szkła.

Budowa bazyliki Sagrada Familia - Fot. Basílica de la Sagrada Família
Budowa bazyliki Sagrada Família w Barcelonie - Fot. Sagrada Família

Sagrada Familia w kamiennej oprawie

Fundacja Sagrada Familia zwróciła się do Arup o pomoc w pozostałym projekcie konstrukcyjnym, w szczególności o projekt konstrukcji pozostałych sześciu wież, poświęconych czterem ewangelistom, Matce Boskiej (Mare de Deu) i Jezusowi Chrystusowi. Wieże mogły jednak okazać się zbyt ciężkie dla fundamentów i krypty poniżej. Inżynierowie Arup opracowali więc schemat wykorzystujący sam kamień jako strukturę, co zmniejszyło ciężar wieży.

Wprowadzenie rozwiązania pozytywnie wpłynęło też na koszty budowy, przyspieszyło program i zmniejszyło emisyjność prowadzonych prac poprzez skrócenie działań wykonywanych na budynku i ograniczenie zużycia materiału. W projekcie wykorzystano wstępnie sprężone elementy kamienne (pre-stressed stone masonry panels) jako podstawowy element konstrukcyjny. Umożliwiło to wytwarzanie gotowych elementów, transport na miejsce i łatwy montaż. Dzięki temu elementy są osobno modelowane i składane jak klocki lego. Zainstalowanie panelu o szerokości 5x4 m zajmuje około 30 minut. Rozwiązanie to wzmacnia także konstrukcję w przypadku ewentualnych trzęsień ziemi lub silnych wichur.

Budowa bazyliki Sagrada Família w Barcelonie - Fot. Basílica de la Sagrada Família

Konieczne jest bardziej przemyślane kształtowanie infrastruktury energetycznej, transportowej, ale także obiektów rewitalizowanych oraz tych, które są jednocześnie zabytkami. Doskonałym przykładem jest Sagrada Familia.

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
Maszt w Konstatynowie przez 17 lat był najwyższym obiektem na świecie. Runął w 1991 roku
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…

Polecane

Pawilon w Barcelonie. Ikona modernizmu od Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Nowy ośrodek wsparcia dla pacjentów onkologicznych w Barcelonie. Nowoczesna architektura i naturalne drewno

Skomentuj:

Sagrada Familia w Barcelonie ma zostać ukończona w 2026 roku. To inspirujący przykład stosowania niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej