Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Kwietna mozaika przed nowym dworcem kolejowym w Oświęcimiu. Nawiązuje do mozaiki z lat 60. na elewacji budynku

Mat. prasowe/red. WG
Kwietna mozaika przed dworcem PKP w Oświęcimiu - fot. PKP SA

Przed dworcem kolejowym w Oświęcimiu powstała kwietna mozaika, nawiązująca do mozaiki "Wyzwolenie" Kazimierza Gąsiorowskiego, którą władze PKP umieściły niedawno na elewacji nowego dworca. Kwietny „obraz”został stworzony aż z 2500 roślin.

Niedawno pisaliśmy o remoncie dworca PKP w Oświęcimiu. Budowa dobiega już końca. Ozdobą budynku jest szklano-kamienna, ogromnamozaika "Wyzwolenie" autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego. Władze PKP przeniosły mozaikę z lat 60. XX wieku z wyburzanego budynku i umieściły ją na elewacji nowego dworca.

Mozaika z lat 60. znów na dworcu kolejowym w Oświęcimiu. "Wyzwolenie" zdobi teraz elewację nowego budynku

Ogromna mozaika "Wyzwolenie" ma 24,2 m szerokości i aż 4,6 metra wysokości. Kiedyś zdobiła hol starego dworca w Oświęcimiu. Władze PKP przeniosły ją z wyburzanego budynku i umieściły na elewacji nowego dworca.

Czytaj więcej >>

Niedawno przed nowym dworcem pojawiła się żywa, kolorowa kwietna mozaika stworzona z prawie 2500 roślin. Układ roślin oraz wymiary mozaiki nawiązują do pracy Gąsiorowskiego. Mozaika z kwiatów ma taką samą długość (24 metry) i nieco większą szerokość (6,5 metra). Wydłużenie jednego z jej boków jest celowym zabiegiem, gdyż wiąże się z zachowaniem perspektywy w odbiorze przestrzeni. Autorką kompozycji jest architekt krajobrazu Marzena Świtalska.

Układ roślin nawiązuje do kompozycji pierwowzoru – są na niej poziome pasy i kształty przypominające fale lub smukłe łodzie. Aby ułatwić rozmieszczanie roślin w sposób zgodny z projektem, cała powierzchnia zielonej mozaiki została podzielona na kwadraty o boku 1 m, a następnie w każdym z tych pól umieszczono 16 sadzonek w układzie opisanym w dokumentacji. Do jej wykonania użyto sadzonek rozchodnika kamczackiego (747 szt.), rozchodnika białego (617 szt.), żurawek w odmianach "Creme Brulee" (555 szt.) i "Palace Purpl"' (263 szt.) oraz 314 goździków sinych. Kolorystyka mozaiki będzie ulegać zmianie wraz z upływem pór roku, co jest związane z cyklem w życia roślin.

Planowane otwarcie dworca PKP w Oświęcimiu nastąpi w pierwszej połowie 2020 roku.

Kwietna mozaika przed dworcem PKP w Oświęcimiu - Fot. PKP SA
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
Warszawo, będzie dobrze - murale z pozytywnym przekazem od Good Looking Studio
Mozaika "Miłość" w Szczecinie. Dzieło sztuki z resztek kafelków

Skomentuj:

Kwietna mozaika przed nowym dworcem kolejowym w Oświęcimiu. Nawiązuje do mozaiki z lat 60. na elewacji budynku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej