Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”

mat. prasowe

Konkurs „0,6 do kwadratu”, zorganizowany przez markę Forbo, skierowany był do architektów, projektantów, designerów oraz studentów architektury i ASP. Przed uczestnikami postawiono zadanie wyrażenia siebie za pomocą moodboardu stworzonego na bazie ekologicznego linoleum Bulletin Board marki Forbo. Konkurs dobiegł końca i poznaliśmy laureatów. Które prace zostały nagrodzone?

Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”
Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”
mat. prasowe

Moodboard to tablica z inspiracjami - wielu projektantów wnętrz i architektów wykorzystuje je w codziennej pracy. Zestawienie kolorów, wzorów i faktur na próbkach materiałów pomaga w tworzeniu spójnych kompozycji, które potem wykorzystuje się w projektach. Stworzenie moodboardu było zadaniem w konkursie „0,6 do kwadratu” organizowanym przez producenta wykładzin i okładzin meblowych – firmę Forbo. Uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału w konkursie, otrzymali Bulletin Board o wym. 60 x 60 cm w wybranym przez siebie kolorze – na jego bazie mieli stworzyć tablicę inspiracji przedstawiającą ich charakter, marzenia, styl, plany, osobowość. Na konkurs wpłynęło ponad 120 zgłoszeń – zdjęć moodboardów i ich twórców.

Prace oceniało jury w składzie:

 • prof. Jan Sikora, architekt, wykładowca, właściciel pracowni Sikora Wnętrza (przewodniczący jury),
 • Kamil Białas, redaktor naczelny magazynu whiteMAD i portalu whitemad.pl,
 • Magdalena Federowicz-Boule, prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend,
 • Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna magazynów M jak Mieszkanie, Dobre Wnętrze oraz serwisu Urządzamy.pl,
 • dr Szymon Hanczar, architekt, projektant i wykładowca, właściciel Hanczar Studio,
 • Katarzyna Księżopolska, redaktor naczelna portalu MAGAZIF.com,
 • arch. wnętrz Joanna Kulczyńska z pracowni Kulczyński Architekt,
 • fotografka Jola Skóra i arch. wnętrz, stylistka i scenografka Anna Olga Chmielewska, które razem tworzą agencję projektową i kreatywną JAM KOLEKTYW,
 • arch. Jacek Tryc, właściciel pracowni Jacek Tryc – wnętrza.

Podczas obrad, które ze względu na sytuację epidemiczną odbyły się online, jurorzy wyłonili zwycięzców. Ogłoszenie wyników również odbyło się online – podczas transmisji na portalu Facebook – werdykt przedstawił arch. Jan Sikora.

Konkurs odnosił się do tego, co przeżywa użytkownik. Na początku projektu zawsze stajemy przed „carte blanche”, ale można też powiedzieć, że każdy człowiek w swoim życiu jest twórcą i wyraża siebie poprzez swoje działania. Cieszę się, że konkurs upowszechniał tę ideę i przekonywał, że nikt nie musi się bać tworzyć.

powiedział przewodniczący jury.

Nagroda główna

Główną nagrodę w wysokości 5000 zł zdobyła Agnieszka Pikała, która tak opisała swój moodboard:

„Miasto osobowości – ta myśl towarzyszyła mi podczas całego procesu projektowania. Trójwymiarowa kompozycja jest odzwierciedleniem mojej głównej pasji, jaką jest architektura. Jej statyka mówi o mojej osobowości, reprezentując zorganizowanie oraz skrupulatność. Jednak pośród poukładanych myśli, nieodłączną częścią mnie jest bardziej nieokreślona w swojej formie muzyka. Dzielenie się nowo znalezionymi utworami jest w mojej rodzinie tradycją, a sama muzyka towarzyszy mi niemal przez cały dzień. Przykładem jej bezpośredniego wpływu na moje zainteresowania jest fascynacja językiem francuskim, w wyniku wieloletniego kontaktu z muzyką kanadyjskiej piosenkarki Mylene Farmer. Cała plansza reprezentuje zatem dwa łączące się światy, które mają bezpośredni wpływ na moje procesy twórcze. Eksperymentuję z nowymi technikami, formami i teksturami, stale kształtując moją wrażliwość plastyczną.”

Jurorzy nagrodzili tę pracę za idealne wyważenie pomiędzy osobistą wartością wypowiedzi artystycznej a kompozycją – głębia przeżyć jest wyrażona za pomocą prostych środków i elementów, które się przeplatają i przenikają, tworząc bardzo estetyczną i wyrazistą całość.

I miejsce Agnieszka Pikała
I miejsce Agnieszka Pikała
mat. prasowe Forbo

Wyróżnienie konkursowe

Ze względu na wysoki poziom prac jurorzy wraz z organizatorem postanowili przyznać dwa wyróżnienia w postaci tablicy Bulletin Board w dowolnym kolorze i rozmiarze oraz nagrodę dodatkową w formie wsparcia medialnego agencji OKK PR!

Wyróżnienie (tablica Bulletin Board) trafiło do Klaudii Księżarczyk za moodboard "Jesienne Wnętrza”, która tak pisze o sobie i swojej pracy:

„Jestem architektem, który w pracy zawodowej zajmuje się projektami kubaturowymi i wnętrzarskimi, dlatego też bardzo istotnym aspektem jest dla mnie zestawianie materiałów w taki sposób, aby wiązały się one z tym, co odczuwam tworząc wnętrze oraz zewnętrze obiektu. (…) Istotną rzeczą są dla mnie faktury materiałów, relacje pomiędzy chłodnymi materiałami i tymi zupełnie miękkimi, dodającymi ciepła oraz przytulności. W początkowo zestawione materiały oraz główne kolory przewodnie staram się zawsze wplatać elementy dodatków i upiększeń, aby poczuć charakter i klimat wnętrza oraz następnie móc prezentować go przyszłym użytkownikom. Projekt "Jesienne Wnętrza" prezentowany przy użyciu tablicy Bulletin Board nie jest tylko przedstawieniem materiałów do danego projektu czy przykładem możliwości ich połączenia, lecz prezentacją odczuć związanych z pracą twórczą architekta i architekta wnętrz.”

Zdaniem jurorów praca świetnie oddaje zamysł autorki, pokazuje, że życie projektanta to dotykanie materii. Docenili profesjonalne skomponowanie moodboardu oraz wyczucie piękna natury i zanurzenie w tonację otaczającego nas świata.

Wyróżnienie Klaudia Księżarczyk
Wyróżnienie Klaudia Księżarczyk
mat. prasowe Forbo

Wyróżnienie konkursowe

Kolejne wyróżnienie w postaci tablicy Bulletin Board jurorzy przyznali Justynie Świerczyńskiej – której praca urzekła ich osobistą ekspresją i opowieścią przedstawioną smakowicie i elegancko za pomocą jednego koloru, łączącą artyzm ze świetną kompozycją. Sama autorka krótko opisuje swoją pracę:

„Lubię bawić się w funkcje, w formy i w fantazje. Wyraża mnie bardziej obraz niż słowo. Jestem architektem.”

Wyróżnienie Justyna Świerczyńska
Wyróżnienie Justyna Świerczyńska
mat. prasowe Forbo

Wyróżnienie w postaci wsparcia medialnego

Wyróżnienie w postaci wsparcia medialnego od agencji OKK PR! otrzymała Agnieszka Rogowska – za artyzm pracy, odwołania do dekonstruktywizmu znanego ze świata architektury. Jurorom spodobała się także symetryczna kompozycja i ciekawe wyważenie barw. Autorka opisuje swój moodboard:

„Projektując wnętrza często posługuję się moodboardem, dlatego w pracy konkursowej postanowiłam podejść do tematu nieco przewrotnie... Moja tablica to trochę autoportret. Jako grafik i projektant jestem obserwatorem świata – to moje tworzywo – odczuwam, filtruję i nadaję mu własny kształt."

Nagroda dodatkowa Agnieszka Rogowska
Nagroda dodatkowa Agnieszka Rogowska
mat. prasowe Forbo

Patroni medialni: Architektura & Biznes, Czas na Wnętrze, Designteka.pl, Dobre Wnętrze, Foorni.pl, LABEL, M jak Mieszkanie, MAGAZIF.com, OKK! Design, Sztuka-wnetrza.pl, Urządzamy.pl, whiteMAD.

  Więcej o:

Skomentuj:

Laureaci konkursu Forbo „0,6 do kwadratu”