Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji

WG

Lina Bo Bardi, modernistyczna architektka, została laureatką nagrody Specjalnego Złotego Lwa za całokształt twórczości. Nagroda przyznana została w ramach 17. edycji międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie.

Z lewej: Lina Bo Bardi; Z prawej: Muzeum Sztuki w Sao Paulo
Z lewej: Lina Bo Bardi; Z prawej: Muzeum Sztuki w Sao Paulo
Z lewej: Fot. SteveMagal - Praca własna, CC0; Z prawej: fot. Felipecbit / shutterstock

Lina Bo Bardi

Lina Bo Bardi, tegoroczna laureatka nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji, urodziła się w 1914 roku w Rzymie.  Bo Bardi ukończyła studia w Rzymie. Rozpoczęła pracę w biurze Gio Ponti w Mediolanie, a następnie otworzyła własną pracownię. Po wojnie poświęciła się dokumentacji zniszczeń wojennych we Włoszech, wraz z Bruno Zevi utworzyła też tygodnik A Cultura della Vita. W 1946 roku przeniosła się do Brazylii, gdzie w 1951 roku otrzymała obywatelstwo tego kraju.

Zobacz także: Phyllis Lambert, kobieta która stworzyła architektów>>

Museo de Arte w Sao Paulo

W 1951 roku ukończyła swój pierwszy brazylijski projekt, w mieście Morumbi. Jej najbardziej znaną pracą jest gmach Museo de Arte (Muzeum Sztuki) w Sao Paulo - betonowo-szklany budynek, którego główna konstrukcja, długa na ponad 74 m, zawieszona nad ziemią i podtrzymywana przez dwa boczne dźwigary, jest uważana za znak rozpoznawczy miasta i główny symbol nowoczesnej architektury w Brazylii. Bo Bardi była również cenioną projektantką, scenografką, artystką i krytykiem. Po śmierci Liny Bo Bardi w 1992 roku, jej spuścizną zajmuje się Instituto Bardi.

Zobacz także: Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia>>

Muzeum sztuki w São Paulo. Proj. Lina Bo Bardi
Muzeum sztuki w São Paulo. Proj. Lina Bo Bardi
Fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37180

Złoty Lew dla Liny Bo Bardi

Do tegorocznej nagrody Specjalnego Złotego Lwa nominował Linę Bo Bardi architekt Hashim Sarkis, kurator Biennale Architettura 2021. W uzasadnieniu Sarkis powiedział: „Jej kariera jako projektantki, redaktora, kuratorki i aktywistki przypomina nam o roli architekta jako organizatora i, co ważne, jako konstruktora zbiorowych wizji. (…). Jej potężne budynki wyróżniają się pod względem projektu i sposobu, w jaki łączą architekturę, przyrodę, życie i społeczność. W jej rękach architektura staje się sztuką społeczną”. 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji