Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łodzie na Podhalu - projekt Jana Karpiela-Bułecki

mat. prasowe

Architekt połączył nowoczesność z szacunkiem do tradycji. Zaprojektowane przez niego „łodzie” spływają po zboczu Kościeliska. W ten sposób Jan Karpiel-Bułecka zaznaczył obecność nowego mieszkańca Podhala, który - choć pochodzi z Gdyni - pokochał góry. Olimpia Ajakaiye z programu „Show Room” po raz pierwszy pokazała, jak wygląda ten nietuzinkowy projekt od środka.

Łodzie na Podhalu - projekt Jana Karpiela-Bułecki
Łodzie na Podhalu - projekt Jana Karpiela-Bułecki
mat. prasowe

Projekt od góry przypomina proste pasterskie szałasy, jednak patrząc na nie z dołu, widzimy "kadłub łodzi".

– Te łodzie spływają po stoku. Udało się to zrobić w nienaiwny sposób. Świetnie się komponują w krajobrazie, bo czerpią też z lokalnego budownictwa – objaśnia swoją koncepcje Jan Karpiek-Bułecka.

Projektowanie na Podhalu wymaga wyjątkowych umiejętności. Rdzenny góral, który ma na koncie wiele projektów ściśle związanych z tym regionem, doskonale rozumie specyfikę miejsca.

– Trzeba umieć wykorzystać to ukształtowanie terenu oraz rozumieć przepisy planów miejscowych, które chronią tradycję – przyznaje architekt z biura Karpiel i Staindel, który zdobyte na Podhalu doświadczenie wykorzystuje między innymi w górzystym terenie Alp.

Jan Karpiel-Bułecka na pomysł połączenia w jednej bryle wysokogórskich pasterskich szałasów z łodziami wpadł w pociągu, szkicując ten obraz na kawałku serwetki.

– Prawdopodobnie było to Pendolino, bo projekt jest też bardzo nowoczesny – śmieje się Olimpia Ajakaiye, architektka wnętrz i prowadząca program „Show Room”, która jako pierwsza pokazała niezwykły projekt od środka.

Ten mały kompleks składa się z trzech budynków- dwóch „łodzi”, na co dzień wynajmowanych turystom, oraz prywatnego domu Igora Foltyna i jego partnerki, rdzennej kościeliszczanki Hani Maśniak. Dom został przedzielony charakterystycznym oszklonym „pomostem”, który od zewnątrz dodaje równowagi zabudowie, a wewnątrz dzieli część sypialnianą od reszty pomieszczeń.

Projekt wnętrza wykonała Hania Maśniak, mieszkanka domu i architektka wnętrz.

– Wykorzystano tu deski ze starych chałup, stół wykonano ze stuletniej dębiny, a dekoracje stanowią m.in. stare narty i czekan, które należały do dziadka Igora, zapalonego alpinisty – zachwyca się Olimpia Ajakaiye na swoim kanale.

Gospodyni programu „Show Roomu” do gustu przypadła też niezwykła łazienka, w której kąpiel bierze się z widokiem na malowniczą panoramę tatr. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Łodzie na Podhalu - projekt Jana Karpiela-Bułecki