Łodzie na Podhalu - projekt Jana Karpiela-Bułecki
Architekt połączył nowoczesność z szacunkiem do tradycji. Zaprojektowane przez niego „łodzie” spływają po zboczu Kościeliska. W ten sposób Jan Karpiel-Bułecka zaznaczył obecność nowego mieszkańca Podhala, który - choć pochodzi z Gdyni - pokochał góry. Olimpia Ajakaiye z programu „Show Room” po raz pierwszy pokazała, jak wygląda ten nietuzinkowy projekt od środka.
Projekt od góry przypomina proste pasterskie szałasy, jednak patrząc na nie z dołu, widzimy "kadłub łodzi".
– Te łodzie spływają po stoku. Udało się to zrobić w nienaiwny sposób. Świetnie się komponują w krajobrazie, bo czerpią też z lokalnego budownictwa – objaśnia swoją koncepcje Jan Karpiek-Bułecka.
Projektowanie na Podhalu wymaga wyjątkowych umiejętności. Rdzenny góral, który ma na koncie wiele projektów ściśle związanych z tym regionem, doskonale rozumie specyfikę miejsca.
– Trzeba umieć wykorzystać to ukształtowanie terenu oraz rozumieć przepisy planów miejscowych, które chronią tradycję – przyznaje architekt z biura Karpiel i Staindel, który zdobyte na Podhalu doświadczenie wykorzystuje między innymi w górzystym terenie Alp.
Jan Karpiel-Bułecka na pomysł połączenia w jednej bryle wysokogórskich pasterskich szałasów z łodziami wpadł w pociągu, szkicując ten obraz na kawałku serwetki.
– Prawdopodobnie było to Pendolino, bo projekt jest też bardzo nowoczesny – śmieje się Olimpia Ajakaiye, architektka wnętrz i prowadząca program „Show Room”, która jako pierwsza pokazała niezwykły projekt od środka.
Ten mały kompleks składa się z trzech budynków- dwóch „łodzi”, na co dzień wynajmowanych turystom, oraz prywatnego domu Igora Foltyna i jego partnerki, rdzennej kościeliszczanki Hani Maśniak. Dom został przedzielony charakterystycznym oszklonym „pomostem”, który od zewnątrz dodaje równowagi zabudowie, a wewnątrz dzieli część sypialnianą od reszty pomieszczeń.
Projekt wnętrza wykonała Hania Maśniak, mieszkanka domu i architektka wnętrz.
– Wykorzystano tu deski ze starych chałup, stół wykonano ze stuletniej dębiny, a dekoracje stanowią m.in. stare narty i czekan, które należały do dziadka Igora, zapalonego alpinisty – zachwyca się Olimpia Ajakaiye na swoim kanale.
Gospodyni programu „Show Roomu” do gustu przypadła też niezwykła łazienka, w której kąpiel bierze się z widokiem na malowniczą panoramę tatr.
- Więcej o:
20 pomysłów na prezent na święta dla miłośnika architektury
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?