Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miernicza 9 we Wrocławiu. XIX-wieczna kamienica znów błyszczy

Mat. prasowe

Czynszowa kamienica przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu, została wybudowana w 1887 roku. Wystawiona na działanie czasu i szkodliwych czynników atmosferycznych, na przestrzeni lat straciła swój pierwotny koloryt, tynki zaczęły pękać i odpadać, a wiele detali architektonicznych uległo uszkodzeniu. Budynek został poddany renowacji. Dziś znów zachwyca.

Kamienica przy Mierniczej 9 we Wrocławiu - przed i po
Kamienica przy Mierniczej 9 we Wrocławiu - przed i po
Fot. mat. prasowe Baumit

Ulica Miernicza we Wrocławiu to obowiązkowy punkt spaceru po wpisanym do rejestru zabytków Przedmieściu Oławskim, szczególnie jeśli jest się miłośnikiem architektury. Można tu spotkać liczne kamienice z przełomu XIX i XX w., zasługujące na miano pereł architektury.

Miernicza we Wrocławiu: ulica z filmowym klimatem

Przedwojenna, nadszarpnięta zębem czasu zabudowa ulicy Mierniczej wielokrotnie przyciągała twórców filmowych. Nagrywano tu między innymi sceny do hollywoodzkiej produkcji „Most Szpiegów” (2015), wyreżyserowanej przez samego Stevena Spielberga, z Tomem Hanksem w roli głównej. Wrocławska ulica „zagrała” również w holenderskim dramacie Mike'a van Diema (1997), nagrodzonym Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Powstawały tu także kadry do takich produkcji jak: "Lalka" (1977 rok), „Kobieta samotna" (1981 rok), „Kobieta na wojnie" (1991 rok), „Miasto 44" (2013 rok) i „Zimna wojna" (2017 rok).

Miernicza 9 we Wrocławiu
Miernicza 9 we Wrocławiu
Fot. mat. prasowe Baumit

Niszczejące, nieremontowane przez lata budynki i kostka brukowa sprawiały, że ul. Miernicza, choć nieco ponura, miała swój klimat. Dzisiaj również go ma, ale jakże zgoła odmienny. Większość kamienic przy ul. Mierniczej została bowiem wyremontowana. Przedwojenne budynki można teraz podziwiać w pełnej okazałości, a jest się czym zachwycać, mając na uwadze ich piękne zdobienia i nietuzinkowe walory architektoniczne.

Miernicza 9: odrodzenie

Jedną z odrestaurowanych czynszówek jest ta mieszcząca się pod numerem 9, wybudowana w 1887 roku. Wystawiona na działanie czasu i szkodliwych czynników atmosferycznych, na przestrzeni lat straciła swój pierwotny koloryt, tynki zaczęły pękać i odpadać, a wiele detali architektonicznych uległo uszkodzeniu. Patrząc na nią dzisiaj, trudno uwierzyć, że to ta sama kamienica...

Budynek został poddany renowacji, a to jak dzisiaj wygląda to efekt współpracy inwestora – Expert Dom Zarządzanie Nieruchomościami z Biurem Obsługi Budownictwa „Bob” Mariusz Fabjanowski oraz firmą budowlaną STAKO Sebastian Bęś.
W ramach prac remontowych m.in. oczyszczono, zaspoinowano i zaimpregnowano cegłę dekoracyjną, położono nowe tynki elewacyjne, odrestaurowano dekoracyjne detale architektoniczne jak sztukaterie, bonie, gzymsy. Oprócz tego zamontowano nowe rynny, wykonano obróbki blacharskie oraz wyremontowano balkony.

Ponadto wymieniono okna i drzwi, a elewację od podwórza ocieplono. Oznacza to większy komfort życia dla mieszkańców – bardziej przyjazny klimat we wnętrzach, jak również niższe zużycie energii, a co za tym idzie, niższe koszty ogrzewania, mniejsze zużycie zasobów naturalnych i mniej zanieczyszczone powietrze nad Wrocławiem.

Specjalistyczne materiały w akcji

Jak podkreśla wykonawca przywrócenie dawnej świetności obiektom zabytkowym to zawsze duże wyzwanie.

Renowacja budynku to złożony proces, wymagający analizy oraz oceny stanu istniejącego obiektu, zastosowania materiałów o odpowiedniej charakterystyce i właściwościach, jak również opracowania metodologii i technologii prac – wyjaśnia Sebastian Bęś, właściciel firmy wykonawczej STAKO.

Do odnowienia elewacji kamienicy mieszkalnej przy ul. Mierniczej użyto wielu specjalistycznych materiałów przeznaczonych do renowacji zabytków, takich jak m.in. obrzutka renowacyjna, tynk renowacyjny trasowy jednowarstwowy, tynk renowacyjny uszczelniający, zabezpieczający mury przed wilgocią czy zaprawy sztukatorskie.

Zastosowaliśmy wysokiej jakości produkty od renomowanego producenta, firmy Baumit, także do ocieplenia elewacji od podwórza. Korzystaliśmy z nich wielokrotnie w przeszłości, dlatego wiemy, że bardzo dobrze sprawdzają się w użytkowaniu i doskonale zdają próbę czasu – mówi Sebastian Bęś i dodaje: dzięki temu wyremontowana elewacja będzie bardziej odporna na szkodliwe czynniki na nią oddziałujące i dłużej zachowa swój piękny wygląd.

Renowacja nagrodzona w konkursie

Metamorfoza kamienicy przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu robi wrażenie. Zachwycają się nią nie tylko mieszkańcy czy przechodnie, lecz także branżowi eksperci, o czym świadczy nagroda główna przyznana w ogólnopolskim konkursie architektonicznym Fasada Roku 2023. Realizacja nie miała sobie równych w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”. W uzasadnieniu werdyktu jury wskazało przede wszystkim na różnorodność zastosowanych materiałów renowacyjnych oraz duży nakład pracy włożony w pieczołowicie wykonaną rewitalizację kamienicy. Budynek zakwalifikował się również do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge 2024, którego uczestnikami są elewacje z 25 europejskich krajów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miernicza 9 we Wrocławiu. XIX-wieczna kamienica znów błyszczy