Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu

WG/ mat. prasowe

W 2023 roku złożono oficjalny wniosek o wpis modernistycznego Śródmieścia Gdyni na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jesteśmy teraz na ostatniej prostej. Kandydatura Gdyni rozpatrywana jest przez specjalistów z ICOMOS (Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych). Ostateczna decyzja ogłoszona zostanie w lipcu podczas odbywającej się w Paryżu sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budynek biurowy ZUS w Gdyni, potocznie nazywany budynkiem PLO
Budynek biurowy ZUS w Gdyni, potocznie nazywany budynkiem PLO
Fot. Martyn Jandula / shutterstock

Jakość modernistycznej architektury Śródmieścia Gdyni, spójność urbanistyczna całego założenia i wartości, które stoją za powstaniem miasta i portu pretendują Gdynię do zajęcia miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek o wpis na prestiżową listę oficjalnie złożono w 2023 roku (więcej przeczytasz o tym tu>>). Eksperci dokonali wstępnej oceny wniosku. Dwukrotnie formułowali pytania szczegółowe. Druga odpowiedź została wysłana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Paryża w lutym tego roku. Tym samym zakończył się etap merytorycznego działania związanego ze złożonym wnioskiem. Obecnie wniosek rozpatrywany jest  przez specjalistów z ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych). 

Zobacz także: Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!>>

W połowie kwietnia, w budynku PLO w Gdyni (budynku biurowym ZUS przy ul. 10 Lutego 24 w Gdyni) odbyła się konferencja dotycząca kolejnych kroków związanych z wpisaniem wczesnomodernistycznego centrum Gdyni na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W spotkaniu udział wzięli m.in.: wiceprezydentka Gdyni Oktawia Gorzeńska, Miejski Konserwator Zabytków Robert Hirsch, kierowniczka Referatu Współpracy z Zagranicą Joanna Leman oraz kierowniczka Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Celina Łozowska.

Modernizm w Gdyni
Modernizm w Gdyni
Fot. mat. prasowe

Jeśli zostaniemy wpisani na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będzie to pięknym zwieńczeniem wielu lat pracy ludzi oraz architektów, którzy w czasach dwudziestolecia międzywojennego Gdynię tworzyli. To, co jest wyjątkowego w całym procesie starań, to przede wszystkim bardzo mocno odczuwalna partycypacja mieszkanek i mieszkańców, utożsamianie się z naszym dziedzictwem. I to warto podkreślić, bo wszyscy eksperci, z którymi rozmawialiśmy, bardzo to mocno podkreślali

mówiła Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni.
Budynek mieszkalny FE BGK, ul. 3 Maja 27-31 Gdynia
Budynek mieszkalny FE BGK, ul. 3 Maja 27-31 Gdynia
Fot. P. Kozłowski

Decyzję o wpisie (lub odmowie) modernistycznego centrum Gdyni na listę UNESCO podejmie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO na sesji w Paryżu w lipcu 2025 roku.

Komitet składa się z przedstawicieli różnych państw. Obecnie zasiadają w nim przedstawiciele: Argentyny, Belgii, Bułgarii, Grecji, Indii, Jamajki, Japonii, Kataru, Kazachstanu, Kenii, Korei Południowej, Libanu, Meksyku, Rwandy, Senegalu, Saint Vincenta i Grenadyny, Turcji, Ukrainy, Wietnamu, Włoch i Zambii.

Wszyscy, którzy chwieliby dowiedzieć się więcej na temat procesu wpisania na listę UNESCO będą mogli uczestniczyć w spotkaniach w Muzeum Miasta Gdyni. Pierwsze z nich odbędzie się 13 maja o godz. 17:00. Kolejne spotkania zaplanowano na 20 i 27 maja.

    Więcej o:

Skomentuj:

Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu