Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Mogilska Tower w Krakowie. Dynamiczna bryła od B2 Studio

Mat. prasowe/red. WG
Mogilska Tower w Krakowie. Proj. B2 Studio - Mat. Baumit

Budynek wielorodzinny Mogilska Tower znajduje się przy ulicy Mogilskiej 1 w Krakowie. Projekt oryginalnej bryły powstał w pracowni B2 Studio.

Mogilska Tower w Krakowie składa się z 15 kondygnacji naziemnych (ze 190 lokalami mieszkalnymi) oraz 3 kondygnacji podziemnych, z parkingiem na 230 samochodów. Pod zielonym zadaszeniem na poziomie parteru znajduje się ogromny parking rowerowy.

Jak wyjaśnia arch. Józef Białasik, prezes biura B2 Studio, zadaniem projektowym było stworzenie pierzei wzdłuż nowo wybudowanej ulicy Płk. Pil. Stefana Łaszkiewicza, która będzie punktem „krystalizującym” dla obszaru o dotychczas chaotycznej i bardzo różnorodnej gabarytowo zabudowie. Założeniem było wykreowanie architektury rozpoznawalnej, poprawiającej pozytywną identyfikację z miejscem. Jednocześnie ważne było stworzenie zdecydowanej tektoniki elewacji, poprawiającej komfort akustyczny w wielkomiejskim środowisku. Inwestorowi – Semaco Invest Group zależało przy tym na takim ukształtowaniu zabudowy, które pozwoli na uzyskanie atrakcyjnej i możliwie największej przestrzeni rekreacyjnej, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ruchu samochodowego z terenu inwestycji.

Budynek Mogilska Tower poprzez formę zbudowaną z ażurowej „skóry” rozpiętej na prostej prostopadłościennej bryle stanowi element porządkujący przestrzeń. Rytmiczna perforacja (otwory okienne z loggiami i/lub balkonami) wspomnianej „skóry” powiększa się wraz z wysokością, a przesunięcia otworów między sobą stwarzają wrażenie jednolitości, pozwalając uniknąć efektu monumentalności.

Elewacja części mieszkalnej wykonana została w technologii lekko mokrej, z wykorzystaniem tynku fakturowanego „drapanego”, o ciepłym szarym wybarwieniu w przestrzeniach loggii. Architekci postawili na tynk modelowany Baumit CreativTop. Zewnętrzna, ażurowa „skóra” wykonana jest natomiast z tynku gładkiego, w kolorze śnieżnobiałym. W tym przypadku zastosowano tynk silikonowy o podwyższonych właściwościach samoczyszczących – Baumit SilikonTop, co w kontekście najbardziej zanieczyszczonego w Polsce miasta jest wyborem w pełni uzasadnionym. W poziomie parteru natomiast zastosowano wykończenie z czarnej blachy i szkła, dzięki czemu budynek jest w odbiorze gładki i szlachetny. Dopełnieniem projektu są zielone dachy, wspierające retencję wody w mieście oraz przyczyniające się do redukcji zanieczyszczeń zawartych w krakowskim powietrzu.

Mogilska Tower w Krakowie. Proj. B2 Studio - Mat. Baumit

Pierwszym wyzwaniem był już wymuszony planem miejscowym wysoki wskaźnik miejsc parkingowych, który narzucał realizację trzykondygnacyjnego garażu podziemnego w trudnych warunkach gruntowych. Do tego doszły dwie struktury mieszkań. Pierwsza z nich oparta jest w przeważającej ilości o mieszkania małe i sięga do 7 piętra. Wyżej natomiast znajdują się już mieszkania zdecydowanie większe, co odwzorowuje charakterystyczne rozluźnienie ornamentowo uformowanej elewacji ku górze

 

 

wyjaśnia arch. Józef Białasik.
Mogilska Tower w Krakowie. Proj. B2 Studio - Mat. Baumit

Budynek został uhonorowany nagrodą główną w konkursie Fasada Roku 2019, w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”. Tym samym dołączył do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge 2020 – rywalizacji, której stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Mogilska Tower w Krakowie. Proj. B2 Studio - Mat. Baumit
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Metamorfoza Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Budynek z lat 60. po termomodernizacji
Osiedle domów jednorodzinnych w Krakowie w technologii betonu konopnego [WASZE PROJEKTY]
Dom Za Dachem w Krakowie. Dom "schowano" za schodzącym prawie do samej ziemi dachem

Skomentuj:

Mogilska Tower w Krakowie. Dynamiczna bryła od B2 Studio

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej