Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mosty w Warszawie

AI/C.

Warszawa to nowoczesne miasto, położone na dwóch brzegach Wisły. Obie części miasta łączą warszawskie mosty. Jest ich 9 (mosty drogowe) i pozwalają funkcjonować miastu jako całości.

Mosty w Warszawie
Most Siekierkowski
udmurd/Shutterstock

Pierwszy wąski most drewniany wzniesiono jeszcze w XVII wieku. Został on zniszczony przez krę już po 30 latach funkcjonowania. Pierwszym mostem "z prawdziwego zdarzenia" był natomiast most Kierbedzia. Po 1945 roku na planie dawnych przepraw powstawały nowe mosty, początkowo wznoszone przez radzieckich saperów. Jedną z oryginalnych konstrukcji był most pontonowy zbudowany na wysokości ulicy Karskiej. Most pontonowy później stanowił bazę do budowy nowoczesnej przeprawy.

Most Grota-Roweckiego

Most Grota, czyli imienia Gen. Stefana Grota-Roweckiego powstał w latach 1977-1981 jako najważniejszy odcinek Trasy Toruńskiej, ale pierwszy projekt przejścia lądowego przez Wisłę pojawił się w latach 60. ubiegłego wieku. Według pierwszego projektu most miał być zawieszony na dwóch pylonach, jednak ze względu na wysokie koszty prac budowlanych pomysł upadł. Długość mostu Generała Stefana Grota-Roweckiego to 645 metrów.

Mosty w Warszawie
Most Grota-Roweckiego
Fotokon/Shutterstock

Most Gdański

Budowę Mostu Gdańskiego prowadzono w latach 1957-1959, a samą konstrukcję, zgodnie z pomysłem inżynierów, osadzono na słupach nośnych, na których wcześniej stał jednotorowy most kolejowy. Most Gdański jest dwupoziomowy, a jego długość wynosi 406,5 metra. Na dolnym poziomie znajdują się tory tramwajowe, a na górnym – most drogowy, czyli czteropasmowa trasa i chodniki dla pieszych.

Mosty w Warszawie
Most Gdański
Angelika2020/Shutterstock

Most Śląsko-Dąbrowski

Jeden z najpiękniejszych współczesnych mostów Warszawy, Most Śląsko-Dąbrowski, został zbudowany w latach 1947-1949 według projektu inżynierów ze Śląska. Podczas budowy mostu wykorzystano filary starego mostu Kierbedzia. Most Śląsko-Dąbrowski przystosowany jest do ruchu kołowego. To najważniejszy most śródmiejski północny. Biegną tu linie tramwajowe oraz wygodne chodniki dla pieszych. Co ciekawe, na poręczy mostu umieszczono dwie tablice pamiątkowe. Jeden – ku pamięci żołnierzy Armii Krajowej, drugi – ku czci bitwy na Wybrzeżu w tym samym roku 1944. Wcześniej był tu wąski most pontonowy.

Mosty w Warszawie
Most Śląsko-Dąbrowski
Stepniak/Shutterstock

Most Świętokrzyski

Budowa mostu zakończyła się w 2000 roku. Ten obiekt inżynieryjny jest pierwszym elementem planowanej nowej Trasy Świętokrzyskiej, która zaczyna się od Dworca Zachodniego. Symetrycznie rozmieszczone stalowe podwieszenia linowe, piękne oświetlenie i 477 metrów długości sprawiają, że Most Świętokrzyski prezentuje się wyjątkowo, zwłaszcza nocą.

Mosty w Warszawie
Most Świętokrzyski
itsmejust/Shutterstock

Most Średnicowy

To główny most kolejowy w Warszawie. Jego osobliwość polega na tym, że jest przeznaczony wyłącznie do ruchu transportu kolejowego. To drugi most kolejowy w Warszawie. Na moście przebiegają 4 linie kolejowe, a jego długość wynosi 445 metrów.

Mosty w Warszawie
Most Średnicowy
Fotokon/Shutterstock

Most Poniatowskiego

W związku z zaostrzeniem sytuacji między Niemcami a Rosją, jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej postanowiono wzmocnić możliwości obronne Warszawy. W 1904 roku carscy urzędnicy dali zielone światło dla budowy nowego mostu, który początkowo funkcjonował pod nazwą Mikołajewski. Budowa mostu trwała 10 lat i została zakończona w przededniu I Wojny Światowej. Dziś ten most śródmiejski południowy jest jednym z najważniejszych w Warszawie. Most Poniatowskiego ma 700 metrów długości.

Mosty w Warszawie
Most Poniatowskiego
PIOTR ZABICKI/Shutterstock

Most Łazienkowski

Most Łazienkowski jest jedną z głównych przepraw drogowych przez Wisłę. Most imienia generała Zygmunta Berlinga powstał w latach 70. ubiegłego wieku. Długość mostu Łazienkowskiego wynosi 424,5 metra, a przepustowość przekracza 5 tysięcy pojazdów na godzinę.

Mosty w Warszawie
Most Łazienkowski
Łukasz Paweł Szczepański/Shutterstock

Most Siekierkowski

Budowę mostu rozpoczęto w marcu 2000 r., a pierwsze samochody przejechały po nim 21 września 2002 r. Ten most ma długość 826 metrów, wliczając w to sam most i konstrukcje nad brzegami po obu stronach rzeki. Na moście znajduje się sześciopasmowa trasa, a także ścieżki rowerowe i piesze.

Mosty w Warszawie
Most Siekierkowski
Fotokon/Shutterstock

Most Anny Jagiellonki

Najdłuższy w Warszawie jest most południowy, czyli most Anny Jagiellonki. Jest częścią obwodnicy Warszawy i drogi ekspresowej S2. Jest najdłuższą (1,5 km z dojazdami) oraz najdalej na południe wysuniętą przeprawą przez Wisłę w stolicy.

Mosty w Warszawie
Most Anny Jagiellonki
Fotokon/Shutterstock

Most Północny, Most Marii Skłodowskiej - Curie

Most Północny (nazwa ta funkcjonowała do 2011 roku) łączy Białołękę z lewobrzeżną częścią Warszawy. Ma 10 przęseł, z czego najdłuższe ma długość 160 m - i powstawał od 2007 roku. Budowa zakończyła się ze znacznym opóźnieniem, dopiero w styczniu 2013 roku. Most Marii Skłodowskiej - Curie ma długość 795 m.

Mosty w Warszawie
Most Marii Skłodowskiej - Curie
Robson90/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Mosty w Warszawie