Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - książka Grzegorza Piątka [BRYŁA CZYTA]

Redakcja Pressland/WG/mat. wydawnictwa
Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" - Fot. WG

Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorza Piątka to opowieść o entuzjazmie i optymizmie. O planach stworzenia „najlepszego miasta świata” na gruzach zniszczonej stolicy. O architektach z Biura Odbudowy Stolicy, budowniczych i niezwykłym "pospolitym ruszeniu".

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę odbudowy warszawy i powołania Biura Odbudowy Stolicy. Wydana pod koniec lutego książka Grzegorza Piątka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" jest publikacją, na którą czekaliśmy wiele lat. To kompendium wiedzy o odbudowie miasta. Opowieść o planach, wizjach i marzeniach zderzonych z brutalną rzeczywistością.

Zniszczona Warszawa na planie Biura Odbudowy Stolicy. Unikatowy dokument dostępny online

W tym roku obchodzimy 75. rocznicę odbudowy Warszawy i powołania BOS - Biura Odbudowy Stolicy. Z tej okazji kilka dni temu opublikowano cyfrową wersję "Planu inwentaryzacji zniszczeń Warszawy BOS z lat 1945-1946”.

Czytaj więcej >>

Po klęsce powstania warszawskiego stolica zamieniła się w ocean gruzów. Sytuacja wymagała wielkiej wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta. A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie. Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie… Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię.

Gdyby z gruzów zniszczonej Warszawy usypać wieżowiec, przytłoczyłby skalą wszystkie dzisiejsze drapacze chmur. To wyobrażenie najlepiej oddaje stan miasta po drugiej wojnie światowej. Ci, którzy w Biurze Odbudowy Stolicy widzą bandę niszczycielskich doktrynerów spod znaku Le Corbusiera i spisek światowej lewicy, będą niepocieszeni. Historia pierwszych lat odbudowy w ujęciu Grzegorza Piątka jawi się jako pospolite ruszenie ponad podziałami. Owładnięci odważnym, z ducha pozytywistycznym pragnieniem budowy „najlepszego miasta na świecie”, marzyciele i rzemieślnicy tworzą nową jakość mimo różnic poglądów i na przekór zagładzie, dopóki stalinizm nie sprowadzi ich brutalnie na ziemię.

Beata Chomątowska

Nad książką "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorz Piąte pracował kilka ostatnich lat. Powstała publikacja oparta na materiałach źródłowych, dokumentach i wspomnieniach, okraszona fotografiami z pierwszych powojennych lat. Piątek pięknym językiem snuje opowieść o niesamowitym "pospolitym ruszeniu".
----
Tytuł: Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949
Autor: Grzegorz Piątek
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Całe morze budowania - książka o wrocławskiej architekturze lat 1956-70 [BRYŁA CZYTA]
Nowohucka telenowela - reportaże Renaty Radłowskiej o mieście i ludziach [BRYŁA CZYTA]
Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie…

Skomentuj:

Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - książka Grzegorza Piątka [BRYŁA CZYTA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej