Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Neuroróżnorodność w miejscu pracy

mat. prasowe HOOF

Określenie to staje się coraz bardziej powszechne. Według badań, osoby neuroróżnorodne stanowią prawie 30 proc. populacji. Projektowanie przestrzeni biurowej, która sprzyja neuroróżnorodności, jest istotne dla tworzenia środowiska pracy wspierającego odmienne sposoby myślenia i funkcjonowania.

UPM KRaków, projekt Grupa 68
UPM KRaków, projekt Grupa 68
fot. Fotomohito

Czym jest neuroróżnorodność?

Neuroróżnorodność odnosi się do różnorodności w sposobie funkcjonowania i myślenia ludzi, wynikającej z różnic w budowie i funkcjonowaniu mózgu. Może obejmować różnice w stylach uczenia się, przetwarzaniu informacji, w podejściu do rozwiązywania problemów oraz w innych aspektach związanych z funkcjonowaniem mózgu. Stosowanie koncepcji neuroróżnorodności w miejscu pracy rewolucjonizuje nasze myślenie o rekrutacji, organizacji pracy i zarządzaniu zespołami. Dostrzeżenie tego zjawiska największym międzynarodowym firmom, takim jak SAP, JP Morgan czy Microsoft, pozwoliło zwiększać produktywność, innowacyjność i konkurencyjność, przy jednoczesnym budowaniu środowiska pracy, w którym różne rodzaje umysłów mogą się uzupełniać i korzystać ze swojego potencjału. Neuroróżnorodność pracowników w miejscu pracy może być potężnym źródłem twórczej energii i innowacyjności, jeśli jest właściwie zarządzana i wykorzystywana. Dzięki różnorodności w funkcjonowaniu mózgu można stworzyć bardziej elastyczne, efektywne i kreatywne środowisko pracy.

Warto zadbać o to, by było to miejsce pozytywne i stymulujące. Głównym celem tworzenia właściwej przestrzeni pracy, powinno być zapewnienie takich warunków, dzięki którym żaden z jej neuroróżnorodnych użytkowników, będzie mógł w pełni wykorzystać swój potencjał. Skoncentruje się na pracy, a nie na przezwyciężaniu trudności w środowisku, w którym na co dzień pracuje. Implikuje to konieczność zaprojektowania różnych przestrzeni do pracy i regeneracji o odmiennym designie i różnych funkcjach – tak by każdy niezależnie od potrzeby i chwili mógł znaleźć miejsce, które pomoże mu efektywnie pracować.

GSK Warszawa, projekt kdesign
GSK Warszawa, projekt kdesign
fot. Fotomohito

Neuroróżnorodność okiem eksperta

Na kwestię różnorodności wrażliwa jest marka Hoof, która na co dzień styka się z oczekiwaniami i potrzebami pracowników, podczas wspierania projektów przestrzeni biurowych. Jakie rozwiązania proponuje, aby tworzyć miejsca pracy przyjazne dla wszystkich?

Mamy narzędzia w postaci programu warsztatów, które pozwalają na zdiagnozowanie realnych potrzeb użytkowników biur. W trakcie takich spotkań często są sygnalizowane różne problemy. Na przykład dla niektórych osób oświetlenie w biurze jest zbyt jasne, a barwa światła zbyt jaskrawa, co powoduje, że pracownicy zgłaszają bóle głowy. U innych nazbyt ostra kolorystyka we wnętrzach powoduje rozdrażnienie pod koniec dnia pracy. Są pracownicy wrażliwi na wysokie dźwięki, są też tacy, którzy na open space nie potrafią się skupić. Często też można dostrzec potrzebę, aby po trudnej rozmowie znaleźć przestrzeń na rozładowanie napięcia. Taką funkcję mogą spełniać chillout roomy.

Z naszych obserwacji wynika, że coraz częściej w tych miejscach pojawią się różne akcesoria do gier zespołowych. Tym samym to już nie jest chillout room tylko gaming room - a w takiej przestrzeni zaspokojona jest już inna potrzeba, a na relaks brakuje miejsca. Takich przykładów można mnożyć niemal w nieskończoność. Przełożeni czy liderzy, albo często nie mają dostępu do tak głębokiej analizy potrzeb swoich zespołów, albo nie wiedzą, że przyczyna dekoncentracji, ilości popełnianych błędów, czy złego samopoczucia, leży w organizacji stanowiska pracy. Zwracamy na to uwagę, edukujemy i pokazujemy, że wyposażenie biur to nie tylko meble.

wyjaśnia Katarzyna Salamonik-Zakrzewska, dyrektor marketingu w Hoof.
GSK Warszawa, projekt kdesign
GSK Warszawa, projekt kdesign
fot. Fotomohito

Pomysły na metamorfozę przestrzeni biurowej

Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, warto podejść do projektu holistycznie, myśląc nie tylko o działaniach budujących świadomość i wrażliwość w zakresie neuroróżnorodności, ale także realizując je w sposób strategiczny, spójny z kulturą firmy.
Stworzenie przestrzeni biurowej przyjaznej dla neuroróżnorodnych pracowników może znacząco wpłynąć na ich komfort, efektywność i dobrostan w miejscu pracy.

Jak dostosować przestrzeń biurową do potrzeb neuroróżnorodnych pracowników?

  • Stworzenie miejsc odosobnienia, gdzie pracownicy w razie potrzeby mogą pracować w ciszy i skupieniu.
  • Zróżnicowane strefy pracy: otwarte biura, miejsca do pracy w grupie, stanowiska z regulowanymi biurkami oraz przestrzenie relaksu.
  • Właściwe oświetlenie, uwzględniające naturalne światło dzienne, regulowane oświetlenie sztuczne i unikanie efektu olśnienia.
  • Redukcja hałasu: zastosowanie rozwiązań, jak dywany, panele dźwiękochłonne i ekrany akustyczne, aby zminimalizować hałas i zwiększyć komfort akustyczny.
  • Stonowana kolorystyka ścian i mebli, które nie będą przytłaczające, ale też niezbyt stymulujące. 
  • Regulowane biurka i krzesła: możliwość dostosowania stanowiska pracy do potrzeb użytkownika. 
  • Ekrany i panele separujące zapewniające prywatność, co może pomóc w ograniczeniu bodźców wizualnych.
  • Strefy relaksu wyposażone w wygodne krzesła, huśtawki, kanapy.

Przestrzeń biurowa dostosowana do neuroróżnorodności może pomóc w tworzeniu bardziej inkluzywnego i produktywnego środowiska pracy, a jednocześnie poprawić satysfakcję pracowników. Ważne jest, aby stały dialog i wsparcie były integralną częścią kultury organizacyjnej, aby pracownicy czuli się akceptowani i doceniani w miejscu pracy.

GSK GRPD_projekt TP Bennett
GSK GRPD_projekt TP Bennett
fot. Fotomohito
UPM KRaków, projekt Grupa 68
UPM KRaków, projekt Grupa 68
fot. Fotomohito
    Więcej o:

Skomentuj:

Neuroróżnorodność w miejscu pracy