News
Turyści chętnie kupują w Hiszpanii nieruchomości. Jakie zmiany czekają właścicieli mieszkań i domów od lipca 2025 roku?
Hiszpania jest jednym z ulubionych kierunków turystycznych na świecie. Aż 97 proc. zagranicznych turystów, którzy odwiedzili ten kraj w ubiegłym roku zadeklarowało, że są zadowoleni lub bardzo zadowoleni ze swojego pobytu – wynika z najnowszego raportu Hiszpańskiego Instytutu Turystyki (Turespaña). Nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera ten kraj jako miejsce na tzw. second home. Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem zmian prawnych dla właścicieli nieruchomości w tym kraju. Z jakimi modyfikacjami muszą liczyć się od 1 lipca br.?
Lider Dostępności - poznaliśmy laureatów i wyróżnionych w jubileuszowej, 10. edycji konkursu
Konkurs architektoniczno-urbanistyczny “Lider Dostępności” ma na celu promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby. Zobaczcie, kogo nagrodzono w 10. edycji konkursu!
Laboratorium Architektury – wystawa dla dzieci i dorosłych w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Już od 28 czerwca, Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na pierwszą w historii tego muzeum wystawę dla dzieci i dorosłych opowiadającą o niezwykłej mocy architektury.
Geberit Partnerem wykładów Roberta Koniecznego „Droga do Zawodu”
Geberit, europejski lider w dziedzinie produktów sanitarnych partnerem serii wykładów „Droga do Zawodu” prowadzonych przez wybitnego polskiego architekta, Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes.
KWK Promes najlepszym biurem architektonicznym w Polsce w 2025 roku według portalu Archello
Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu najlepszych biur architektonicznych w Polsce zdobyła pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego. Autorzy rankingu docenili "eksperymentalne podejście, które łączy innowacje techniczne z poetyckimi strategiami przestrzennymi".
Startuje XXVI edycja konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2025”! Zaprojektuj toaletę publiczną w sercu Zielonego Szczecina
1 czerwca ruszył nabór do jednej z najważniejszych inicjatyw promujących odpowiedzialne projektowanie przestrzeni publicznych – Konkursu Geberit „Projekt Łazienki 2025”. Tematem tegorocznej edycji jest koncepcyjny projekt toalety publicznej w otoczeniu Jasnych Błoni w Szczecinie – miejscu o wyjątkowym znaczeniu historycznym i społecznym.
EC1 w Łodzi oraz Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego z Nagrodami Dziedzictwa Europejskiego 2025
Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły dziś laureatów Nagród Dziedzictwa Europejskiego/ Nagród Europa Nostra 2025, które są współfinansowane z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa. W tym roku najbardziej prestiżowe europejskie nagrody za działalność zakresie dziedzictwa trafią do 30 laureatów z 24 krajów na całym kontynencie. Wśród nagrodzonych znalazły się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego i EC1 w Łodzi.
Wystartował plebiscyt Fasada Roku 2025 – internauci wybierają najpiękniejsze elewacje w Polsce!
Jedni wchodzą do galerii sztuki, inni – na stronę konkursu Fasada Roku. Bo właśnie tam można podziwiać elewacje z całej Polski i… wyrazić swoją opinię o nich! Ruszył internetowy plebiscyt, w którym każdy może poczuć się jak juror prestiżowego konkursu architektonicznego. Wystarczy kilka kliknięć, by podzielić się swoją oceną i zdecydować, które budynki zasługują na „Wyróżnienie Internautów”.
Nowa światowa sztuka w Willi Gawrońskich w Warszawie. Rusza druga edycja NADA Villa Warsaw
Przez cztery dni w historycznej willi Gawrońskich przy al. Ujazdowskich 23 prezentowana będzie twórczość artystów z różnych kontynentów, pokazywana przez 50 galerii sztuki współczesnej z całego świata. Uczestników wyselekcjonowała nowojorska organizacja New Art Dealers Alliance, znana m.in. z prestiżowych targów sztuki w Miami. Wydarzenie jest efektem współpracy NADA z warszawskim środowiskiem artystycznym – Michałem Kaczyńskim (Raster), Martą Kołakowską (LETO) oraz Joanną Witek-Lipką (Warsaw Gallery Weekend).
Lato, które zmieniło wszystko. Festiwal 1955 – wystawa o spektakularnym wydarzeniu w historii stolicy już od 18 czerwca w Muzeum Warszawy
Trwający nieco ponad dwa tygodnie V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów stał się wydarzeniem pokoleniowym. Przyciągnął do Warszawy niemal 170 tysięcy młodych ludzi z Polski i z całego świata. Pod hasłem O wolność i pokój krył się propagandowy cel ukazania wyższości socjalizmu nad kapitalizmem. Festiwal stał się jednak karnawałem wielokulturowości, antycypującym zmiany polityczne i społeczne. Wystawa "Festiwal 1955" opowiada historię samego przedsięwzięcia, a także zarysowuje społeczne i kulturowe tło lat 50. XX wieku.
Wystawa oraz premiera monografii KWK Promes w trakcie Biennale Architektury
Już niebawem w Wenecji, mieście dziewiętnastego Biennale Architektury, odbędą się dwa wyjątkowe wydarzenia z udziałem pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego
„Urban Future" w Łodzi. Największe europejskie wydarzenie z udziałem 2000 urbanistów i zarządzających miastami
Największe europejskie wydarzenie poświęcone zrównoważonej przyszłości miast, odbędzie się w Łodzi, w Hotelu Andel's między 21 a 23 maja. W centrum Polski spotkają się prezydenci, burmistrzowie, ekolodzy, urbaniści i społecznicy, aby wyznaczać nowe kierunki w rozwoju miast na Starym Kontynencie.
Plantstoria - nowa wstawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. "Bloki" w Ciechanowie skąpane w zieleni
Wystawa „Plantstoria” opowiada historię powstania osiedla w Ciechanowie, zaprojektowanego i zbudowanego przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Podobne założenia mieszkalne, z ich charakterystyczną architekturą, możemy znaleźć w wielu miastach w Polsce. Mówimy o nich “poniemieckie” albo “Berlinek”.
11. Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Poznaj nominacje i zagłosuj
Poznaliśmy budynki, miejsca i wydarzenia nominowane do 11.edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy. Która realizacja zasługuje na nagrodę? Głosowanie ruszyło.
Targi Rzeczy Ładnych już 12-13 kwietnia w gdańskim AMBEREXPO
Wielkie święto polskiego designu znów zawita nad morze! Już w najbliższy weekend, 12 i 13 kwietnia, w gdańskim AMBEREXPO odbędzie się wyjątkowa edycja Targów Rzeczy Ładnych – największego wydarzenia promującego niezależny polski design. To finał wiosennego tournee TRŁ po Polsce, a organizatorzy zapowiadają prawdziwe designerskie widowisko z udziałem aż 280 wystawców z całego kraju.
Konkurs Wnętrze Roku SAW 2025 rozstrzygnięty. Oto najpiękniejsze wnętrza prywatne i publiczne
Patrycja Dybowska i Matylda Kurkiewicz z PAMA STUDIO zwyciężyły w kategorii wnętrz prywatnych, a Anna Stojčev-Młyńska i Stanisław Młyński z ACOS – A Collection of Stories w kategorii wnętrz użyteczności publicznej. Kto jeszcze stanął na podium konkursu Wnętrze Roku SAW?
Polacy zaprojektowali pierwsze na świecie meble z tarcicy lnianej. Zostaną pokazane na Milan Design Week
Green Lanes S.A., producent ekologicznych i innowacyjnych materiałów wytwarzanych w oparciu o autorską technologię na bazie roślin jednorocznych, zaprezentuje swoją unikalną kolekcje mebli ReHemptation na Milan Design Week. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć przełomowe rozwiązania z zakresu zrównoważonego projektowania, w tym pierwsze na świecie meble wykonane z tarcicy lnianej.
Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939 – nowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
Jak rodziło się polskie wzornictwo? Jakie idee kształtowały rozwój projektowania przed powstaniem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego? Odpowiedzi na te pytania dostarczy wystawa "Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939", którą od 3 kwietnia do 4 maja można oglądać w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 4 kwietnia o godz. 18:00.
Czas na architektoniczne emocje – ruszyły zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2025
1 kwietnia 2025 roku wystartował konkurs Fasada Roku 2025, który od lat nagradza najlepsze realizacje budowlane z zastosowaniem technologii Baumit. Tym samym budynki z całej Polski rozpoczynają rywalizację o prestiżowy tytuł, a architekci, inwestorzy i wykonawcy o 10 000 zł. Na zwycięzców czeka również pewne miejsce w Baumit Life Challenge 2026. Do zgłoszeń, gotowi start!
Mistrzowie światła - jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze
Światło dzienne to jeden z elementów architektury. Jego umiejętne wykorzystanie wpływa zarówno na samopoczucie użytkowników, jak i jakość przestrzeni, a dobre posługiwanie się nim wymaga wiedzy. Między innymi tym zagadnieniom było poświęcone spotkanie dla architektów: „Mistrzowie dla Mistrzów – architektura rzeźbiona światłem”, zorganizowane przez firmę VELUX. Wydarzenie odbyło się 27 marca w Warszawie, a patronat nad nim objęła Ambasada Królestwa Danii w Polsce.
Targi Rzeczy Ładnych WIOSNA! w Warszawie: 5-6.04.2025 r. w EXPO XXI
Tegoroczna odsłona TRŁ WIOSNA! zapowiada się spektakularnie – ponad 300 wystawców, 10 tematycznych stref oraz aż 80 debiutujących marek i projektantów! To wyjątkowa okazja, by odkryć najnowsze trendy, poznać czołowych twórców oraz znaleźć inspiracje do wiosennej metamorfozy wnętrz. Organizatorzy zapowiadają najlepszą edycję w historii, pełną premier i niespodzianek. To wydarzenie, którego nie można przegapić!
Konkurs fotograficzny "Granice miasta / Granice w mieście". Refleksje nad przestrzenią Warszawy
Centrum Fotografii ogłasza otwarty nabór na konkurs fotograficzny. Zwycięskie projekty zostaną pokazane podczas trzeciej edycji Nocy Fotografii 12 września 2025 roku. Tematem tegorocznej edycji są Granice miasta / Granice w mieście.
Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci - nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają na wystawę prezentującą sylwetkę jednego z najciekawszych współczesnych architektów – Jakuba Szczęsnego. Wszechstronna twórczość Szczęsnego pozwoli pogłębić zagadnienie, które stawia on w centrum uwagi większości swoich projektów – dizajn i społeczeństwo.
Warszawa: Apartamenty M7 w ramach projektu Towarowa22 nabierają kształtu [WIEŚCI Z BUDOWY]
Budowa miastotwórczego kwartału Towarowa22, realizowanego w Warszawie przez AFI, Echo Investment i Archicom, rozkręca się na dobre. Wśród powstających budynków jest apartamentowiec M7 sygnowany marką Archicom Collection, zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci. Apartamenty M7 będą gotowe w III kw. 2026 roku, a już teraz trwają zaawansowane przygotowania do startu realizacji kolejnej części mieszkalnej w ramach projektu Towarowa22.
Targi Rzeczy Ładnych w Poznaniu! Największe święto designu już w ten weekend!
Największe targi designu w Polsce ponownie zagoszczą w Poznaniu! W dniach 22-23 marca Międzynarodowe Targi Poznańskie zamienią się w przestrzeń pełną kreatywności, inspiracji i oryginalnego wzornictwa. Aż 320 wystawców z całej Polski, 10 tematycznych stref oraz dwie wyjątkowe wystawy sprawią, że ten weekend będzie prawdziwą gratką dla miłośników designu.
Muzeum Neonów przenosi się do Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie już w lipcu!
Po 13 latach Muzeum Neonów będzie mieć nową siedzibę. Już w lipcu najpiękniejsze reklamy neonowe (z Polski i nie tylko) będzie można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki.
Łódzka Fuzja z nagrodami MIPIM Awards 2025 w Cannes. To najlepszy projekt rewitalizacji miejskiej!
Łódzka Fuzja aż w dwóch kategoriach zdobyła nagrdy MIPIM Awards w kategorii Best Urban Regeneration Project oraz Jury Award. Rewitalizacja 8 hektarów pofabrycznego terenu dawnej fabryki realizowana jest w sercu Łodzi przez Grupę Echo - Archicom. Wielofunkcyjny kompleks Fuzja został doceniony za przywrócenie lokalnej społeczności historycznego obszaru miasta w duchu zrównoważonego rozwoju. Za projekt przestrzeni odpowiada pracownia architektoniczna Medusa Group.
Kielce 2.0. Znamy nowe symbole miasta [RAPORT]
Ostatnie lata to czas dynamicznych zmian w Kielcach. Miasto rewitalizuje przestrzenie publiczne, rozwija infrastrukturę i wzmacnia zaplecze edukacyjne. Przyciąga też coraz więcej inwestorów. Dzięki temu staje się atrakcyjnym miejscem do życia i prowadzenia biznesu. Raport „Nowa Mapa Kielc”, opracowany przez Trust Investment, wskazuje kluczowe obszary transformacji. Prezentuje też 15 nowych symboli miasta – miejsc, inicjatyw i inwestycji, które kształtują jego przyszłość.
Liu Jiakun zdobywcą Nagrody Prizkera 2025!
Architekt Liu Jiakun z Chengdu w Chińskiej Republice Ludowej został laureatem Nagrody Pritzkera 2025 - najważniejszego wyróżnienia w świecie architektury, przyznawanego od 1979 roku. Jak podkreśla jury, projekty Liu Jiakuna "balansują między rzeczywistością a idealizmem".
Willa komendanta KL Auschwitz Rudolfa Hoessa w Oświęcimiu będzie centrum walki z hejtem. Zaprojektuje je Daniel Libeskind
Dom przy ulicy Legionów 88 w Oświęcimiu, znany jako "willa Hoessa", został sprzedany amerykańskiej organizacji pozarządowej Counter Extremism Project. W domu byłego komendanta KL Auschwitz powstanie Centrum Badań, Edukacji i Działań przeciwko Antysemityzmowi, Ekstremizmowi i Radykalizacji. Projekt przygotowuje Daniel Libeskind.