Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie żyje Christo - artysta, który opakował Reichstag i Pont Neuf w Paryżu

WG

Christo (Christo Vladimirov Javacheff) - artysta najbardziej znany z owijania budynków, w tym berlińskiego Reichstagu i Pont Neuf w Paryżu, zmarł 31 maja w Nowym Jorku. Miał 84 lata.

Opakowany Reichstag w 1995 roku. Projekt Christo i Jeanne-Claude.
Opakowany Reichstag w 1995 roku. Projekt Christo i Jeanne-Claude.
Fot. Oscar Wagenmans - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83034948

Christo

Christo Vladimirov Javacheff, bo takie było pełne nazwisko artysty, urodził się w 1935 r.  Bułgarii. W 1953 roku rozpoczął studia artystyczne, najpierw w swoim kraju a następnie w Pradze i w Wiedniu. W Paryżu, w 1958 r. poznał Jeanne-Claude Denat de Guillebon, francuską artystkę urodzoną w Casablance. Para pobrała się rok później i wkrótce rozpoczęli wspólną pracę artystyczną jako Christo i Jeanne-Claude

Byli znani z monumentalnych instalacji plenerowych. Duet zasłynął pracami, zwanymi "emballage", czyli opakowania. Ich dzieła imponowały wizualnie, często wymagały wielu lat przygotowań. Artyści odmawiali przy tym z korzystania z publicznych pieniędzy, sami finansowali swoje prace, sprzedając szkice i modele tworzone w trakcie pracy nad aktualnym dziełem.

Christo i Jeanne-Claude - sztuka ziemi

Pierwszą wspólną praca Christo i Jeanne-Claude była 4-metrowa barykada z beczek po oleju, ustawiona przy Rue Visconti w Paryżu.  Dzieło powstało w 1962 r. i nawiązywało do budowy Muru Berlińskiego. Dwa lata później artyści przeprowadzili się do Nowego Jorku, gdzie mieszkali do końca życia. 

Początkowo zajmowali się opakowywaniem niewielkich gabarytowo przedmiotów, takich jak maszyna do pisania, pudełko do butów czy telefon. W 1969 r. po raz pierwszy "opakowali" krajobraz – przykryli tkaniną zatokę w okolicach Sydney. I właśnie to działanie, które nazywali sztuką ziemi (land art), stało się ich znakiem rozpoznawczym.  „Owinęli” m.in. średniowieczną wieżę i fontannę w Spoleto we Włoszech (w 1968 r.), 250-metrowy odcinek murów Aurelian w Rzymie (w 1974 r.) i most Pont Neuf w Paryżu (w 1985 r.)

Zobacz także: Uwaga! Sztuka w mieście. Artyści i ich dzieła w przestrzeni publicznej [PRZEGLĄD]>>

Christo i Jeanne-Claude w 2009 roku.
Christo i Jeanne-Claude w 2009 roku.
Fot. Peabody Awards - The Gates, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90843894

Opakowanie Reichstagu

Najgłośniejszym ich przedsięwzięciem stało się opakowanie Reichstagu w Berlinie. Na realizację czekali 24 lata. W 1995 r. budynek pokryto 110 tys. m. kw. srebrzyście połyskującej folii, którą oplotło 8 km metrów polipropylenowej niebieskiej liny. Instalację przez dwa tygodnie mocowało 90 alpinistów,a wokół budowali pracowało 1, 2 tys. osób. 

Jeanne-Claude zmarła w listopadzie 2009 r. Christo sam kontynuował produkcję instalacji. 

We wrześniu br. planował opakować Łuk Triumfalny. Zabytek miał się skryć pod 25 tys. m.kw. srebrzystego materiału, przymocowanego 7 tys. metrów czerwonej liny. Projekt o nazwie "L'Arc de Triomphe Wrapped" ma zostać ukończony. Instalacje będzie można oglądać od 18 września.

Natomiast planowana na 1 lipca w Centre Pompidou w Paryżu przekrojowa wystawa Christo i Jeanne-Claude z powodu pandemii koronawirusa zapewne zostanie przesunięta.

Swoją twórczość artysta opisywał jako ukazanie prawdziwego obrazu przedmiotu. Miało być wyjściem ze sztuką do ludzi, którzy nigdy nie odwiedzają muzeów. Jego dzieła były nietrwałe, ale zawsze spektakularne. 

Skomentuj:

Nie żyje Christo - artysta, który opakował Reichstag i Pont Neuf w Paryżu