Osiedle Białe Domy na Wawrze
Na warszawskim Wawrze powstało osiedle domów jednorodzinnych, które na tle okolicznej zabudowy wyróżnia się jasnymi bryłami budynków i ciekawą, asymetryczną formą. Projekt jest dziełem pracowni 77Studio architektury.
Zespół budynków zlokalizowany jest przy ul. Hortensji.
- Projektując osiedle Białe Domy podjęliśmy próbę redefinicji estetyki niskobudżetowych inwestycji deweloperskich - mówi architekt Paweł Naduk, właściciel warszawskiej pracowni 77Studio architektury. - W ramach budżetu przewidzianego na klasyczną zabudowę wielorodzinną, postanowiliśmy stworzyć na przedmieściach ciekawe miejsce do życia, będące zarazem bezpośrednią alternatywą do podobnych w cenie mieszkań.
Niewielkie domy w zabudowie szeregowej tworzyć miały ciekawą architekturę w spokojnej, zadrzewionej okolicy. Minimalistyczne bryły z jednospadowymi dachami stworzyły kompozycję powtarzających się rytmicznie charakterystycznych zazębień. W ten sposób powstała ekspresyjna forma, która wyróżnia się w niejednorodnej zabudowie dzielnicy, zachowując jednocześnie wszystkie rozpoznawalne cechy domów jednorodzinnych.
Kształt budynków podkreśla kolorystyka elewacji i dachów. Pokryte całe bielą stanowią czysty w formie kontrapunkt do krajobrazu. Kontrast do otoczenia nieco zanika zimą, kiedy bryły budynków, niczym górskie szczyty, wtapiają się w pokryte śniegiem otoczenie.
Widziane z lotu ptaka budynki przywołują na myśl łodzie z rozwiniętymi żaglami. Wrażenie to potęguje usytuowanie w otoczeniu otwartej przestrzeni, której nie ograniczają żadne grodzenia osiedla czy sąsiedzka zabudowa.
- Naszym założeniem koncepcyjnym było czytelne oddzielenie każdej bryły budynku, tak żeby lokatorzy mieli poczucie posiadania własnego domu - opisuje pracę nad projektem architekt Paweł Naduk. - W ten sposób stanęło 10 segmentów, każdy z powierzchnią użytkową 91 m kw. Szczególną uwagę skupiliśmy w nich na dobrym doświetleniu przestrzeni oraz elastyczności funkcjonalnej pomieszczeń.
Na poziomie parterów zaplanowano otwartą część dzienną składającej się z kuchni, jadalni i salonu oraz łazienki z pralnią. Natomiast na kondygnacji +1 powstało wyposażone we wszelkie niezbędne instalacje otwarte poddasze, które można swobodnie zaaranżować. Może ono pomieścić zamiennie: dodatkowe sypialnie, łazienki, salę zabaw lub pracownię. Tym samym umożliwiono dopasowanie przestrzeni przez jej użytkowników do własnych, indywidualnych, i co równie ważne, aktualnych potrzeb.
- Więcej o:
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek
Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata
Boom na inwestycje mixed-use w Polsce. Co wpływa na ich rosnące znaczenie dla aglomeracji?
To koniec słynnej księgarni "Warszawianka" przy Placu Bankowym w Warszawie. Będzie tu Empik
Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?
Biuro Coca-Cola HBC w Warszawie projektu BIT CREATIVE. Czołowe produkty zostały użyte jako elementy wystroju wnętrza