Palmiarnia w Poznaniu idzie do remontu. Będzie zamknięta kilka lat
Na początku przyszłego roku (2026) planowany jest remont Palmiarni w Poznaniu. To oznacza, że prawdopodobnie przez co najmniej trzy lata będzie ona zamknięta. Miasto podpisało umowę, na mocy której otrzymało od Banku Gospodarstwa Krajowego pożyczkę w wysokości 163 mln zł. Pozyskana kwota pokryje około 90 procent wydatków inwestycji, której koszt jest szacowany na 203 mln zł.
Trwają prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem niezbędnych zgód, w tym pozwolenia na budowę. Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. Częściowe pozwolenie na użytkowanie palmiarnia uzyska w 2029 roku, ukończenie całości jest planowane na 2030 rok.
Palmiarnia w Poznaniu: historia
Palmiarnia poznańska istnieje od 1911 roku, ale jej początki sięgają jeszcze końca XIX wieku, gdy w parku Wilsona utworzono pierwsze szklarnie do uprawy roślin egzotycznych. Od 15 lat palmiarnia ma status Ogrodu Botanicznego. Wraz z parkiem Wilsona została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie zajmuje blisko 5,5 tys. m kw. W dziesięciu pawilonach odpowiadającym różnym strefom klimatycznym świat rośnie 1100 gatunków roślin. Najdłużej rosnącą w palmiarni jest posadzona w latach międzywojennych oliwka europejska. Najstarszym w kolekcji, liczącym ok. 400 lat okazem jest sagowiec australijski. Bardzo cenna jest też wiktoria królewska - największa w Polsce pływająca roślina z liśćmi o średnicy 2 m, mogącymi unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów.
Ostatni gruntowny remont palmiarni prowadzono w latach 1982-1992. Wówczas dokonano gruntownej przebudowy pawilonów i systemów technicznych. Obecnie stan techniczny obiektów uległ ponownej degradacji. Modernizacja jest konieczna.
Przeczytaj także: Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę>>
Palmiarnia w Poznaniu: remont
Obiekt zostanie dostosowany do obecnie funkcjonujących przepisów oraz technologii i standardów stosowanych w podobnych tego typu kompleksach w Polsce i Europie. Palmiarnia powiększy się o 800 m kw. Powstaną dwa duże akwaria, a jedno z nich będzie posiadać przeszklony tunel, przez który będą mogli przejść odwiedzający. Projekt zakłada m.in. wymianę oszklenia fasad i poszycia dachów pawilonów w nowoczesnej technologii, co poprawi dostęp światła naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku. Konieczna będzie przebudowa uzbrojenia terenu, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, niezwykle ważnego dla egzotycznych roślin, wprowadzenie automatycznych systemów sterujących dotyczących wietrzenia, cieniowania, oświetlenia, multimediów itp.
Plan remontu obejmuje przebudowę wejścia głównego, a także rozbiórkę i budowę na nowo kawiarni. Przewiduje się również rewitalizację zieleni wokół palmiarni. Istotne będą rozwiązania z zakresu tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, czyli sprzyjające retencji poprzez odpowiedni dobór roślin i posadzenie ich w gruncie o zwiększonej przepuszczalności. Cały obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Skomentuj:
Palmiarnia w Poznaniu idzie do remontu. Będzie zamknięta kilka lat