Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pięć nowych miejskich placów na terenie Browarów Warszawskich

Mat. prasowe/red. WG

Na terenie Browarów Warszawskich powstanie pięć pięć nowych miejskich placów. Największym będzie Rynek Warzelni - jedną trzecią jego powierzchni zajmie miejski lasek brzozowy.

Browary Warszawskie: Plac Dolny poniżej Ogrodu Centralnego
Browary Warszawskie: Plac Dolny poniżej Ogrodu Centralnego
Mat. Echo Investment

O Browarach Warszawskich - flagowej inwestycji Echo Investment, zaprojektowanej przez biuro JEMS Architekci pisaliśmy niejednokrotnie. To oryginalny, miastotwórczy projekt, który ma tchnąć życie w kwartał ulic Grzybowskiej, Krochmalnej, Wroniej i Chłodnej na warszawskiej Woli. Powstają tu biura i apartamentowce a historyczne budynki dawnych browarów przechodzą rewitalizacje (będą tu znajdować się m.in. restauracje i bary).

Więcej informacji o Browarach Warszawskich znajdziecie tu>>

Na terenie Browarów Warszawskich powstanie pięć nowych miejskich placów. Dwa z nich są już gotowe. To plac Brama Browarów przed budynkiem Biur przy Bramie od ul. Grzybowskiej oraz ukryty w sąsiedztwie budynków mieszkaniowych Plac Śniadaniowy. Powstają kolejne - Rynek Warzelni (przed budynkiem XIX-wiecznej Warzelni, w której znajdzie się restauracja Roberta Lewandowskiego), Dziedziniec Laboratorium z kwietną łąką oraz schowany między dębami i czereśniami Ogród Centralny.

Browary Warszawskie: Ogród Centralny
Browary Warszawskie: Ogród Centralny
Mat. Echo Investment

Od początku naszym założeniem było, że najważniejsze rzeczy w Browarach Warszawskich będą się działy pomiędzy budynkami: na skwerach, placach, w restauracjach i na ulicach. Dlatego tak wiele wysiłku wkładamy w przestrzeń publiczną, która musi zapraszać do przebywania w niej, a także wyznaczać standardy dobrego projektowania miasta przyjaznego dla człowieka. Czujemy się współodpowiedzialni za to, jak rozwija się Warszawa i jakie wyzwania stoją przed współtwórcami przestrzeni społecznych.

mówi Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie
Browary Warszawskie: Rynek Warzelni
Browary Warszawskie: Rynek Warzelni
Mat. Echo Investment

Największym placem Browarów Warszawskich będzie Rynek Warzelni, w którego sercu znajdują się XIX-wieczna Warzelnia oraz budynek Apartamentów przy Warzelni. Jedną trzecią jego powierzchni zazieleni miejski lasek brzozowy. Na rynku zaprojektowana jest fontanna, której strumienie wody odwzorują układ łukowych sklepień Leżakowni.

W tym miejscu rozpocznie swój bieg „rurociąg” – kortenowa instalacja użytkowo-artystyczna, która oplecie rynek oraz woonerf Haberbuscha i Schielego, nawiązując do dawnej produkcji piwa. Rurociąg posłuży do prezentowania plenerowych wystaw, zawieszenia ławek czy nastrojowego oświetlenia. Rynek Warzelni będzie też miejscem lokalnych wydarzeń, kina plenerowego, pokazów iluminacji czy wspólnego kibicowania. Szukający spokoju mogą się przenieść na sąsiadujący plac - Dziedziniec Laboratorium, który pokryje kwietna łąka, brzozy oraz krzewy.

Najbardziej zielonym miejscem Browarów Warszawskich będzie Ogród Centralny, położony nad Leżakownią. Echo Investment posadzi tu około 60 drzew i krzewów – m.in. czereśnię ptasią, dęby błotne oraz krzewy soliterowe. Całość dopełni łąka kwietna z mieszanką bylin i traw ozdobnych.

Browary Warszawskie: Dziedziniec Laboratorium
Browary Warszawskie: Dziedziniec Laboratorium
Mat. Echo Investment

Przy wejściu do Leżakowni, poniżej Ogrodu Centralnego, powstanie Plac Dolny, który wprowadzi gości pod zabytkowe kolebki zamienione na halę jedzeniową. Pod dorodnym, rozłożystym platanem staną leżaki, parasole i barowe stoliki. Choć Plac Dolny będzie schowany, to można się do niego dostać aż czterema wejściami.

Na całym terenie Browarów Warszawskich, który ma blisko 4,5 ha, wsadzonych zostanie ponad 230 dużych drzew. Dendrolodzy zarekomendowali gatunki, które dobrze czują się w miejskich warunkach, jak na przykład dęby błotne, brzozy pożyteczne, graby pospolite, wiśnie jednońskie, czereśnie ptasie, a także platan i ambrowiec amerykański. Tereny zielone – drzewa, trawniki, łąki, skwerki z trawami i bylinami oraz zielone dachy niektórych budynków - zajmą łącznie blisko 1,8 ha.

Browary Warszawskie będą gotowe pod koniec 2020 roku.

Browary Warszawskie: woonerf Haberbuscha i Schielego
Browary Warszawskie: woonerf Haberbuscha i Schielego
Mat. Echo Investment
    Więcej o:

Skomentuj:

Pięć nowych miejskich placów na terenie Browarów Warszawskich