Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieża Książek. Projekt futurystycznej 13-piętrowej biblioteki na Mokotowie

mat. architektów/red. WG

13-piętrowa, przeszklona biblioteka na warszawskim Mokotowie to projekt architektów z holenderskiej pracowni Just Open Architekcture. Zobaczcie, jak wygląda monumentalna Wieża Książek.

Wieża Książek - biblioteka na warszawskim Mokotowie. Proj. Just Open Architekcture
Wieża Książek - biblioteka na warszawskim Mokotowie. Proj. Just Open Architekcture
Mat. architektów

Architekci z holenderskiej pracowni Just Open Architecture (JOA) zdobyli pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie "Libgen: Towards a new class of evolutionary libraries". Zadaniem było stworzenie projektu biblioteki, odpowiadającej na potrzeby współczesnych czytelników. Holendrzy zaprezentowali projekt biblioteki, która miałaby stanąć na warszawskim Mokotowie, w niedalekim sąsiedztwie Jeziorka Czerniakowskiego. "The Book Tower of Warsaw” ma być miejscem, łączącym tradycyjne sposoby zdobywania wiedzy (lektura i samodzielna praca) z nowoczesnymi modelami komunikacji i wymiany myśli (internet).

W starożytności biblioteki były częścią świątyń i królewskich pałaców. Rzymianie zaczęli organizować w nich spotkania i debaty. W XVIII wieku Etienne Louis Boulle zaprojektował bibliotekę - pomnik wiedzy: monumentalny gmach, o geometrycznym kształcie. My zadaliśmy sobie pytanie: jakie będą biblioteki, wznoszone przez kolejne generacje?

mówią architekci z JOA.

Warszawa to miasto, znajdujące się w europejskiej czołówce pod względem liczby wieżowców. Większość z nich to biurowce, reszta to budynki mieszkalne. Żaden nie pełni funkcji kulturalnych. Biblioteka na Mokotowie ma być takim właśnie "symbolem kultury".

Architekci z Just Open Architecture zaproponowali 13-piętrowy, przeszklony wieżowiec nasuwający skojarzenia z wieżą Babel lub stosem książek. Monumentalna bryła ma być skręcona wokół własnej osi, sprawiając wrażenie zatrzymanej w ruchu.

Obiekt ma zostać podzielony na trzy strefy:

  • strefę kreacji - z przestrzeniami warsztatowymi, wystawowymi, koncertowymi, salą multimedialną)
  • strefę spotkań - z centrum coworkingowym, kawiarnią i salą wykładową
  • strefę nauki własnej - z tradycyjną czytelnią i stolikami


Jak Wam się podoba ten projekt? Chcielibyście, aby taki obiekt powstał w Warszawie? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii

Skomentuj:

Wieża Książek. Projekt futurystycznej 13-piętrowej biblioteki na Mokotowie