Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący algi oczyszczające powietrze

mat. prasowe

W ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, zainicjowanej przez Otrivin Oddychaj Czysto, przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powstał jedyny w swoim rodzaju plac zabaw AirBubble. Ma on pokazać, jak naturalne i jednocześnie innowacyjne rozwiązania mogą pomagać w oczyszczaniu powietrza. Pierwszy na świecie biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi daje dzieciom prawo do czystej zabawy.

Pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi
Pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi
mat. prasowe

Światowa Organizacja Zdrowia określiła zanieczyszczenie powietrza największym środowiskowym zagrożeniem dla naszego zdrowia. W 2018 roku aż 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie pod względem stężenia PM2,5 znajdowało się w naszym kraju. Problem jest na tyle poważny, że przykładowo mieszkańcy Warszawy mogliby cieszyć się życiem o 1,2 roku dłużej, gdyby poziom zanieczyszczeń był tam zgodny z wytycznymi WHO. Najbardziej narażone na oddziaływanie tych szkodliwych czynników są dzieci - mimo, że przyczyniają się one do zanieczyszczenia powietrza w najmniejszym stopniu. W trosce o ich zdrowie powstała kampania „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej” zainicjowana przez Otrivin Oddychaj Czysto.

Algi ratują powietrze w mieście

Dlaczego akurat algi? Te mikroorganizmy charakteryzują się niezwykle ciekawą cechą - potrafią w procesie fotosyntezy pochłaniać dwutlenek węgla i uwalniać tlen. Ponadto są w stanie wychwytywać energię słoneczną nawet do 50 razy skuteczniej niż rośliny lądowe. Mikroalgi zostały wykorzystane w eksperymencie miejskim w centrum Warszawy przy Centrum Nauki Kopernik.

AirBubble to pierwszy biotechnologiczny plac zabaw, na którym powietrze oczyszczają algi. Łączy architekturę, naukę i naturę. Instalacja składa się z 52 bioreaktorów. Każdy z nich zawiera 10 litrów żywych kultur Chlorelli. Algi te w idealnych warunkach mogą aktywnie filtrować i re-metabolizować zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. Potrafią wykorzystać cząsteczki dwutlenku węgla oraz tlenków azotu jako pokarm i zwiększyć swoją biomasę. Jak wszystkie rośliny, uwalniają również tlen.

tłumaczy doktor Marco Poletto z ecoLogicStudio, pracowni, która zaprojektowała plac zabaw.

Jak pokazały wyniki badań laboratoryjnych, AirBubble może przyczynić się do adsorpcji i ponownej metabolizacji tlenków azotu (NOx) na poziomie 97% oraz filtracji pyłów zawieszonych (PM) na poziomie 75%. Dzięki temu na terenie placu zabaw powinien zostać osiągnięty prawidłowy Wskaźnik Jakości Powietrza (Air Quality Index), zgodny z zaleceniami WHO.

Dobra i czysta zabawa

Koncepcja placu zabaw AirBubble przewiduje nie tylko zabawę, ale również angażowanie mniejszych i większych dzieci w proces oczyszczania powietrza. Claudia Pasquero, współzałożycielka ecoLogicStudio, wyjaśnia, o co chodzi.

Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim – ruch. Zabawa dzieci stymuluje pracę bioreaktorów i bezpośrednio przyczynia się do oczyszczania powietrza.

mówi Claudia Pasquero.

Wrażliwy układ oddechowy

Cel kampanii, a także instalacji samej w sobie, to podniesienie społecznej świadomości oddziaływania złego stanu powietrza na zdrowie maluchów w ciągu całego roku. Ponadto wskazuje ona proste sposoby, które są w stanie pomóc ograniczyć ten wpływ w swoim najbliższym otoczeniu. Organizatorzy kampanii przypominają równocześnie o roli nosa w prawidłowym funkcjonowaniu dróg oddechowych, zwracając uwagę na zagrożenia, na jakie jest on narażony w związku z zanieczyszczeniem powietrza.

Każdego dnia człowiek dorosły pobiera ponad 20 000 litrów powietrza, często mocno zanieczyszczonego, stąd narażenie śluzówek jest ogromne. Niestety naturalne drogi ochrony przed większymi zanieczyszczeniami, takie jak włoski nosa i działanie śluzu pokrywającego nasz układ oddechowy, okazują się niewydolne w obliczu dużego narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Wówczas często same padają ofiarą uszkodzenia, stając się centrum procesu chorobowego. Niedawno pokazaliśmy, że polskie dzieci w sezonie smogowym chorują na schorzenia górnych dróg oddechowych, właśnie w wyniku ciągłego wdychania takiego powietrza. Wysoki poziom zanieczyszczeń przeciąża naturalną śluzówkę nosa i prowadzi do długotrwałych problemów zdrowotnych. Z tego względu dbanie o drogi oddechowe staje się priorytetem nowoczesnej medycyny środowiskowej.

tłumaczy doktor habilitowany Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Plac zabaw Airbubble jest otwarty od 19 maja przy Centrum Nauki Kopernik i będzie dostępny do 31 października 2021 r., w godzinach otwarcia Wystaw Centrum Nauki Kopernik.

Zabawa jest bezpłatna.

Pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi
Pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący algi oczyszczające powietrze