Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polska. Plakaty Ryszarda Kai - wystawa na TRŁ Print!

Redakcja Pressland/WG

Cykl "Polska" to prawdopodobnie najbardziej znany polski cykl graficzny po 1989 roku. Ryszard Kaja w niezwykły, symboliczny spsób zobrazował polskie miasta, miasteczka i regiony. Kilkadziesiąt prac zmarłego w kwietniu 2019 roku artysty, będzie można zobaczyć 14 września podczas TRŁ Print!

Plakaty Ryszarda Kai z cyklu "Polska"
Plakaty Ryszarda Kai z cyklu "Polska"
Fot. Ryszard Kaja ©polishposter.com

Ryszard Kaja był plakacistą, scenografem, grafikiem i malarzem. Pracował w najważniejszych teatrach - w latach 1989-2000 zrealizował ponad 100 scenografii na całym świecie. Artysta patrzył na Polskę w wyjątkowy sposób. Rodzice (Stefania - ceramiczka i malarka oraz Zbigniew - jeden z twórców Polskiej Szkoły Plakatu) już od najmłodszych lat zabierali syna na wycieczki krajoznawcze po Polsce. To właśnie wspomnienia z tych podróży zawarł Ryszard Kaja w cyklu "Polska". Powstało kilkadziesiąt prac w błyskotliwy, humorystyczny, symboliczny sposób obrazujących polskie wioski, miasta, regiony i zabytki.

Targi Rzeczy Ładnych

Nikt wcześniej nie pokazał Polski na plakatach tak jak Ryszard Kaja. Jego ogromny dorobek to artystyczny, a jednocześnie bardzo atrakcyjny, popowy, portret Polski z jej wszystkimi symbolami, kompleksami i skarbami. Portret inteligentny i przewrotny, a momentami celowo kiczowaty. Po prostu trzeba go zobaczyć na żywo

- mówią Ajka Mroczkowska, Ania Pruszyńska i Paweł Stremski z Targów Rzeczy Ładnych.

Wybrane plakaty Ryszarda Kai będzie można zobaczyć (i kupić!) 14 września podczas TRŁ Print! w warszawskim Centrum Konerser. Wystawa przygotowana została we współpracy z wydawcą cyklu Polska - Wrocławską Galerią Plakatu. Współorganizatorem wystawy jest Piotr Dąbrowski z Galerii Plakatu The Art of Poster Gallery.

TRŁ Print! to targi polskiego plakatu, podczas których prawie 100 znakomitych polskich plakacistów i ilustratorów z całej Polski zaprezentuje swoje prace, grafiki, serigrafie i sitodruki.

 

 

Skomentuj:

Polska. Plakaty Ryszarda Kai - wystawa na TRŁ Print!