Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pożar w Domu Wielkiego Brata w Gołkowie pod Warszawą

WG

Zapalił się opuszczony Dom Wielkiego Brata w Gołkowie pod Warszawą. Niegdyś luksusowy dom, zaprojektowany przez pracownię 77Studio, od kilku lat popadał w ruinę.

Dom Wielkiego Brata, Fot. 77 Studio Architektury
Dom Wielkiego Brata, Fot. 77 Studio Architektury
Dom Wielkiego Brata, Fot. 77 Studio Architektury

Dom w Gołkowie pod Warszawą powstał w 2013 roku dla prywatnego inwestora. Zaprojektowała go pracownia 77Studio architektury. Luksusowy dom, o powierzchni prawie 1000 m kw., początkowo nosił nazwę Domu z Uniesionym Narożnikiem. Wkrótce zaczął być powszechnie znany jako Dom Wielkiego Brata.  Pierwotnie obiekt był zamieszkany przez właścicieli, później zaczął być wynajmowany do realizacji programów telewizyjnych takich jak "Top Model", seriali "1983" i "Pułapka", a także kultowego reality show "Big Brother".

22 maja około godziny 21.00 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze przy ulicy Przemysłowej w Gołkowie pod Warszawą. Paliły się pozostałości budynku i materiały łatwopalne w dwóch pomieszczeniach (na powierzchni ok. 100 m kw.). Na miejscu pracowało sześć wozów strażackich: z PSP w Piasecznie, OSP w Bobrowcu i Jazgarzewie. Akcja gaszenia ognia trwała niemal 2 godziny. Jak dotąd nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną pożaru. Sprawę bada policja.

Opuszczony Dom Wielkiego Brata w Gołkowie
Opuszczony Dom Wielkiego Brata w Gołkowie
Fot. screen z filmu OPUSZCZONY DOM Z PROGRAMU BIG BROTHER - Urbex POV na kanale Żądny Przygód na platformie YouTube

Przypomnijmy, w marcu 2023 roku architekt Paweł Naduk z warszawskiej pracowni 77Studio apelował o podjęcie działań mających na celu ratowanie Domu Wielkiego Brata, który popadał w ruinę.:

- (...)nie jest jeszcze za późno i obiekt można uratować. Jego architektura to przede wszystkim forma skomponowana z krajobrazem i przestrzeń przenikających się wnętrz. Zachowane są podstawowe elementy budynku takiej jak przeszklenia, posadzki, betonowe ściany i sufity, a zniszczenia dotyczą wyposażenia i wykończeń, które stosunkowo najłatwiej odtworzyć. Ale żeby nie stracić go zupełnie trzeba się spieszyć i w pierwszej kolejności zabezpieczyć przed dalszą degradacją - mówił architekt i apelował do służb odpowiedzialnych za nadzór nad mieniem o podjęcie pilnych działań.

Zdjęcia i tekst o Domu Wielkiego Brata w Gołkowie znajdziecie tu>

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Pożar w Domu Wielkiego Brata w Gołkowie pod Warszawą