Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak dla Pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Każdy może do niego dołączyć!

Mat. prasowe/red. WG
Katarzyna Krakowiak w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie - Fot. Anna Mas

Katarzyna Krakowiak zbiera nagrania ważnych dla globalnej społeczności słów, z których stworzy architektoniczno-dźwiękową instalację. Pokazana zostanie ona w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

W słowniku każdego z nas istnieje słowo, które ma dla nas wyjątkowe znaczenie. Takie, które chcemy ocalić dla przyszłości. To właśnie na takich "ważnych słowach" osób z całego świata oparta zostanie architektoniczo-dźwiękowa instalacja Katarzyny Krakowiak - pierwszej polskiej artystki, której praca zostanie zaprezentowana w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Pawilon w Barcelonie. Ikona modernizmu od Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]

Pawilon w Barcelonie zaprojektowany przez Miesa van der Rohe, to jeden z najsłynniejszych modernistycznych budynków na świecie. Prostota formy w połączeniu ze szlachetnością użytych materiałów czynią z niego niepowtarzalne dzieło sztuki i prawdziwą ikonę architektury.

Czytaj więcej >>

Polifoniczna kompozycja powstanie z nadesłanych w ramach otwartego naboru słów – opisanych, przetłumaczonych i użytych w celu znalezienia wspólnego mianownika, podstawy wyznaczającej początek nowej struktury.

Artystka postrzega architekturę, zwłaszcza w trakcie obecnego kryzysu, jako czasownik niedokonany – jej oddziaływanie nigdy nie ustaje. Chce skomponować architekturę pozbawioną wymiarów, niemierzalną w kontekście trwania i rozpadu. Chce stworzyć architekturę, która mówi – nie tylko słowami, ale też pustymi miejscami pomiędzy, które otwierają przestrzeń na krytyczne refleksje o architekturze, języku, teraźniejszości i przyszłości. Powstanie przestrzeń dla różnorodności i różnicy. Przestrzeń przekładu zarówno między językami uczestników projektu, jak i między strukturami architektonicznymi i językowymi. Przestrzeń, w której horyzont nieustannie poszerza się w nieznanych kierunkach.

W projekcie może wziąć udział każdy. Wystarczy nagrać jedno słowo i przesłać plik audio na adres letter@miesbcn.com dołączając krótkie uzasadnienie swojego wyboru. Zgłoszenia nadsyłać można do 29 maja 2020 roku.

Kuratorami wystawy realizowanej we współpracy z Fundació Mies van der Rohe jest Marcin Szczelina (Architecture Snob) i Ivan Blasi (Fundació Mies van der Rohe). Partnerami projektu jest Instytut Adama Mickiewicza oraz Polski Instytut Kultury w Madrycie

Udostępnij

Przeczytaj także

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?

Polecane

Skrzynka pocztowa w Galerii Serpentine od Studiomama zachęca do wysłania pocztówki bliskim
Ogromne akwarium z falami w Seulu? To iluzja! Szuka na gigantycznym ekranie LED
Kwietna mozaika przed nowym dworcem kolejowym w Oświęcimiu. Nawiązuje do mozaiki z lat 60. na elewacji budynku

Skomentuj:

Projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak dla Pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Każdy może do niego dołączyć!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej