Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Projekt Atal Warta Towers w Poznaniu z nagrodą w konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2019

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów
Atal Warta Towers w Poznaniu. Proj. AP Szczepaniak - Wiz. AP Szczepaniak

Projekt budynku mieszkalnego Atal Towers w Poznaniu, autorstwa pracowni AP Szczepaniak, zdobył nagrodę w międzynarodowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2019 w kategorii „Mixed Use (Concept)".

Konkurs Urban Design & Architecture Design Awards organizowany jest przez platformę APR. Jego celem jest promocja wartościowych projektów autorstwa profesjonalnych architektów oraz studentów. W tym roku w gronie zwycięzców znaleźli się przedstawiciele krajów takich jak: Stany Zjednoczone, Kanada, Chiny, Hiszpania, Holandia, Armenia, Brazylia, Puerto Rico i Rwanda. Jest też polski akcent - nagrodę w kategorii "Mixed Use (Concept)" otrzymał projekt Atal Warta Towers w Poznaniu, autorstwa pracowni AP Szczepaniak.

Atal Warta Towers - wysoki na 60 m budynek mieszkalny z usługami - to projekt realizowany na poznańskich Ratajach, tuż przy rondzie Starołęka. To wysoki na 60 m budynek mieszkalny z usługami. Zdaniem architektów jego konstrukcja jest intrygująca, a on sam stanowi przykład nowatorskiego podejścia do współczesnej architektury.

Atal Warta Towers w Poznaniu. Proj. AP Szczepaniak - Wiz. AP Szczepaniak

Projekt powstał na bazie geometrycznej idei, która do dziś wzbudza u mnie duże emocje. Dzięki wertykalnym i horyzontalnym podziałom powstały mniejsze bryły, które poprzesuwaliśmy względem siebie. Zróżnicowaliśmy wysokość poszczególnych części tak, aby uzyskać wrażenie lekkości. Charakterystycznym elementem jest kilkumetrowe nadwieszenie nad linią zabudowy, w którym umieściliśmy wejście główne. Budynek stoi na naturalnym wzniesieniu i dzięki temu otrzymujemy wrażenie monumentalizmu, które w tym przypadku należy uznać za zaletę.

mówi Artur Szczepaniak.

W efekcie przesunięcie brył dało ciekawy i spójny efekt kompozycyjny – w przypadku wszystkich brył zastosowano te same materiały i deseń. Dodatkową zaletą jest uzyskanie widoku z budynku na Wartę oraz Stare Miasto. W Atal Warta Towers zaprojektowano 352 mieszkania o zróżnicowanej wielkości (od 26 do 108 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4). Do tego 15 lokali usługowych i 365 miejsc parkingowych (305 w hali podziemnej).

Atal Warta Towers w Poznaniu. Proj. AP Szczepaniak - Wiz. AP Szczepaniak
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Pawilon Ogród Szeląg w Poznaniu. Prosty i skromny
Ulica Kwiatowa w Poznaniu zmieni się w pierwszy woonerf w mieście. Znikną parkujące samochody
Tak zmieni się dziedziniec przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Pawilon i sadzawka zamiast parkingu

Skomentuj:

Projekt Atal Warta Towers w Poznaniu z nagrodą w konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2019

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej