Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poręcz schodowa zaprojektowana z myślą o seniorach i niepełnosprawnych

WG

Wchodzenie po schodach to dla wielu seniorów oraz osób niepełnosprawnych prawdziwe wyzwanie. Chińscy twórcy przeprojektowali poręcz schodową, kształtując ją w małą ławkę na każdym piętrze i półpiętrze.

Poręcz zaprojektowana z myślą o seniorach  -"Rest for w while" (pol. odpocznij na chwilę)
Poręcz zaprojektowana z myślą o seniorach -"Rest for w while" (pol. odpocznij na chwilę)
Mat. Shenzhen Jinwei Innovation Design Company

Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla projektantów

Starzenie się społeczeństwa to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi już dziś muszą stanąć architekci i projektanci. Jak tworzyć budynki i przestrzenie publiczne pozbawione barier architektonicznych? Jak modernizować już istniejące obiekty? Jak dostosować przedmioty codziennego użytku do potrzeb seniorów?

Wyzwaniem, z którym na co dzień mierzą się starsi ludzie na całym świecie są klatki schodowe. Wiele wielopiętrowych budynków mieszkalnych pozbawionych jest wind. Seniorzy zmuszeni są wdrapywać na kolejne kondygnacje, przystając i odpoczywając na poszczególnych półpiętrach.

Poręcz zaprojektowana z myślą o seniorach
Poręcz zaprojektowana z myślą o seniorach
Proj. Shenzhen Jinwei Innovation Design Company

Chińscy projektanci z Shenzhen Jinwei Innovation Design Company - Jiahui Feng, Baojie Li, Shuikun Cai i Longin Ma, przeprojektowali zwykłą poręcz na klatce schodowej. Swój projekt nazwali "Rest for w while" (pol. odpocznij na chwilę). Na każdym piętrze i półpiętrze, poręcz ukształtowana jest w niewielką ławeczkę, na której można usiąść i odpocząć. Projekt "Rest for a while" otrzymał nagrodę iF Design Award 2020 w kategorii Professional Concept. Pomysł chińskich projektantów ma zostać wdrożony w przeciągu roku.

Co trzeci człowiek seniorem

Według raportu Eurostatu „Ageing Europe. Looking at lives of older people” z października 2019 r, za 30 lat osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowiły już 28,5 proc. obywateli Unii Europejskiej. Problem nie dotyczy tylko Europy. Spójrzmy na Chiny - według szacunków Krajowej Komisji Roboczej ds. Starzenia się około roku 2050 liczba seniorów wzrośnie do 487 mln, stanowiąc 34,9% całości populacji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Poręcz schodowa zaprojektowana z myślą o seniorach i niepełnosprawnych