Architektura 60+. Centrum Senioralne w Poznaniu
W Poznaniu stanie największe w Polsce kompleksowe centrum senioralne. Na terenie dawnego szpitala miejskiego przy ul. Szkolnej powstanie klinika rehabilitacyjna, mieszkania z całodobową opieką lub częściowym wsparciem medycznym a także ogólnodostępny ogród.







Polityka senioralna
Wniosek o pozwolenie na budowę został już złożony. Inwestycję zrealizuje Orpea Polska, która za około 40 mln zł kupiła nieruchomość od miasta. Teren po byłym szpitalu miejskim obejmował 11 budynków u zbiegu ulic Szkolnej i Podgórnej.
To jedna z ważniejszych nieruchomości w centrum miasta. Cieszę się, że poważny i doświadczony inwestor stworzy w tym miejscu centrum dla osób starszych. To pokazuje, że miejska polityka senioralna jest impulsem dla sektora prywatnego. Lokalizacja takiej inwestycji w samym centrum Poznania gwarantuje, że starsze osoby będą mogły w pełni korzystać z życia miasta - społecznego i kulturalnego, będąc jednocześnie pod opieką specjalistów.
- mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Rezydencja i apartamenty
Kompleks składać się będzie z Rezydencji Na Szkolnej, dwóch budynków z apartamentami dla seniorów, Kliniki przy Starym Rynku oraz części przeznaczonej na pobyt dzienny. Pomiędzy obiektami zaplanowano duży teren zielony. Część tego terenu będzie otwarta i dostępna dla wszystkich poznaniaków.
W Rezydencji będzie 166 miejsc dla osób starszych wymagających całodobowej opieki i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W kompleksie zaplanowano również Apartamenty dla Seniorów prowadzone w formule assisted living. To mieszkania przystosowane do potrzeb seniorów z mniejszymi obciążeniami medycznymi, gdzie można mieszkać i żyć samodzielnie, mając jednocześnie fachową opiekę medyczną, techniczną oraz usługi dodatkowe dostosowane do indywidualnych potrzeb.
Taka lokalizacja domów opieki jest najbardziej pożądana przez seniorów i ich bliskich. Umożliwia bowiem pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania, co ułatwia utrzymywanie więzi rodzinnych i przyjacielskich.
Nowoczesna opieka medyczna
Drugą, równie ważną częścią kompleksu będzie klinika rehabilitacyjna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Będzie w niej działał profesjonalny basen rehabilitacyjny, w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wieloosobowa kriokomora i tzw. "kuchenki terapeutyczne", w których pacjenci pod okiem specjalistów będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania
Powstaną też sale gimnastyczne ze sprzętem dostosowanym do poszczególnych rodzajów rehabilitacji, a także gabinety terapii zajęciowej, w których będą przywracane utracone w wyniku choroby umiejętności. W klinice będzie można skorzystać z rehabilitacji neurologicznej (wczesnej oraz wtórnej), rehabilitacji ogólnoustrojowej, kardiologicznej i ambulatoryjnej.
Historia w centrum Poznania
Cały obszar, na którym znajdzie się inwestycja, jest częścią zespołu urbanistyczno-architektonicznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Najważniejszym elementem historycznym w kompleksie - oprócz pozostałości murów miejskich - jest skrzydło dawnego klasztoru sióstr Karmelitanek Bosych. Wszystkie działania w jego obszarze są poprzedzone badaniami oraz muszą uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Efekt, który uzyskaliśmy, to w dużej mierze zasługa pani konserwator. Doszliśmy do wniosku, że w elewacjach na ul. Szkolnej zachowały się elementy ceglane, które są reliktem architektoniczno-kulturowym. Chcemy je uwypuklić i skomponować z elementami tynkowymi, co pozwoli zachować lekkość obiektu. Przestrzeń, na której stanie kompleks, to niezwykle miejsce w Poznaniu. Mamy do czynienia z dużym terenem, zbliżonym powierzchnią do Starego Rynku, na którym można stworzyć ogród w samym centrum miasta.
- podkreśla Grzegorz Sadowski, architekt.
Ogród będzie częściowo dostępny dla poznaniaków i dla zwiedzających miasto, w kompleksie znajdzie się również kawiarenka. Powierzchnia całej inwestycji będzie wynosiła około 21 000 m2. W całym kompleksie (dom, klinika, apartamenty assisted living) przewidywane jest około 400 miejsc. Otwarcie kompleksu planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.
- Więcej o:
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use