Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Radziecka architektura Syberii. Nowa książka Concrete Siberia od Zupagrafika [BRYŁA CZYTA]

Mat. prasowe/red. WG
Omsk. Zdjęcie z albumu "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" wydanego przez Zupagrafikę - Fot. Alexander Veryovkin

Monumentalna, brutalna, tajemnicza - taka właśnie jest radziecka architektura. Jak wygląda powojenna architektura Syberii? Tego dowiemy się z nowego albumu "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" wydanego przez Zupagrafikę. Alexander Veryovkin zabiera nas w fotograficzną podróż do jednego z najbardziej tajemniczych, niezbadanych i rozległych zakątków świata.

Jeśli Zupagrafika (poznańskie niezależne wydawnictwo i pracownia grafiki Davida Navarro i Martyny Sobeckiej) wydaje nową książkę, od razu wiadomo że będzie to prawdziwa uczta dla oczu miłośników powojennej modernistycznej i brutalistycznej architektury. Tak jest i tym razem. Właśnie ukazał się album "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" będący fotograficznym przekrojem przez radziecką architekturę Syberii. Od Uralu po koło podbiegunowe, album odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz wszechobecne bloki z wielkiej płyty, wzniesione na wiecznej zmarzlinie Syberii.

Po publikacji książki Eastern Blokcs w 2019 roku (przeczytacie o niej tu>>), Zupagrafika postanowiła przyjrzeć się architekturze Syberii. Martyna i David przygotowali dokładną listę lokalizacji w sześciu miastach tego odległego zakątku Rosji. O sfotografowanie ich poprosili współpracującego już wcześniej z Zupagrafiką Alexandra Veryovkina - fotografa urodzonego w 1987 roku w Leningradzie, obecnie żyjącego i pracującego w Sankt Petersburgu.

Dawid i Martyna przekazali fotografowi dokładne wytyczne, między innymi dotyczące światła (na zdjęciach publikowanych w książkach Zupagrafiki nie zobaczymy słońca - kontrasty i cienie wpływają niekorzystnie na geometryczne bryły powojennych modernistycznych i brutalistycznych budynków).

Album "Concrete Siberia. Soviet Landscapes of the Far North" (wydawnictwo Zupagrafika) - Mat. prasowe

Praca nad albumem była sporym wyzwaniem. Najzimniejszym miastem, które fotograf odwiedził podczas przygotowywania dokumentacji do Concrete Siberia był Jakuck, gdzie temperatura sięgała -30 stopni Celsjusza. Po przylocie do Norylska, wszyscy (włącznie z Rosjanami) musieli przejść kontrolę graniczną i okazać paszporty, mimo że był to rejs krajowy.

Książka Concrete Siberia od Zupagrafika podzielona jest na sześć rozdziałów, ilustrowanych ponad 100. zdjęciami rosyjskiego fotografa, Alexandra Veryovkina, przedstawiającymi trudne piękno i rozmach powojennej modernistycznej architektury Nowosybirska, Omska, Krasnojarska, Norylska, Irkucka i Jakucka, oraz codzienne życie ich mieszkańców. Książka zawiera prolog autorstwa krytyka architektury, Konstantina Budarina, mapy oraz krótkie eseje opisujące historie dzielnic mieszkaniowych powyższych miast.

Książkę możecie kupić tu>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Metamorfoza osiedla z wielkiej płyty. Kolorowe bloki w Moskwie
Sposób na bloki. Błyskawiczny remont w Bordeaux
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]

Skomentuj:

Radziecka architektura Syberii. Nowa książka Concrete Siberia od Zupagrafika [BRYŁA CZYTA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej